Official Blog
Dlaczego Synology wypuszcza dyski HDD dla małych modeli NAS?
Team Synology Polska
14 July, 2023

Dlaczego Synology wypuszcza dyski HDD dla małych modeli NAS?

Dyski twarde nie są po prostu dodatkowymi produktami dla serwerów NAS, ale niezbędnym komponentem. Dlatego już w 2020 r. wprowadzono specjalne dyski Synology HDD i SSD dla dużych serwerów firmowych, aby jeszcze bardziej zmaksymalizować niezawodność całego systemu i zminimalizować przestoje. Aby udostępnić zalety i wydajność użytkownikom prywatnym, dyski twarde Synology z serii Plus są teraz dostępne specjalnie dla mniejszych modeli NAS. Ten wpis na blogu odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące nowych dysków twardych Synology dla małych modeli NAS.

1. Dlaczego dopasowanie dysków twardych jest tak ważne w systemach NAS?

Jak wspomniano wcześniej, dyski twarde są bardzo ważnym elementem systemów NAS, ponieważ ich wybór wpływa na wydajność i szybkość całego systemu. Szybsze dyski twarde i pamięć podręczna mogą oferować większe prędkości odczytu i zapisu, co jest szczególnie ważne w przypadku zadań takich jak strumieniowe przesyłanie treści multimedialnych lub dostęp do danych w czasie rzeczywistym.

Ponadto dyski twarde wymagają również oprogramowania, które wymaga regularnych aktualizacji i musi być kompatybilne z oprogramowaniem systemu NAS. Jeśli pojawią się problemy, należy najpierw jednoznacznie przypisać ich źródło. Oznacza to, że użytkownicy muszą prosić o wsparcie dwóch producentów – dysków twardych i systemu NAS – i komunikować się w tym samym czasie. W ten sposób można stracić cenny czas i nerwy.

2. Dlaczego warto kupić dyski twarde Synology Plus do serwera NAS?

Największą i najważniejszą zaletą jest to, że użytkownicy otrzymują najważniejsze komponenty swojego systemu z jednego źródła. W rezultacie oprogramowanie zarówno serwera NAS, jak i dysków twardych jest optymalnie skoordynowane. Zmiany i aktualizacje mogą być również wprowadzane szybko. Dzięki aktualizacji oprogramowania sprzętowego dysku twardego użytkownicy nie muszą już wyjmować każdego dysku twardego i podłączać go do komputera. W przypadku dysków twardych Synology aktualizacje można przeprowadzać bezpośrednio w DSM!

Ponieważ cały system pochodzi od jednego producenta, użytkownicy mają tylko jedną osobę kontaktową, która zajmuje się wszystkim, jeśli mają problem.

Ponadto, dyski Plus HDD mają być oferowane w cenach zbliżonych do cen dysków NAS innych producentów.

3. Czy mogę nadal używać istniejących dysków twardych innych producentów?

Tak , chcemy zaoferować naszym użytkownikom elastyczność w dalszym korzystaniu z istniejących dysków twardych innych producentów. Do normalnej pracy obsługujemy dyski twarde innych producentów z naszej listy kompatybilności, które przetestowaliśmy i zweryfikowaliśmy.

Nieprzetestowane lub niezwalidowane dyski również mogą być używane. Jednak nie zalecamy tego, ponieważ nie możemy zapewnić wsparcia technicznego w przypadku wystąpienia problemów. Odpowiednie ostrzeżenia w interfejsie DSM wskazują, kiedy używane są niezweryfikowane napędy.

Zwłaszcza w przypadku zakupu serwera Synology NAS po raz pierwszy lub gdy istniejące dyski twarde ulegają awarii, a zakup nowych dysków twardych jest w toku, dyski twarde Synology są rozsądnym wyborem.

4. Jakie są różnice między dyskami twardymi Synology Plus a dyskami twardymi Enterprise?

Istnieje kilka kluczowych różnic między naszymi dyskami twardymi Plus i Enterprise. Pierwsza różnica dotyczy zużycia energii. Dyski Plus zużywają około 29% mniej energii niż dyski Enterprise. Wynika to również z faktu, że dyski Enterprise HDD oferują wyższą wydajność. Dyski Plus są odpowiednio tańsze i nadają się szczególnie do średnich obciążeń roboczych. Dyski Plus są objęte 3-letnią gwarancją, podczas gdy dyski Enterprise HDD są objęte 5-letnią gwarancją.

5. Czy dyski Plus HDD będą kompatybilne ze wszystkimi serwerami?

Nie, dyski twarde Plus będą kompatybilne tylko z modelami stacjonarnymi i stelażowymi z serii Plus, a także stacjami DiskStation z serii Value i J oraz DVA. Następujące modele są kompatybilne z dyskami 4 TB Plus HDD:

Pełną listę kompatybilnych modeli dla wszystkich dysków Plus HDD można znaleźć tutaj.

Podobnie jak nowe dyski HDD, te kompatybilne modele są przeznaczone dla użytkowników prywatnych i małych biur. Nowe dyski HDD nie są zatem kompatybilne z modelami DiskStation i RackStation z naszej serii Enterprise. Dla tych modeli Synology oferuje już odpowiednie dyski Enterprise HDD i SSD, które oferują wyższą wydajność wymaganą w środowiskach korporacyjnych.

Nowe dyski twarde od Synology. Podsumowanie

Wybór odpowiedniego dysku twardego do serwera NAS to ważna decyzja. Chcielibyśmy zaoferować szeroką gamę opcji i optymalnie skoordynowany system, który poprawi komfort użytkowania i zapewni maksymalną niezawodność. Będziemy nadal opracowywać nowe rozwiązania do przechowywania i zarządzania danymi (zarówno sprzętowe, jak i programowe), aby sprostać stale zmieniającym się potrzebom naszych użytkowników.

Więcej szczegółów na temat nowych dysków twardych Synology dla małych modeli NAS można znaleźć tutaj.