Official Blog
Wspieraj rozwój biznesu dzięki pamięci masowej typu all-flash
Team Synology Polska
8 May, 2023

Wspieraj rozwój biznesu dzięki pamięci masowej typu all-flash

Wspieraj rozwój biznesu dzięki pamięci masowej typu all-flash

Wzrost danych 2020: Liczba z 14 cyframi

Ludzie i komputery wygenerowali w 2020 roku niesamowite 64,2 zettabajtów danych. To odpowiednik 64 200 000 000 000 gigabajtów (źródło: IDC, 2021). Liczba, która swoimi 14 cyframi z pewnością już teraz przeczy ludzkiej wyobraźni. Ale to nie wszystko: na rok 2025 prognozy przewidują trzykrotnie więcej, a mianowicie 181 zettabajtów wygenerowanych danych na całym świecie. (Źródło: statista.de)

Przy takiej ilości danych nic dziwnego, że 95% firm postrzega konieczność zarządzania niestrukturyzowanymi danymi jako problem w swojej działalności, jak podaje Forbes. Statystyki Big Data pokazują, że tworzenie, gromadzenie, kopiowanie i wykorzystywanie danych wzrosło o 5000% w latach 2010-2020 (źródło: forbes.com).

Ciągły przyrost danych jest więc niemal nie do zatrzymania i dotyka przede wszystkim firmy. Dane z faktur, które trzeba przechowywać dla audytora podatkowego, akta osobowe zgodne z RODO, dane produkcyjne i pliki, które mnożą się jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ale gdzie umieścić te wszystkie dane? Jak zagwarantować ich dostępność? Co jeśli hostowane mają być również maszyny wirtualne? I jaki jest najlepszy sposób, aby zrobić to w przedziale cenowym, który nie załamie budżetu? To właśnie tutaj serwer all-flash może być potrzebnym katalizatorem.

6 podejść do rozwiązywania codziennych problemów w informatyce korporacyjnej.

Działy IT chcą, aby operacje były jak najbardziej bezproblemowe, jeśli chodzi o serwery. Inspektor ochrony danych chce bezpieczeństwa danych. Dyrektor generalny chce wysokiej przepustowości i dostępności danych, aby codzienna działalność nie została wstrzymana. A dyrektor finansowy chce, aby rozwiązanie było opłacalne dla firmy.

Znalezienie wewnętrznego rozwiązania pamięci masowej, które spełniałoby wszystkie te wymagania, może szybko stać się ogromnym wyzwaniem. Poniżej przedstawiamy 6 podejść do rozwiązywania codziennych problemów w korporacyjnym IT oraz sposoby ich wykorzystania dzięki pamięci masowej all-flash w firmie.

1. Mało miejsca w szafie serwerowej? Więcej miejsca dzięki serwerom all-flash

2. Wysokie prędkości odczytu i zapisu (IOPS)

3. Host maszyn wirtualnych

4. Szybki, szybszy, karta sieciowa

5. Z biura domowego do serwera

6. Oszczędność kosztów – kilkakrotna

.

.

1. Mało miejsca w szafie serwerowej? Więcej miejsca dzięki serwerom all-flash!

Z danych Forbesa widać, że ludzie stale wytwarzają coraz więcej danych i że te dane chcą (i muszą) być przechowywane w przyszłości. Jednak zarówno pamięć masowa, jak i fizyczna przestrzeń w szafie serwerowej są ograniczone lub już wyczerpane, zwłaszcza w środowisku korporacyjnym. Pamięć masowa all-flash może być dobrą alternatywą – początkowo ze względu na miejsce – w szafie serwerowej. Wiele dysków SSD o dużej pojemności mieści się na niewielkiej przestrzeni. Na przykład tam, gdzie w jednostce 2U z kieszeniami 2.5” / 3.5” można zmieścić “tylko” 12 dysków SSD, serwer all-flash, taki jak FS3410 firmy Synology, oferuje już miejsce dla 24 dysków SSD i w ten sposób tworzy bufor dla większej ilości szybkiej pamięci masowej w tej samej przestrzeni szafy rack.

Jeśli zabraknie Ci miejsca na dysku, a wzrost ilości danych dogonił Twoją firmę, wybrane serwery FlashStation firmy Synology umożliwiają ich rozbudowę za pomocą jednostek rozszerzających. W ten sposób można łatwo zyskać więcej miejsca na dyski bez konieczności kupowania nowego serwera.

2. Wysokie prędkości odczytu i zapisu (IOPS)

Udostępnianie folderów, wiele jednoczesnych dostępów do systemu, duże ilości danych, które trzeba przesłać lub pobrać oraz duże ilości małych plików – to wszystko może być przyczyną wydłużonego czasu oczekiwania i spowolnienia pracy serwera przy zastosowaniu dysków talerzowych.

Zaletą pamięci masowej all-flash jest niezwykle szybki czas reakcji, zwłaszcza w porównaniu z serwerem z dyskami twardymi. Dane mogą być pobierane natychmiast, a czasy ładowania są krótkie. Wysoka wydajność IOPS, ilość operacji wejścia/wyjścia na sekundę. Jest to czynnik decydujący o tym, jak szybko możemy komunikować się z urządzeniem pamięci masowej, co pozwala również na równoległy dostęp wielu użytkowników bez zauważalnego spowolnienia wydajności.

3. Host maszyn wirtualnych

W niektórych dziedzinach biznesu hosting maszyn wirtualnych stał się niezbędny. Jednak w szczególności maszyny wirtualne wymagają od serwerów dużej ilości operacji na sekundę i szybkich transferów.

Systemy all-flash są stworzone do tego rodzaju pracy, ponieważ oferują szybki dostęp do danych i zapewniają wysoką wydajność IOPS. Serwery all-flash możemy wykorzystać jako pamięć masową, do której będziemy mogli podłączyć hiperwizory za pomocą protokołów iSCSI, FC, czy NFS i hostować maszyny wirtualne.

Istnieje też możliwość uruchamiania maszyn wirtualnych bezpośrednio na serwerze Synology dzięki rozwiązaniu Virtual Machine Manager, dostępny w wersji bezpłatnej, a także w płatnej wersji VMM Pro, pozwalającej dodatkowo na zbudowanie klastra składającego się z wielu serwerów Synology oraz inne zaawansowane funkcje.

4. szybki, szybszy, karta sieciowa

Szczególnie w środowiskach korporacyjnych, gdzie wysoka przepustowość danych jest koniecznością, serwer i jego podzespoły nie mogą stać się wąskim gardłem.

Jeśli wymagania wzrosną, serwer powinien oferować możliwość rozbudowy o karty sieciowe zarówno z interfejsem światłowodowym jak i tradycyjnym RJ45. Należy więc upewnić się, że serwery oferują możliwość zwiększenia wydajności w tym zakresie. Aby uniknąć wąskich gardeł, rozwiązania Synology All-Flash oferują możliwość podłączenia kart sieciowych o przepustowości danych nawet do 56 Gb/s.

5. Z biura domowego do serwera

Serwerownia nie zawsze jest tuż za rogiem lub administrator IT nie zawsze jest na miejscu, gdy coś się dzieje. Aby administratorzy IT, którzy opiekują się serwerami, mogli również zdalnie przeprowadzać rozwiązywanie problemów, istnieją tzw. porty zarządzające OOB. OOB (ang. out-of-band) oznacza zarządzanie poza pasmem i umożliwia za pomocą oddzielnego połączenia sieciowego dostęp do niezależnego podsystemu służącego do zarządzania pracą serwera. Port OOB służy do administrowania i monitorowania urządzenia bez wpływu na sieć główną, ponieważ jest oddzielony od pozostałych portów sieciowych urządzenia.

Administratorzy mogą łączyć się z serwerami zdalnie poprzez dedykowany port, nawet jeśli serwer nie jest już dostępny przez standardową sieć. Restartowanie, włączanie i wyłączenia urządzenia, reset konfiguracji i dostęp do logów, czyli udzielanie “pierwszej pomocy” serwerowi nie stanowią problemu zdalnie.

 

Omawiając temat serwerów wyposażonych w dyski SSD, warto wspomnieć o RAID F1, który jest przydatnym pomocnikiem dla systemów all-flash. RAID F1 został opracowany przez Synology i specjalnie zoptymalizowany pod kątem wykorzystania dysków SSD. RAID F1 wykorzystuje mechanizmy RAID 5 (tj. striping z parzystością), co zapewnia odporność na błędy i zwiększoną wydajność odczytu. Ilość danych zapisywanych na dyskach SSD ma wpływ na ich żywotność. W macierzy RAID F1 system zapisuje na wybranym dysku więcej informacji o parzystości, aby przyspieszyć jego starzenie się. Dzięki temu, że nie wszystkie dyski są obciążane równomiernie podczas codziennej pracy, nie osiągają one końca okresu użytkowania w tym samym czasie, co pomaga w zapobieganiu utraty danych.

 

6. Wielokrotna oszczędność kosztów

Koszty nabycia struktury serwerowej lub jej modernizacji są prawdopodobnie najbardziej krytycznym i najczęściej omawianym punktem w firmie. Rozwiązania firmy Synology są znacznie tańsze w porównaniu z rozwiązaniami innych dużych producentów, takich jak Dell EMC czy HPE, ale nie mniej funkcjonalne – wręcz przeciwnie. Oprócz niższych kosztów sprzętu, intuicyjny interfejs użytkownika programu Synology DiskStation Manager oszczędza użytkownikom czas i wysiłek podczas konfiguracji.

Ponadto serwery all-flash mają zazwyczaj wyższą wydajność niż tradycyjne serwery z dyskami twardymi HDD. Dzięki temu w firmie może być potrzebna mniejsza liczba serwerów do przetwarzania tej samej ilości pracy. To z kolei pozwala zaoszczędzić na kosztach serwerów, energii elektrycznej i klimatyzacji.

Ogólnie rzecz biorąc, serwery all-flash mają niższy wskaźnik awaryjności niż konwencjonalne serwery z dyskami twardymi. Ponieważ dyski SSD mają mniej ruchomych części, są mniej podatne na awarie z powodu uszkodzeń mechanicznych. W dłuższej perspektywie pozwala to zaoszczędzić koszty związane z wymianą uszkodzonych dysków twardych. Musimy tutaj oczywiście uwzględnić wymagania dotyczące wydajności, a z drugiej strony także stopień obciążenia dysków ilością zapisywanych danych w ciągu roku, co ma szczególne znaczenie przy zastosowaniu dysków SSD.

Jeśli przy zakupie serwera all-flash zdecydujemy się również dodatkową ochronę przed awariami poprzez nadmiarowe zasilacze, a nawet rozwiązanie wysokiej dostępności składające się z dwóch serwerów, będziemy podwójnie chronieni. W klastrze wysokiej dostępności SHA (Synology High Availability), lustrzany serwer pasywny nawet w ciągu kilkudziesięciu sekund przejmuje zadania w przypadku awarii serwera produkcyjnego. Oznacza to, że operacje mogą być kontynuowane bez zakłóceń, a koszty przestojów mogą być bliskie zeru.

Wbudowane redundantne zasilacze zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo, ponieważ w przypadku awarii jednego zasilacza, drugi zasilacz może płynnie przejąć jego funkcje i nie trzeba ponosić kosztów związanych z przestojem operacyjnym.

Oprócz wszystkich oszczędności związanych z samym serwerem all-flash, oszczędzasz również na kosztach licencji na oprogramowanie innych firm. Korzystasz z wolnego od licencji, wydajnego oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych dla serwerów i wszystkich urządzeń końcowych w firmie, a także z narzędzi do współpracy użytkowników i analizy.

Testuj bez ryzyka pamięć masową typu all-flash

Serwer typu all-flash sprawia, że każda firma jest gotowa na rozwój. Ponieważ jednak tego rodzaju zmiana zawsze wiąże się z niepewnością, firma Synology oferuje bezpłatną usługę konsultacji i testowania.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, jak serwer All-Flash firmy Synology pasuje do środowiska IT Twojej firmy, możesz skorzystać z tej usługi bez zobowiązań i otrzymać kompleksową poradę od ekspertów IT firmy Synology na temat odpowiedniego urządzenia dla Twojego indywidualnego przypadku biznesowego.

Uzyskaj teraz bezpłatne, niezobowiązujące porady i przetestuj serwery Synology All-Flash we własnym środowisku biznesowym.