Official Blog
Dedykowany manager haseł lub manager oparty na przeglądarce: Które rozwiązanie jest odpowiednie dla Ciebie?
Magdalena O'Dwyer
24 March, 2022

Dedykowany manager haseł lub manager oparty na przeglądarce: Które rozwiązanie jest odpowiednie dla Ciebie?

Dedykowane programy do zarządzania hasłami są bezpieczniejsze i oferują wiele więcej funkcji i korzyści niż ich odpowiedniki oparte na przeglądarce.

Wygodne, na pierwszy rzut oka

W dobie nieustannego postępu cyfrowego i zmieniających się nawyków przeglądania sieci, należy zadbać o to, aby dane i poświadczenia logowania były jak najlepiej zabezpieczone, bez poświęcania wygody. Z pomocą przychodzą tu programy do zarządzania hasłami.  Eliminują one przypadki zapomnienia hasła i utraty dostępu do konta, zwłaszcza gdy liczba używanych kont z unikatowymi hasłami, które musimy regularnie utrzymywać, stale rośnie.

Przeglądarki internetowe wprowadziły również własne menedżery haseł oparte na przeglądarce. Są one nie tylko bezpłatne, ale mogą również pomóc w tworzeniu unikatowych i losowych haseł, zmniejszając stres związany z zapamiętywaniem danych każdego konta. Ale czy menedżery haseł oparte na przeglądarce są najlepszym rozwiązaniem? I czy naprawdę są tak wygodne i bezpieczne, jak obiecują? Według niebezpiecznik.pl nie jest to dobre i polecane rozwiązanie.

Autor zdjęcia:Mohamed Hassan na pixabay

Odpowiedź jest taka, że chociaż menedżery haseł w przeglądarce internetowej są darmową i wygodną opcją dla użytkowników, nie są najbardziej dostępnym i bezpiecznym sposobem przechowywania haseł. Z drugiej jednak strony, „samodzielne” lub „dedykowane” menedżery haseł oferują wygodę bez poświęcania użyteczności i bezpieczeństwa, a także mnóstwo przydatnych funkcji.

Zależność od jednej przeglądarki

Pomyśl o przeglądarce, z której korzystasz w tej chwili. Co jeśli konieczne będzie przeniesienie się na inną przeglądarkę lub użycie innego urządzenia? Jeśli na przykład korzystasz z menedżera haseł Chrome, możesz logować się do swoich kont internetowych tylko za pomocą przeglądarki Chrome. Jeśli więc logujesz się do witryny za pośrednictwem przeglądarki Firefox lub Safari, nie masz dostępu do tych haseł; musisz użyć przeglądarki Chrome, aby je zobaczyć. Wszystko to ma jeden cel: uzależnić Cię od jednej usługi.

Oznacza to również, że jeśli korzystasz z wielu przeglądarek na wielu urządzeniach, musisz zaktualizować każde hasło oddzielnie za każdym razem, gdy je zmienisz. Logujesz się za pomocą przeglądarki na urządzeniu mobilnym? Jeśli nie korzystasz z tej samej przeglądarki i powiązanego konta (np. Apple lub Google) na komputerze i urządzeniu mobilnym, będziesz potrzebować osobnego menedżera haseł dla każdego z tych urządzeń.

 

 

Autor zdjęcia: Gerd Altmann na pixabay

 

Dedykowanego autonomicznego menedżera haseł możesz używać ze wszystkich przeglądarek i urządzeń. Wystarczy, że zainstalujesz menedżera haseł na każdym urządzeniu i możesz z niego korzystać na dowolnej stronie internetowej, oprogramowaniu komputerowym, aplikacji mobilnej lub przeglądarce.

Czy przechowywanie haseł w przeglądarce jest bezpieczne?

Mimo że w menedżerach haseł opartych na przeglądarce wprowadzono znaczne ulepszenia w zakresie bezpieczeństwa, korzystanie z nich jest nadal znacznie bardziej ryzykowne niż używanie dedykowanych do tego aplikacji. Menedżery haseł oparte na przeglądarce są narażone na ataki złośliwego oprogramowania, a hasła są nieustannie testowane przez hakerów przy użyciu listy najczęściej używanych haseł. Nie wspominając o tym, że hasła generowane przez menedżery haseł oparte na przeglądarce nie są tak unikalne i konfigurowalne, jak hasła dedykowanych odpowiedników.

Weźmy na przykład C2 Password, dedykowany menedżer haseł: C2 Password umożliwia tworzenie zaszyfrowanych, unikatowych i dostosowywanych haseł, które umożliwiają wprowadzenie nawet 30 wybranych znaków. Wystarczy wpisać klucz główny w polu hasła podczas logowania się do witryny internetowej, co pozwala jeszcze lepiej chronić poświadczenia przed hakerami.

 

Autor zdjęcia:Mohamed Hassan na pixabay

Innym problemem jest to, że większość przeglądarek nie została zaprojektowana z myślą o menedżerze haseł, a ich narzędzia do zarządzania hasłami są dodatkowymi funkcjami, które zostały wprowadzone w późniejszym czasie. Pamiętaj również, że firmy dostarczające te usługi często mogą używać Twoich danych do sprzedaży reklam. Nawet jeśli firmy te nie chcą uzyskać dostępu do Twoich danych uwierzytelniających, przechowanie wszystkich danych uwierzytelniających w jednym miejscu lub w jednej przeglądarce może nie być najlepszym wyborem.

Dedykowane menedżery haseł są z kolei tworzone od podstaw z myślą o zapewnianiu bezpieczeństwa danych. Dzięki zastosowaniu 256-bitowego szyfrowania AES (Advanced Encryption Standard) i architektury z wiedzą zerową, kompleksowego szyfrowania i bezpiecznych centrów danych, dedykowane menedżery haseł zapewniają bezpieczniejszy i wygodniejszy system, który pomaga zmniejszyć ryzyko kradzieży danych.

Brak opcji bezpiecznego udostępniania

Co zrobić, jeśli zechcesz udostępnić dane konta innym? Menedżery haseł oparte na przeglądarce nie pozwalają na to. Jakie są inne opcje? Hasła można udostępnić za pomocą wiadomości e-mail lub wiadomości tekstowej, ale zostaną wówczas utracone zabezpieczenia szyfrowania. Ponadto, po każdym uaktualnieniu hasła, konieczne będzie kłopotliwe wysyłanie nowego hasła wszystkim użytkownikom.

Nowoczesne menedżery haseł mają na celu nie tylko zagwarantowanie bezpieczeństwa danych, ale także zapewnienie jednego punktu przechowywania z przydatnymi opcjami udostępniania danych na potrzeby osób indywidualnych oraz organizacji.

Jedną z najbardziej przydatnych funkcji dedykowanego menedżera haseł jest bezpieczne udostępnianie haseł. Możesz wspólnie korzystać z konta Netflix lub Disney+ z rodziną i przyjaciółmi lub udostępniać foldery współpracownikom bez obawy o problemy z bezpieczeństwem.

TYLKO przechowywanie haseł?

Dedykowane menedżery haseł umożliwiają przechowywanie więcej niż tylko danych do logowania. Obejmują one przechowywanie w chmurze niezbędnych informacji, takich jak dane dowodu osobistego, dane płatności, a nawet dane konta bankowego. Oferują one również pamięć masową w chmurze, w której dane są szyfrowane przed ich zapisaniem w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

C2 Password umożliwia przechowywanie wielu różnych typów danych

 

Menedżery haseł oparte na przeglądarce nie mają natomiast wielu z tych funkcji. Niektóre menedżery haseł w przeglądarce, np. Edge, Opera, Firefox i Chrom, oferują usługi przechowywania danych na temat metody płatności i adresu, ale funkcje te są jeszcze bardziej narażone na ataki złośliwego oprogramowania i mogą przynieść więcej szkód niż korzyści.

Siła dedykowanego menedżera haseł

Menedżerów haseł można używać na różnych urządzeniach

Podsumowując, w tym zestawieniu menedżery haseł oparte na przeglądarce praktycznie odpadają w przedbiegach. Nie pozwalają na używanie innych przeglądarek, korzystanie z tych samych usług w aplikacjach, bezpieczne udostępnianie poświadczeń innym osobom, dostosowywanie wygenerowanych haseł ani przechowywanie informacji innych niż hasła.

Poza tym, jeśli korzystasz wyłącznie z menedżerów haseł opartych na przeglądarce, ominą Cię wszystkie zaawansowane funkcje zabezpieczeń, które zapewniają dedykowane menedżery haseł, takie jak architektura z wiedzą zerową, zaawansowane szyfrowanie i centra danych przeznaczone specjalnie do przechowywania danych.

Rozpocznij bezpłatne korzystanie z C2 Password

Zaawansowana technologia i funkcje dedykowanych menedżerów haseł wiążą się zazwyczaj z wysoką ceną, ale możesz rozpocząć bezpłatnie z C2 Password. Bezpłatna wersja usługi C2 Password zapewnia zaszyfrowane przechowywanie haseł, z opcjami generowania haseł, wykrywania siły hasła, synchronizacją wielu urządzeń i jednorazowymi haseł czasowych (TOTP).

Plan C2 Password Plus oferuje także współdzielony magazyn Vault, w którym możesz bezpiecznie udostępniać swoje poświadczenia innym osobom. Wszystko, czego potrzebujesz, to klucz szyfrowania C2 Encryption Key (klucz główny)!

 

C2 Password umożliwia udostępnianie poświadczeń innym osobom

 

Teraz udostępnianie jest niezwykle wygodne, bez rezygnowania z bezpieczeństwa danych. Dlaczego godzić się na mniej, jeśli możesz uzyskać bardziej niezawodną i bezpieczną ochronę dzięki dedykowanemu menedżerowi haseł, takiemu jak C2 Password?

Napisano we współpracy z 

Arden Lim