Official Blog
Verilerinizi senkronize etmek yeterli mi? Verilerinizi yedekleyerek tam koruma sağlayın
Synology Türkiye
26 Şubat 2024

Verilerinizi senkronize etmek yeterli mi? Verilerinizi yedekleyerek tam koruma sağlayın

Verilerinizi senkronize etmek, birçok kullanıcı ve işletmenin düzenli olarak uyguladığı önemli bir adımdır. Ancak verilerinizi senkronize etmenin verilerinizi yedeklemek anlamına gelmediğini unutmayın. Verilerinizi senkronize etmek, bir felaket durumunda verilerinizin kurtarılabileceğini garanti etmez.

Bu blog yazısında, verilerinizi senkronize etme ve yedekleme arasındaki farkları öğrenelim:

Veri senkronizasyonu nedir ve nasıl çalışır?

Verilerinizi yönetirken, birçok kullanıcı veri senkronizasyonunun veri yedeklemeye eşdeğer olduğunu varsayar. Aslında ikisi arasında büyük bir fark vardır.

Senkronizasyon ile verileriniz iki cihaz arasında senkronize edilir (yedeklenmez). Verilerde herhangi bir değişiklik yapıldıysa, bu her iki cihaza da yansıtılır. Verilerinizin önceki sürümleri kaldırılacaktır. Bu, bir felaket durumunda senkronizasyonun verilerinizin önceki sürümlerinin kurtarılabileceğini garanti etmediği anlamına gelir.

Verilerinizi senkronize etmek, verilerinizin bir kopyasının iki veya daha fazla cihazda sürekli olarak güncel olmasını sağlamanın uygun bir yolu olsa da, veri koruma açısından senkronizasyon ve yedeklemeler arasındaki temel farkları anlamak önemlidir.

Verilerinizi senkronize etmek ve yedeklemek arasındaki fark nedir?

Bir senkronizasyon hizmeti genellikle verileri bir bulut hizmeti ile fiziksel bir cihaz arasında senkronize etmek için kullanılır. Hizmet ayrıca verilerinizin sürekli olarak güncellenmesini ve kolaylıkla erişilebilmesini sağlar. Bir senkronizasyon hizmeti ile veriler bulut hizmetleri ve cihazlar arasında senkronize edilir ve her iki hedef de her zaman iki özdeş veri seti içerir.

Verilerinizi senkronize etmenin avantajı, her zaman güncel ve hazır olmalarıdır. Ancak, bir veri setinde yapılan herhangi bir silme işleminin ikinci veri setine yansıtılacağını unutmamak önemlidir. Bu, bulutta depolanan verilerin önceki sürümlerinin geri yüklenmesinin imkansız olduğu anlamına gelir.

OneDrive gibi bazı hizmetlerin kullanıcıların dosyaları geri dönüşüm kutusundan geri yüklemesine izin vermesi mümkündür, ancak bu, bir felaket durumunda verilerinizin önceki sürümlerini geri yüklemek için ideal bir yol değildir.

Buna karşılık, yedekleme hizmetleri verilerinizin kopyalarını oluşturabilir ve kopyaları ikincil bir yedekleme hedefinde (sabit sürücü, Synology sunucusu veya bulut gibi) saklayabilir. Yedekleme hizmetleri verilerinizin birden fazla sürümünü sakladığından, gerektiğinde verilerinizin önceki bir sürümünü elinizde tutabilmeniz için verilerinizi zaman içinde önceki bir noktaya geri yüklemenizi mümkün kılar.

Bazı yedekleme hizmetleri esnek saklama politikalarının yanı sıra zamanlanmış veya olay tabanlı yedeklemeler de sunar. Bu, yedekleme yapılandırmalarınızı özelleştirmenize olanak tanır.

Senkronizasyon neden yeterli değildir?        

Google Drive, Dropbox ve OneDrive gibi hizmetler, bireylere ve işletmelere verilerini iki veya daha fazla cihaz arasında sürekli olarak senkronize tutma seçeneği sunar. Senkronize edilen veriler daha sonra kullanıcıların verilerine PC, Mac, akıllı telefon ve tablet gibi cihazlar aracılığıyla uzaktan erişebilmelerini sağlayan yetkili bir veri havuzunda saklanır.

Veri senkronizasyonu, ekip üyelerinin uzaktan çalışırken bile aynı sayfada olmalarını ve işbirliği yapmalarını sağlasa da, bu aynı zamanda herhangi birinin önemli şirket belgelerini düzenlemesini veya silmesini de kolaylaştırır. Senkronizasyon mevcutken, orijinal dosya sürümü yedeklenmemişse bu durum kalıcı veri kaybına neden olabilir. Bu, yedekleme ve senkronizasyonun birbirini tamamlamak için birlikte kullanılamayacağı anlamına gelmez.Time to back up your data

Verilerinizi yedeklemenin çeşitli avantajları vardır. Verilerinizi kalıcı olarak kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmadan verilerinize anında erişmenizi sağlar. Kullanıcılar cihaz konfigürasyonlarını, dosya sistemlerini, tek dosyaları ve klasörleri kolayca yedekleyebilir, yedekleme durumunu izleyebilir veya verilerini istedikleri zaman geri yükleyebilirler.

Ayrıca yedekleme hizmetleri, verilerinizin gerektiğinde erişilebilen ve geri yüklenebilen birden fazla sürümünü korumak için sürüm oluşturma özelliklerini kullanır. Kullanıcılar ayrıca depolama kapasitesini optimize eden özel saklama politikaları ve verilerin otomatik olarak yedeklenmesini sağlayan yedekleme programları belirleyebilirler.

C2 Yedekleme ile Verilerinizi Güvence Altına Alın

C2 Backup ile kullanıcılar, verilerini doğrudan bulutta korumak için bu Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) çözümünü kullanabilir. Verileriniz askeri düzeyde AES-256 bit şifreleme ve istemci tarafı şifreleme ile korunduğundan, verilerinizin dinlenme ve aktarım sırasında güvende olduğundan emin olabilirsiniz. Windows cihaz yedeklemesi için uçtan uca şifreleme uygulanırken, Microsoft 365 hesapları için sunucu tarafı şifreleme kullanılacaktır.

C2 Backup, eksiksiz cihaz yedekleme ve geri yükleme, yedekleme sürümleme desteği ve en az 60 veri sürümünün korunduğu özel saklama ilkeleri gibi bir dizi avantajla birlikte gelir. Artımlı yedeklemeler sayesinde C2 Backup yalnızca değişen verileri yedekleyebilir. Bu, depolama alanını boşaltır ve verilerinizi yedeklemek için gereken süreyi en aza indirir.

Hepsi bu kadar değil. C2 Backup ayrıca kullanıcıların kendi rahatlıklarına göre bir yedekleme programı özelleştirmelerine veya tetikleme tabanlı yedeklemeler ayarlamalarına olanak tanır.

C2 Backup, %99,999999999 veri dayanıklılık oranıyla verilerinizin her zaman kullanılabilir durumda kalmasını sağlar. Bugün C2 Backup ile verilerinizi bulutta koruyun.

30 günlük ücretsiz deneme başlatın