Official Blog
BeeDrive: Kompakt, Yerel Veri Deponuz
Synology Türkiye
20 Ekim 2023

BeeDrive: Kompakt, Yerel Veri Deponuz

Günümüzde çeşitli kişisel cihazlarımızda büyük miktarda veri üretiyoruz. Telefonlarımızdaki ve buluttaki depolama alanı, daha iyi kameralar ve gelişen fotoğraf ve video formatları nedeniyle giderek daha sınırlı hale geliyor. Tüm bu dosyaları bulutta depolamak, özellikle de kişisel cihazlarımız arasında dosya yedeklemek veya aktarmak ya da eski dosyaları başka bir yerde arşivlemek istediğimizde pahalı ve zaman alıcı hale geliyor.

Haziran ayında Synology’nin daha önce sunmadığı yepyeni bir ürün piyasaya sürüldü. BeeDrive, önemli verilerini bilgisayarlarında veya mobil cihazlarında saklayan kişilere yöneliktir. Bu kişiler büyük olasılıkla yedeklemenin önemini anlamakta, ancak karmaşık kurulum süreçlerine girmek veya devam eden bulut abonelik maliyetlerine katlanmak istememektedir.

BeeDrive, minimum yapılandırma ve bakım ile basit ama etkili bir yöntem arayan kişiler için bir çözümdür.

BeeDrive ile kullanıcılar, tam ölçekli bir NAS sunucusuna veya ticari bir bulut platformu kullanımına ihtiyaç duymadan birçok yaygın işlemi gerçekleştirebileceklerdir:

  1. Bilgisayar yedeklemesi – bilgisayarınızdaki seçili klasörlerin otomatik olarak yedeklenmesini sağlar.
  2. Mobil yedekleme – uyumlu bir iOS veya Android cihazdaki fotoğrafları kablosuz olarak yedekler.
  3. Dosya senkronizasyonu – dosyaları bilgisayarlar arasında senkronize edin.
  4. BeeDrop – Wi-Fi aracılığıyla telefonunuzdan bilgisayarınıza dosya aktarın.

BeeDrive, Windows ve yakında macOS’un yanı sıra iOS ve Android mobil işletim sistemlerinde de desteklenmektedir. Synology NAS serisinin aksine, BeeDrive yedekleme dosya formatlarını kısıtlamayacak ve kullanıcılar aynı anda hem bilgisayarlarına hem de mobil cihazlarına yedekleme yapabilecekler.

Mobil içeriğin yedeklenmesi söz konusu olduğunda, cihaz ve cep telefonu aynı ağ üzerinde olduğunda, fotoğraflar ve videolar BeeDrive’da yedeklenecektir. Dosyaların mevcut durumuna ve telefondaki film rulosunun içeriğine bağlı olarak otomatik olarak senkronize edileceklerdir. Cihaz, orijinal JPEG dosyalarının veya her iki formatın aynı anda kopyalanmasına olanak tanıyan beş adede kadar eşzamanlı cihaz yedeklemesini destekler.

BeeDrive herhangi bir abonelik gerektirmez ve NAS’ta olduğu gibi veriler yerel olarak cihazda kalır.

Bu cihazın özelliklerinden biri de BeeDrop. Apple’ın AirDrop’una benzeyen bu yöntem, Wi-Fi aracılığıyla telefonunuzdan BeeDrive’a dosya, fotoğraf ve video aktarmanıza olanak tanır. BeeDrop’un katma değeri, desteklenen işletim sistemlerinin herhangi bir kombinasyonunda çalışmasıdır.

BeeDrive, Windows, iOS ve Android için 1TB ve 2TB kapasitelerde mevcuttur.

 

BeeDrive hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen YouTube kanalımızı ve web sitemizi ziyaret edin.