Official Blog
Eğitim kurumları SaaS verilerini bir BaaS çözümü ile nasıl koruyabilir?
Synology Türkiye
8 Şubat 2024

Eğitim kurumları SaaS verilerini bir BaaS çözümü ile nasıl koruyabilir?

Microsoft 365 ve Google Workspace gibi Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) platformlarının ortaya çıkmasıyla birlikte eğitim, çevrimiçi öğrenmeyi de içerecek şekilde evrilmiş ve bu da verimli veri yönetimine olan talebin artmasına yol açmıştır.
SaaS hizmetleri genellikle değişen BT gereksinimlerini karşılamak üzere çeşitli platformlardan ve kurumlardan eğitim verilerini depolamak için kullanılır.
Microsoft 365 hizmetleri artık öğrencilere ve öğretim üyelerine sorunsuz bir şekilde işbirliği yapmanın yanı sıra verilerini korumak ve bunlara hızlı bir şekilde erişmek için ihtiyaç duydukları araçları sağlıyor. Yine de SaaS verileri düşündükleri kadar güvenli olmayabilir. Okullar, oturum açma kimlik bilgilerine yasa dışı yollardan erişmek isteyen bulut hizmeti sağlayıcılarını taklit eden bilgisayar korsanlarıyla uğraşmak zorunda kalabilir ve bu da hesapların ele geçirilmesine, fidye yazılımı saldırılarına ve hatta veri kaybına yol açabilir.
Dış tehditlere ek olarak, insanlar veri kaybına yol açabilecek basit hatalar yapmaya eğilimli olabilir. SaaS verilerinin güvenli bir şekilde saklandığından emin olmak için güvenilir bir Hizmet Olarak Yedekleme (BaaS) çözümü ile yedeklenmesi gerekir.

Verilerin bulutta depolanması konusunda endişelenmeli miyim?

Birçok eğitim kurumu artık SaaS hizmetlerini uygulamaya başladığından beri, çevrimiçi eğitim içeriği hacmi giderek artıyor. Öğrenci verilerinin ve ders planlarının bulutta depolanmasıyla birlikte, bu durum kendi zorluklarını da beraberinde getirmektedir.
SaaS hizmetleri, SaaS hizmet sağlayıcılarının yalnızca SaaS hizmetini çalıştırmak için kullanılan altyapıyı işletmek ve yönetmekten sorumlu olduğunu belirten Paylaşılan Sorumluluk Modeline uymaktadır. Bu, kullanıcıların verilerini yedeklemek için güvenilir bir yedekleme hizmeti kullanarak verilerini korumaktan sorumlu oldukları anlamına gelir.Kötü veri yönetimi uygulamaları nedeniyle, birçok okul ve üniversite verilerini riske atabilecek yedekleme politikaları uygulayabilir.

Verileri yedeklemek için bir BaaS çözümü kullanmanın faydaları nelerdir?

BaaS çözümleri, başta bulut ölçeklenebilirliği olmak üzere birçok avantaj sunar. Bir Hizmet Olarak Yedekleme çözümü ile eğitim kurumları, veri ihtiyaçları değiştikçe artan maliyetler konusunda endişelenmeden kaynaklarını talebe göre ölçeklendirebilir ve verilerini bulutta iş yeri dışında güvenli bir şekilde depolayabilir.
Okullar ve üniversiteler, depolama alanlarını büyütmek istediklerinde yeni cihazlar veya ek personel görevlendirmek zorunda kalmadan BT kaynaklarını ayarlayabilir ve bu da bütçeli eğitim kurumları için ideal bir çözümdür.
BaaS çözümleri düşük bir ön maliyetle gelir ve bakım için ek masraflar getiren kurum içi BT altyapısının aksine sıfır donanım bakımı gerektirir.
Veriler doğrudan bir buluttan diğerine yedeklendiğinden, eğitim kurumlarının artık verileri yedeklemek için dahili ağ kaynaklarını kullanmasına gerek kalmayacak, böylece ağ gecikmesi ve darboğazlar azalacaktır.
Aynı zamanda BaaS çözümleri, verilerin aktarım sırasında ve beklemede şifrelenmesini sağlamak için gelişmiş şifreleme yöntemleri kullanır. Fidye yazılımı riskini azaltmak için, yalnızca izin verilen kullanıcılar özel anahtarlar yardımıyla verilere erişebilecektir.

C2 Backup ile tanışın: SaaS verilerini yedeklemek için ideal çözüm

Verilerini bulutta güvence altına almak isteyen eğitim kurumları, sürekli artan veri miktarı ve sınırlı sayıda personel ve kaynakla karşı karşıya kaldıklarında bile kurumların verilerini başarılı bir şekilde ölçeklendirmelerine olanak tanıdığı için C2 Backup’ı tercih etmelidir.
Örnek olarak, ABD’nin Illinois eyaletindeki East Aurora Okul Bölgesi, C2 Backup for Business ile binlerce Microsoft 365 hesabını yedekleyebildi. Daha fazlasını öğrenmek için buraya tıklayın.

Eğitim kurumları da Synology’nin okullara ve üniversitelere verilerini korumada yardımcı olmak için özel hizmetler sunduğumuz C2 Eğitim Programına katılabilir. C2 Backup güvenli dosya paylaşımı özellikleriyle birlikte gelir ve kullanıcılara düşük bir TCO ile kullandıkça öde fiyatlandırma modeli sunar. Bu sayede okullar kaynaklarını en önemli konuya, yani öğrencilerini eğitmeye odaklayabiliyor.
C2 Backup, kullanıcılara veri kaybı, fidye yazılım saldırıları ve hatta insan hatası nedeniyle veri kaybı olasılığını azaltan güvenilir bir hizmet sunan buluttan buluta yedekleme hizmetidir.
Kullanıcıların Microsoft 365 gibi SaaS platformlarındaki verileri doğrudan C2 Backup gibi bulut hizmetlerine yedeklemesine olanak tanıyarak, aksi takdirde verileri önce yedekleyip ardından merkezi bir platforma manuel olarak yüklemesi gereken BT yöneticilerinin iş yükünü azaltır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
30 gün boyunca ücretsiz deneyin.