Official Blog
Nieograniczone plany przechowywania danych w chmurze odchodzą do lamusa – co dalej dla firm?
Team Synology Polska
13 October, 2023

Nieograniczone plany przechowywania danych w chmurze odchodzą do lamusa – co dalej dla firm?

Niedawna decyzja Dropbox o zaprzestaniu oferowania nieograniczonej przestrzeni dyskowej w chmurze jest częścią ogólnobranżowego trendu. Przez lata dostawcy usług przechowywania danych w chmurze oferowali plany nieograniczonej przestrzeni dyskowej skierowane do firm. Jednak ekonomika takich ofert okazuje się nie do utrzymania, co prowadzi firmy do stopniowego wycofywania nieograniczonych planów przechowywania danych.

Zmiana ta rozpoczęła się od Google w 2021 r., kiedy to wycofano bezpłatną przestrzeń dyskową dla użytkowników Zdjęć Google i zakończono nieograniczone plany przestrzeni dyskowej dla Google Workspace. Microsoft i Dropbox poszły w ich ślady w 2023 r., odzwierciedlając trudności w utrzymaniu nieograniczonych ofert przestrzeni dyskowej. Konsekwencje tych zmian sprawiają, że użytkownicy ponownie oceniają swój wybór pamięci masowej w chmurze publicznej.

Obecnie ponad 60% danych korporacyjnych znajduje się w chmurze, a 94% globalnych firm korzysta z pamięci masowej w chmurze (GoodFirms, 2023), z czego prawie połowa danych przechowywanych w chmurze to dane wrażliwe, w tym dane pracowników i klientów, finanse korporacyjne i własność intelektualna. Ponieważ ilość danych nadal rośnie, przewiduje się, że wydatki na przechowywanie danych w chmurze wzrosną o 13% do 2026 r., osiągając 135,1 mld USD (IDC, 2023).

Ponieważ ilość danych nadal gwałtownie rośnie, zapewnienie nieograniczonej przestrzeni staje się coraz większym wyzwaniem dla firm. Google wskazał na potrzebę dostosowania się do rosnącego zapotrzebowania na przestrzeń dyskową, podczas gdy Dropbox podał niewłaściwe wykorzystanie swojej usługi jako czynnik napędzający zakończenie oferty Dropbox Advanced, która była przeznaczona do operacji biznesowych, a nie do przechowywania danych osobowych.

Zmiana infrastruktury chmurowej może wiązać się z wysoką ceną. Firmy mogą zmagać się z wydatkami związanymi z poszukiwaniem alternatywnych rozwiązań, które niektórzy określają jako słaby zwrot z inwestycji w chmurę. Przejścia te często wiążą się z wysokimi kosztami konwersji, ponieważ użytkownicy szukają alternatywnych rozwiązań, co może prowadzić do przestojów i zakłóceń operacyjnych. Chociaż przechowywanie danych w chmurze publicznej jest wygodne, nie zawsze może być optymalnym wyborem do przechowywania krytycznych danych biznesowych ze względu na ograniczoną kontrolę nad serwerem.

Z kolei rozwiązania do przechowywania danych w chmurze prywatnej stanowią atrakcyjną alternatywę dla nieograniczonych planów przechowywania danych w chmurze. W przeciwieństwie do rozwiązań chmury publicznej, w których użytkownicy polegają na serwerach innych firm, rozwiązania pamięci masowej w chmurze prywatnej działają w ramach dedykowanych serwerów plików za pośrednictwem urządzenia Network Attached Storage (NAS). Ta niezależna infrastruktura obsługuje elastyczną skalowalność pamięci masowej, umożliwiając firmom dostosowanie pojemności do zmieniających się potrzeb. Chmury prywatne mogą również integrować konfiguracje hybrydowe, zapewniając zdrową równowagę między korzyściami płynącymi z chmur publicznych i prywatnych w celu zwiększenia wydajności zarządzania zasobami. Prywatność i bezpieczeństwo danych są również zwiększone, ponieważ firmy zyskują większą kontrolę nad swoimi serwerami, w przeciwieństwie do przechowywania danych w chmurze publicznej.

Oprócz pełnej własności danych, niektóre rozwiązania pamięci masowej w chmurze prywatnej, takie jak Synology Drive, oferują dodatkowe funkcje, takie jak bezlicencyjne narzędzia zwiększające produktywność, które umożliwiają płynny przepływ pracy i szeroką obsługę formatów plików w celu usprawnienia współpracy z agentami zewnętrznymi. Sprawia to, że są one praktycznym wyborem dla firm poszukujących kompleksowego rozwiązania pamięci masowej łączącego bezpieczeństwo i pełną kontrolę, które można osiągnąć dzięki jednorazowej inwestycji w NAS.

Wraz z tendencją spadkową planów nieograniczonej przestrzeni dyskowej, jest prawdopodobne, że inne publiczne usługi chmurowe wkrótce pójdą w ich ślady. W obliczu ewoluującego krajobrazu chmury, lokalne rozwiązania pamięci masowej w chmurze prywatnej stanowią bardziej realną opcję dla firm. Pozwala to firmom na dalszy rozwój w stabilnym środowisku chmurowym bez ponoszenia kosztów i zakłóceń związanych z migracją usług z powodu zmian w planach cenowych pamięci masowej.

Dowiedz się więcej:

Poznaj najlepsze praktyki dotyczące dysków Synology Drive

Znajdź najlepszy serwer NAS dla swojej firmy