Official Blog
Jak chronimy prywatność i bezpieczeństwo nagrań wideo z monitoringu?
Team Synology Polska
11 September, 2023

Jak chronimy prywatność i bezpieczeństwo nagrań wideo z monitoringu?

Niedawno media zwróciły uwagę na kwestie związane z prywatnością i bezpieczeństwem kamer bezpieczeństwa, a jeden z głównych dostawców ujawnił rażące luki w zabezpieczeniach, a także nie spełnił swoich roszczeń dotyczących prywatności. W tym artykule wyjaśnię, w jaki sposób nasze rozwiązania do monitoringu zapewniają prywatność i bezpieczeństwo danych.

Twoje dane są w 100% Twoją własnością

Synology Surveillance Station to system zarządzania wideo, który obsługuje ponad 8300 kamer IP ponad 140 marek, w tym wszystkie kamery IP zgodne ze standardem ONVIF. Nagrywanie na serwerze Synology NAS lub DVA oznacza, że masz pełną kontrolę nad nagraniami i możesz przechowywać filmy tak długo, jak chcesz, o ile masz wystarczająco dużo miejsca na dysku. Nie przesyłamy żadnych informacji na serwer, nawet miniatur alertów mobilnych, ponieważ DS cam, nasza aplikacja towarzysząca Surveillance Station na smartfony, nie przesyła danych do chmury i pobiera wszystkie dane z monitoringu bezpośrednio i tylko z urządzenia Synology.

Bezpieczeństwo od nagrywania do archiwizacji

Od nagrywania po proces archiwizacji, nagrania pozostają bezpieczne. Wszystkie połączenia z aplikacją kliencką, internetową i mobilną Surveillance Station mogą być kierowane przez HTTPS, aby zapewnić prywatność danych i zapobiec manipulacjom, podczas gdy transfery sieciowe z kamer IP do Surveillance Station mogą być chronione przez SRTP lub HTTPS.

Szyfrowanie folderów

Gdy nagrania znajdują się na serwerze Synology, można je zabezpieczyć kluczem szyfrującym za pomocą funkcji Shared Folder Encryption, która wykorzystuje szyfrowanie AES-256. Po zaszyfrowaniu folderu współdzielonego, osoby nieposiadające klucza szyfrowania nie będą mogły uzyskać dostępu do zaszyfrowanych danych ani ich zmodyfikować, nawet jeśli usuną dyski twarde z serwera Synology NAS i zamontują je na innym urządzeniu.

Użytkownicy mogą włączyć szyfrowanie folderów przechowywania nagrań za pośrednictwem aplikacji Nagrywanie w aplikacji Surveillance Station.

Szyfrowanie nagrań wideo (po stronie klienta)

Dodatkową warstwę zabezpieczeń zapewnia szyfrowanie nagrań. Szyfrowanie nagrań chroni poszczególne filmy przed naruszeniem bezpieczeństwa i wyciekiem danych. Użytkownicy będą musieli wprowadzić klucz szyfrowania, aby wyświetlać nagrania w Monitor Center i innych odtwarzaczach. I ponownie, jeśli użytkownicy zapomną klucza, nawet my w Synology nie pomożemy w odzyskaniu nagrań.

Szyfrowanie nagrań można włączyć w aplikacji Surveillance Station w aplikacji System.

Cała sztuczna inteligencja jest przetwarzana lokalnie

Zaawansowane funkcje analityczne oferowane przez naszą serię Deep Learning NVR są w 100% przetwarzane lokalnie. Żadne informacje nie są przesyłane do chmury ani na żaden serwer.

Zaawansowane funkcje analityczne obejmują rozpoznawanie twarzy, wykrywanie włamań, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, alerty dotyczące osób i pojazdów oraz zliczanie osób

Zaawansowane funkcje analityczne obejmują rozpoznawanie twarzy, wykrywanie włamań, rozpoznawanie tablic rejestracyjnych, alerty dotyczące osób i pojazdów oraz zliczanie osób.

C2 Surveillance – nasza bezpieczna chmura przeznaczona do monitoringu wideo

Chociaż rozwiązania Synology do monitoringu opierają się głównie na lokalnej pamięci masowej, oferujemy opcjonalny dostęp do chmury i pamięci masowej za pośrednictwem C2 Surveillance, naszej usługi w chmurze zaprojektowanej w celu zapewnienia dodatkowej warstwy bezpieczeństwa poprzez jednoczesne nagrywanie w chmurze. Przechowywanie w chmurze przynosi wiele korzyści, w tym łatwy dostęp i możliwości udostępniania, ale użytkownicy powinni mieć obawy dotyczące prywatności za każdym razem, gdy ich pliki są przechowywane na serwerach stron trzecich.

Rozwiązujemy te problemy dzięki szyfrowaniu wideo po stronie klienta. Szyfrowanie po stronie klienta to opcjonalna funkcja, która szyfruje materiał wideo, zanim opuści on urządzenie Synology. Bez klucza szyfrowania nie można oglądać nagrań. Funkcja ta nie jest domyślnie włączona ze względu na nieodłączne ryzyko związane z szyfrowaniem o zerowej wiedzy: w przypadku utraty klucza prywatnego nagrania z monitoringu zostaną utracone na zawsze – nawet firma Synology nie będzie w stanie ich odzyskać.

Szyfrowanie nagrań w C2 Surveillance jest niezależne od szyfrowania na urządzeniu.

Ponadto C2 Surveillance nie przeprowadza żadnych analiz nagrań, jest to wyłącznie bezpieczne rozwiązanie do przechowywania, dostępu i udostępniania.

Przedstawiamy kamery AI BC500 i TC500

Aby zapewnić kompletne rozwiązanie do monitoringu zgodne ze standardami Synology, które są znane naszym klientom, wprowadziliśmy własną linię kamer IP z wbudowanymi funkcjami sztucznej inteligencji, z których pierwsze to serie BC500 i TC500.

Kamery Synology zostały zaprojektowane do sparowania z Surveillance Station, aby zapewnić niezrównaną łatwość obsługi dzięki szybkiej i łatwej konfiguracji, konfiguracji wsadowej i płynnym aktualizacjom oprogramowania układowego. Są one wyposażone w opartą na kamerach sztuczną inteligencję, która wzbogaca wdrożenia Surveillance Station o inteligentne funkcje – wprowadzając niektóre funkcje analityczne AI bez konieczności stosowania jednostki NVR z funkcją głębokiego uczenia. Bezpieczeństwo jest również w czołówce ich projektu, z obsługą SRTP oraz zgodnością z NDAA i TAA.