Official Blog
Sınırsız bulut depolama planları sona eriyor: Synology Drive, şirketlere maliyet kontrolü ve veri mülkiyeti konusunda nasıl yardımcı olabilir?
Synology Türkiye
16 Ocak 2024

Sınırsız bulut depolama planları sona eriyor: Synology Drive, şirketlere maliyet kontrolü ve veri mülkiyeti konusunda nasıl yardımcı olabilir?

Bulut depolama çözümlerini benimseyen şirketlerin dünya genelinde %94’ü aşmasıyla kuruluşların ilk tercihi haline gelen bulut depolama, artık kurumsal dosyaların %60’ından fazlasını barındırmaktadır (GoodFirms, 2023). Ancak çalışan ve müşteri verileri, finansal kayıtlar ve fikri mülkiyet de dahil olmak üzere, bulut depolama verilerinin yaklaşık yarısının hassas bilgiler olması yüzünden, bulut depolama harcamalarının 2026 yılına kadar %13 artarak 135,1 milyar dolara ulaşacağı öngörülüyor (IDC, 2023). Bu hızlı veri artışı, şirketler için iki önemli zorluk anlamına geliyor: depolama maliyetlerinin artması ve veri gizliliği sorunları.

Genel Bulut Kullanımıyla İlgili Zorluklar

İşletmeler için artan maliyetler:

Veri talebi artmaya devam ettikçe genel bulut sağlayıcıları sınırsız depolama teklifleri sunmayı sürdürmekte zorlanıyor. Google, 2021’de Google Fotoğraflar kullanıcıları için ücretsiz depolama alanı sunmayı sonlandırdı. Bunu Google Workspace for Education ve Enterprise izledi. 2023 yılında Microsoft ve Dropbox da sınırsız depolama çözümlerini aşamalı olarak kaldırdı. Bu durum, büyük depolama gereksinimlerini bu çözümlerle karşılayan çok sayıda işletmeyi etkiledi. İşletmeler alternatif çözümler bulsa bile, geçişler veri taşıma, BT kaynakları ve yönetim maliyetleri ve operasyonel aksama riskleri anlamına gelecek.

Potansiyel gizlilik ve güvenlik riskleri

Şirketler, genel bulut sunucuları üzerinde minimum kontrole sahip olduğundan, yoğun kullanım ve ağ gecikmesi nedeniyle dosyalarına stabil şekilde erişememe sorunu yaşıyor. Bu da, hassas iş verileri açısından önemli bir endişe kaynağı yaratıyor. Ayrıca çoğu sağlayıcının kullanıcı verilerine erişebilmesi, kritik kurumsal veri ihlalleri veya silinme risklerine yol açıyor. Dolayısıyla, açık bulutlar gizli kurumsal verileri saklamak için ideal olmayabilir.

Synology Drive’la Tanışın: Özel bulut çözümü

Synology Drive gibi özel bulut depolama platformları ise sınırsız depolama ve veri sahipliğinin getirdiği zorluklar için sağlam bir çözüm sunuyor. Synology Drive, yerinde Synology NAS özel bulut sunucularında çalışır ve üçüncü taraf hizmetler kullanıldığında yaşanan dengesiz ağlar ya da hizmet kesintileri gibi riskleri ortadan kaldırır. Şirketler kapasite ihtiyaçlarına göre uygun bir NAS modeli seçebilir ve tek seferlik ödeme imkanı ile üçüncü taraf hizmet sağlayıcılarına olan bağımlılıklarından kurtulabilir. Şirketlerin Synology Drive’ı tercih etmesi için beş neden:

%100 veri sahipliği

Synology Drive özel bulut depolama altyapısı üzerine kurulmuştur. Yani Synology’nin depolanan verilere erişimi yoktur; kullanıcı için eksiksiz veri kontrolü ve gizlilik garanti eder.

Kapsamlı dosya yönetimi ve iş birliği platformu

Synology Office gibi yerleşik araçlar sunan Synology Drive; belge, sunum ve elektronik tablo oluşturma işlemlerini kolaylaştırır. Ekipler birlikte çalışabilir ve dosyaları gerçek zamanlı olarak paylaşabilir. Bu da özel bulutun sunduğu güvenli ortamda ekip koordinasyonunu artırabilir.

Kurumsal düzeyde senkronizasyon ve güvenlik özellikleri

Synology Drive ile dosyaları şirket içinde ve dışında paylaşırken önceki dosya sürümlerini geri yükleyin, silinen dosyaları koruyun ve granüler erişim izinlerini yapılandırın. Bir klasördeki tüm dosyalara filigranlar ekleyerek herhangi bir sızıntının kaynağını belirleyebilirsiniz. Bir Synology cihazının kaybolması durumunda, senkronize edilmiş klasörler veri ihlallerini önlemek için uzaktan silinebilir.

Esnek Depolama Alanı

Synology Drive, yinelenen lisans ücretleri ödeme gereğini veya abonelik maliyetlerini ortadan kaldırır. Kuruluşların tek yapması gereken kapasite ihtiyaçlarına göre bir NAS seçmek ve veri talepleri arttıkça ek masraflar ödemeden depolama alanlarını ölçeklendirmektir.

Kullanışlı hibrit bulut dağıtımı

Synology C2 Storage gibi genel bulut hizmetleriyle entegre olabilen Synology Drive, işletmelerin ihtiyaçlarına uygun şekilde dengeli bir hibrit bulut altyapısı kurmasına olanak tanır. Bu, veri kaybı durumunda hibrit bulut yedeklemelerinden veri kurtarmaya imkan sağlayarak, kuruluşlar için kesintisiz işlemler ve verimli kaynak yönetimini garanti eder.

Daha fazla bilgi | Synology, Şirketlerin Hibrit Bulut Ortamı Kullanmasına Nasıl Yardımcı Oluyor?

Büyük genel bulut hizmeti sağlayıcıları kademeli olarak sınırsız depolama çözümlerini ortadan kaldırırken ve bilgi gizliliği konusundaki endişeler artarken Synology Drive’ın özel bulut depolama çözümü esnek, uygun maliyetli ve güvenli bir alternatif olarak öne çıkıyor. Yerinde özel bulut depolama çözümleri, işletmelerin mevcut depolama altyapılarını değiştirme maliyetleriyle uğraşmak durumunda kalmadan büyümesini destekleyebilir.

Daha fazla bilgi | Synology Drive Kurumsal Özel Bulut Ortamını Geliştiriyor

*Fiyatlandırma Planı:

Synology Drive DS923+, 18 TB HDD*4

Google Drive: Google Workspace Business Plus (5 TB/kullanıcı, paylaşılabilir)

OneDrive: OneDrive for Business- Plan 1 (1 TB/kullanıcı, paylaşılamaz)

Dropbox: Dropbox Advanced (5 TB/kullanıcı, paylaşılabilir)