Official Blog
Bezpłatne, proste, ale wszechstronne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych danych
anetabelasky
5 January, 2022

Bezpłatne, proste, ale wszechstronne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych danych

O tym, jak ważne jest tworzenie kopii zapasowych danych, nie trzeba już chyba nikogo przekonywać.

Departament Obrony USA w czwartek, 4 listopada opublikował komunikat, w którym poinformował o wysokiej nagrodzie za pomoc w ujęciu cyberprzestępców. Osoba, która przyczyni się do ujęcia osoby zarządzającej grupą DarkSide, może liczyć na 10 mln dolarów, czyli blisko 40 mln złotych, jak podaje portal dobreprogramy.pl

Szukając bliżej domu, w lipcu ubiegłego roku ofiarą cyberataku padł Totolotek S.A, według popularnego portalu niebezpiecznik.pl

To pokazuje jak poważnie powinny być traktowane zagrożenia cyberataków. Ochrona danych zapobiega nieuczciwym działaniom, takim jak kradzież tożsamości, phishing i hakowanie. Twoja firma może przechowywać dane, takie jak imiona i nazwiska, adresy e-mail, adresy, informacje o stanie zdrowia, numery telefonów oraz dane karty kredytowej lub bankowe. Utrata tego typu danych lub umożliwienie dostępu do danych osobom trzecim może mieć katastrofalny wpływ na Twoją firmę. Przygotowanie dobrej ochrony w sieci to podstawa. 

Oczywiście mogą wystąpić również awarie sprzętu, oprogramowania, czy zwykłe nieumyślne usunięcie plików – wszystko to może spowodować uszkodzenie lub utratę dużej ilości danych. Pomińmy więc pytanie, dlaczego warto tworzyć kopie zapasowe, i przejdźmy od razu do pytania, w jaki sposób je bezpiecznie i efektywnie tworzyć. W dzisiejszych czasach, gdy dane biznesowe są rozproszone na wielu platformach i urządzeniach, może wydawać się, że nie jest to proste zadanie – nic bardziej mylnego.

Dane biznesowe są dziś przechowywane w różnych miejscach, od serwerów po maszyny wirtualne, komputery osobiste i aplikacje w chmurze, takie jak Google Workspace czy Microsoft 365. W takim środowisku jedynym skutecznym rozwiązaniem jest scentralizowana kopia zapasowa danych, która jest w stanie objąć różne źródła danych i oferuje narzędzia oraz funkcje niezbędne do automatyzacji procesu tworzenia kopii zapasowych i łatwego przywracania danych.

Dla użytkowników urządzeń NAS firmy Synology takie rozwiązanie jest zaskakująco łatwo dostępne.

Pakiet Synology Active Backup Suite oferuje wszystko, co jest potrzebne do tworzenia kopii zapasowych danych biznesowych.

Kluczowe korzyści pakietu Active Backup Suite obejmują:

  • Scentralizowane zarządzaniePakiet Active Backup Suite umożliwia przekształcenie serwera Synology NAS w scentralizowane rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Wdrażaj, zarządzaj i monitoruj wszystkie zadania tworzenia kopii zapasowych z jednej konsoli, aby uprościć planowanie ochrony danych i zmniejszyć wymagania konserwacyjne. Konfiguracja i monitorowanie wszystkich zadań tworzenia kopii zapasowych odbywa się z poziomu scentralizowanego pulpitu nawigacyjnego, a ponadto można skonfigurować automatyczne wysyłanie raportów o stanie kopii zapasowych bezpośrednio na pocztę elektroniczną.

  • Wydajne kopie zapasowe – kopie przyrostowe i deduplikacja danych minimalizują czas tworzenia kopii zapasowych i zużycie pamięci masowej.

  • Elastyczne odzyskiwanie – Synology oferuje wybór między różnymi metodami odzyskiwania, takimi jak pełne przywracanie systemu, przywracanie na poziomie plików oraz natychmiastowe przywracanie do maszyny wirtualnej.

  • Bezpieczeństwo kopii zapasowych – Podczas tworzenia nowego zadania kopii zapasowej można skonfigurować kompresję i szyfrowanie kopii zapasowych. Użyj szyfrowania AES-256, aby zabezpieczyć dane kopii zapasowej przed niepożądanym wyciekiem lub fizyczną kradzieżą.

“Active Backup for Business radykalnie upraszcza tworzenie kopii zapasowych naszych misternie połączonych centrów danych. Kopie zapasowe maszyn wirtualnych, serwerów fizycznych i serwerów plików są tworzone wydajniej, a w razie potrzeby szybko przywracane, dzięki czemu możemy zaoferować użytkownikom wysoce stabilne środowisko”

Cliff Lin, dyrektor techniczny Cité

“Okazuje się, że wdrożenie systemu backupowania w kilkudziesięcioosobwej firmie z Synology jest dziecinnie proste.”

Michał Białek – Członek zarządu Wykop sp. z o.o.

Brak dodatkowych kosztów licencjonowania

Aplikacje Synology Active Backup Suite nie wymagają żadnych opłat licencyjnych i umożliwiają tworzenie nieograniczonej liczby kopii zapasowych, niezależnie od liczby komputerów, serwerów i maszyn wirtualnych wdrożonych w firmie. Synology Active Backup Suite to bezpłatny dodatek do serwerów NAS firmy Synology, który umożliwia tworzenie kopii zapasowych dowolnej liczby komputerów, serwerów, danych oraz kont Microsoft 365 lub Google Workspace. Maksymalna liczba urządzeń, które można zabezpieczyć zależy od wydajności serwera.

Pakiet Active Backup Suite składa się z następujących aplikacji:

  • Active Backup for Businesszapewnia ochronę danych na komputerach z systemem Windows lub Linux, serwerów plików, serwerów fizycznych oraz maszynach wirtualnych (zarówno na platformie VMware, jak i Hyper-V).

  • Active Backup for Microsoft 365 – chroni dane przechowywane w Exchange Online, OneDrive for Business, SharePoint Online i Teams.

  • Active Backup for Google Workspace – zapewnia backup danych przechowywanych w usługach Drive, Gmail, Kontakty i Kalendarz.

Wszystkie aplikacje z pakietu Synology Active Backup Suite można w bardzo prosty sposób zainstalować na urządzeniach Synology NAS z poziomu Centrum Pakietów. Dodatkowo ich ustawienia są bardzo przejrzyste, co znacznie ułatwi ich wdrożenie. W końcu bardzo przejrzysty interfejs użytkownika i intuicyjna konfiguracja to generalnie jedna z podstawowych zalet urządzeń Synology, ich systemu operacyjnego DSM oraz autorskich aplikacji Synology.

Dzięki rozwiązaniu Synology Active Backup for Microsoft 365 udało się usprawnić działania operacyjne w banku. Efektywność pracy administratorów odpowiedzialnych za tworzenie kopii zapasowych wszystkich operacji, w tym danych pocztowych i danych SharePoint wzrosła diametralnie względem poprzednio stosowanych rozwiązań, co znacząco poprawia wydajność pracowników. Rozwiązanie jest bezlicencyjne, więc nie musimy się martwić o odnowienie subskrypcji czy wykupienie dodatkowego wsparcia na kolejne lata.”

Przemysław Grzegorczyk – Administrator Systemów Microsoft, Zespół Systemów i Baz Danych

Globalna deduplikacja dla większej wydajności

Dość często zdarza się, że te same dane są przechowywane na wielu urządzeniach i platformach. Podczas tworzenia kopii zapasowych kilkudziesięciu urządzeń te nadmiarowe dane zużywają dodatkową pojemność pamięci masowej. Dzięki obsłudze technologii globalnej deduplikacji zapisywana jest tylko jedna wersja wszystkich powtarzających się danych, co pozwala zaoszczędzić miejsce w pamięci masowej i zmniejszyć zużycie zasobów. Jak dużo? Wyniki mogą być różne, ale nierzadko można w ten sposób zmniejszyć zużycie pamięci masowej o ponad 50 procent.

Po przeprowadzeniu testów stwierdziliśmy, że Active Backup for Business oferuje fantastyczną szybkość tworzenia kopii zapasowych i doskonałe wyniki w usuwaniu duplikatów danych – kopia zapasowa serwera o pojemności 58 TB miała rozmiar zaledwie 28 TB. Jesteśmy bardzo zadowoleni z ogólnej wydajności.”

Zhang Jiao-Hao, dyrektor ds. systemów informatycznych, SHISEIDO Taiwan

Elastyczne opcje odzyskiwania danych

Posiadanie systemu kopii zapasowych eliminuje możliwość utraty danych na zawsze w przypadku awarii. Ale co z czasem potrzebnym do przywrócenia danych? Aby zapewnić ciągłość działania firmy, aplikacja Synology Active Backup umożliwia tworzenie kopii zapasowych całych urządzeń lub maszyn wirtualnych i uruchamianie ich za pomocą własnego menedżera maszyn wirtualnych bez konieczności oczekiwania na skopiowanie danych z powrotem na hosta. W ten sposób Synology Active Backup oferuje ochronę i odzyskiwanie kompletnych środowisk Windows i Linux, w tym aplikacji i ustawień. Jednocześnie odzyskiwanie jest dostępne również na poziomie pojedynczych folderów lub plików, co pozwala odzyskać z kopii zapasowej tylko to, co jest potrzebne, np. w razie przypadkowego usunięcia pliku. Ponadto, w przypadku problemów z komputerem osobistym lub usługą w chmurze, taką jak Google Workspace lub Microsoft 365, poszczególni pracownicy mogą łatwo przywrócić osobiste wiadomości e-mail i inne pliki bez zawracania głowy administratorowi IT.

“Naszym głównym celem w przypadku rozwiązań do tworzenia kopii zapasowych jest szybkie odzyskiwanie danych. Rozwiązanie Active Backup for Business spełniło nasze surowe zasady dotyczące czasu przestoju i odzyskiwania danych przy użyciu różnych metod. Oprócz natychmiastowego odzyskiwania danych z serwerów wirtualnych, użytkownicy mogą proaktywnie przywracać poszczególne pliki samodzielnie, zgodnie z własnymi potrzebami, co zmniejsza obciążenie działu IT.”

Alex Liao, dział IT firmy J-Shine