Official Blog
Özel Bulut mu yoksa Genel Bulut mu?
Synology Türkiye
1 Mayıs 2022

Özel Bulut mu yoksa Genel Bulut mu?

Aslında pek de değil! İki platform da çok değerli avantajlar sunuyor. 

Google’da “Genel Bulut ve Özel Bulut karşılaştırması” araması yaparsanız büyük olasılıkla bu tartışmanın bittiğini iddia eden, önceki yıllarda yayınlanmış makaleler bulacaksınız. Öte yandan, durum gerçekten böyleyse 2021 yılında neden hala çok sayıda şirket ihtiyaçları için doğru kurulumun hangisi olduğunu tartışıyor?

Bunun nedeni, endüstri uzmanları ve gazeteciler arasında her iki platformun da mantıklı olduğu konusunda yaygın bir fikir birliği olmasına rağmen, şirketlerin karar vermesine yardımcı olacak kaynakların eksikliği olabilir. Bu, tartışmanın devam etmesine ve değer görmesine neden oluyor.

Genel bulut popüler bir platformdur ve bunun arkasında geçerli bir neden vardır. Özellikle uzaktan erişim kolaylığı ve gerektiğinde hızlı ve esnek bir şekilde kapasite ekleme veya azaltma özelliği sayesinde sıklıkla övülür.

Öte yandan popüler olması, her durum için en iyi seçim olduğu anlamına gelmez. Genel bulut, bilgi işlem gücü ve müşteriye yönelik uygulamalar açısından idealdir. Öte yandan, özel bulutun üstün olduğu birçok alan vardır. Ancak, yakın zamanda ikisinin de birbirinin yerini alamayacağı bir gerçektir.

Peki hangi platformu kullanacağımıza nasıl karar verebiliriz?

Özel bulut platformlu bir şirket içi altyapı, yadsınamaz avantajlar sunar.

Örneğin, veri koruması. Genel bulut sunucularının uyguladığı en son güvenlik önlemlerine rağmen, kuruluşlar hala en hassas verileri kendi şirketlerinin dışındaki sunucularda depolama konusundaki sorunlarla uğraşıyor. Bu hassas veriler arasında iş planları, personel dosyaları, muhasebe bilgileri, müşteri verileri ve benzer belgeler bulunur.

Örneğin, sağlık hizmetleri gibi yüksek düzeyde düzenlemeye tabi bir sektörde, veri korumasıyla ilgili yasal sorumluluk, mahremiyet sorununu daha da ön plana çıkarmaktadır. Avrupa’da sürekli değişen Genel Veri Koruma Yönetmeliği gibi kişisel veri koruma yasalarıyla daha az düzenlemeye tabi sektörlerin bile hangi kişisel verilerin nerede saklandığını göz önünde bulundurması gerekiyor.

Ayrıca önemli bulut işlemlerini yerel sunucularda tutmak için iyi bir gerekçe daha var: İnternet performansı. Bant genişliği sınırlı bir kaynaktır, özellikle Almanya, internet hızları bakımından diğer sanayileşmiş ülkelere ayak uyduramamakta ve Speedtest Global Index 2019’da 31. sırada yer almaktadır. Yan odadaki iş arkadaşına çok büyük bir dosya göndermek gibi temel işlemler için genel bulutu kullanmak mantıklı değildir.

Genel bulut daha mı ucuz?

Araştırmalar, şirketlerin özel bulut maliyetlerini azaltabildiğini ve genel bulutlarla karşılaştırılabilir TCO’lar elde edebildiğini göstermiştir. 451 Research tarafından yürütülen bir araştırmada, yüzde 41’i özel bulut platformlarının genel bulut platformlarından daha düşük bir birim maliyetle işletildiğini belirten 150 IT karar organı katılımıyla bir anket gerçekleştirildi. Kapasite planlama, otomasyon ve maliyet teknolojileri, maliyet verimliliğinin ana etmenleri olarak gösterildi. Aynı çalışmada katılımcılar, genel bulut sağlayıcıları fiyatlarını yarıya indirseler bile (ki bu pek olası değildir), özel bulut iş yüklerinin yalnızca yüzde 50’sini genel buluta geçireceklerini belirtti. İşletmelerin özel bulut platformlarını yalnızca maliyet nedeniyle tercih etmediği de açıktır.

Genel bulut platformlarının en belirgin avantajı olan hareket halindeyken verilere erişim işlevi dahi özel bulut platformları tarafından sunulmaktadır. Bu açıdan özel bulut, genel bulut ile aynı işleve sahiptir. Örneğin Synology, özel bir bulut ortamında genel bulutun en iyi özelliklerini taklit etmek için uzaktan erişim, dosya paylaşımı ve siteler veya cihazlar arası senkronizasyon sağlayan özelliklere sahiptir.

Her iki platformun en iyi özelliklerinden faydalanın

Genel bulut ve özel bulut platformlarının kullanıldığı bir dünyada yaşadığımızı düşünürsek neden ikisi arasında seçim yapmak zorunda olalım? Artık her ikisinin birleşimini sunan araçlar söz konusudur.

Örneğin, genel bulut altyapıları, müşteriye yönelik web siteleri ve uygulamalar için idealdir. Genel bulut platformunda bir web sitesi çalıştırabilirsiniz. Daha sonra bu sitenin yedeğini özel bulutta depolayabilirsiniz. Bu şekilde, ek (pahalı) bulut depolama ve bilgi işlem gücü kiralama maliyetinden tasarruf edersiniz ve yedekleme sürümünde değişiklikler yapabilir ve canlı bir ortamda kullanıma almadan önce bu yedekleri kapalı bir ortamda test edebilirsiniz.

Elbette uzak bir konumda ek bir Synology NAS ile kendiniz şirket dışı yedekleme de oluşturabilirsiniz. Bu, ilgili kaynaklara sahip olmanız durumunda (örneğin 2. bir sunucuya erişiminiz ve kurulumu yapacak IT personeliniz varsa) genel buluttan daha uygun maliyetlidir. Bu kaynaklara sahip olmayan daha küçük şirketler için genel bulut uygun bir seçenektir.

Genel bulut, ek bir güvenlik bariyeri sağlayan şirket içi bir çözümle birlikte veri koruma protokolünün bir parçası olarak da rol oynayabilir. Örneğin, verilerin tamamını genel buluta taşımadan önce şirket içinde hassas verileri şifreleyerek kötü niyetli saldırılara karşı ekstra bir koruma katmanı ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, depolama alanını yerinde boşaltabilir ve ihtiyaç duyduğunuzda önemli verileri güvenli ve erişilebilir durumda tutabilirsiniz. Synology ile verilerinizi C2 Storage’a veya Synology ile entegre olan birçok büyük bulut sağlayıcısından birine yedekleyebilirsiniz. Yazılım akıllıca çalışır ve örneğin en hassas verilerinizin (vergi bilgileri veya müşteri verileri gibi) korunmasını ve yanlışlıkla taşınmamasını sağlamak için hangi dosyaların genel buluta yedeklenmesi gerektiğini belirlemenize olanak tanır.

Özetle

Nihayetinde özel ve genel bulut arasındaki tartışma önemsizdir. Özel ve genel bulutların her birinin kendi avantajları olduğu konusunda hemfikir olabiliriz. Açıklandığı gibi, ikisini bir arada kullanmanın size en uygun çözümü sunacağı birçok senaryo da vardır.

Buradaki en önemli husus, bireysel ihtiyaçlarınızı karşılayan bir çözüm bulmaktır. Veri korumasına yönelik tek tip bir yaklaşım yoktur. Synology NAS, genel ve özel bulut arasındaki sınırları kaldırarak, şirketinizin tüm ihtiyaçlarınızı karşılayan bir sistemi güvenle benimsemesine olanak sağlar.

Bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sorunuz var mı? Bize Linkedin veya Facebook üzerinden yazabilir ya da iletişim formumuz aracılığıyla taleplerinizi bize iletebilirsiniz.