Official Blog
Przekształć serwer Synology NAS we własną chmurę prywatną
Team Synology Polska
24 August, 2021

Przekształć serwer Synology NAS we własną chmurę prywatną

Korzystaj ze 100% własności danych przy zerowym koszcie dodatkowym

W erze globalizacji coraz więcej firm tworzy współpracujące ze sobą zespoły w różnych częściach świata, które wymagają dostępu do tych samych zestawów plików. Globalna pandemia zmusiła firmy do przejścia na pracę zdalną. Olbrzymia większość przedsiębiorstw z powodu epidemii przeszła na home office i pracę zdalną – według Konfederacji Lewiatan. W badaniu przeprowadzonym 16 marca odsetek ten wyniósł 88 proc. wśród 210 ankietowych firm zatrudniających blisko 110 tys. pracowników – jak podaje CRN

Rok po wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce praca zdalna okazała się dla wielu firm jedynym rozwiązaniem, umożliwiającym sprawne funkcjonowanie a firmy gorączkowo szukają rozwiązań mających na celu usprawnienie komunikacji zespołowej oraz współpracy oddziałów. Zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników jest to spore wyzwanie.

Usługa synchronizacji plików między biurami od Synology płynnie synchronizuje dane między oddziałami firmy, tak aby pracownicy mogli skupić się na pracy.

Dzięki instalacji pakietów Synology Drive serwery Synology NAS będą mogły odgrywać rolę lokalnych serwerów plików, a także udostępniać foldery synchronizowane wszystkim urządzeniom NAS w czasie rzeczywistym.

Synology Drive to aplikacja, która synchronizuje pliki między komputerami a serwerem Synology NAS przez Internet, dzięki czemu dane i dokumenty są zawsze aktualne i pozostają blisko Ciebie. Nawet bez połączenia z Internetem możesz nadal przeglądać lub edytować pliki w określonym folderze w trybie offline, a wszystkie zmiany zostaną automatycznie zsynchronizowane z serwerem Synology NAS i innymi komputerami po przywróceniu połączenia z Internetem. Jest to idealne rozwiązanie do udostępniania dla biur domowych, małych i średnich firm oraz przedsiębiorstw z wieloma oddziałami.

Po aktywowaniu aplikacji Synology Drive Server przez administratora użytkownicy mogą używać Synology Drive jako portal plików i uzyskiwać do niego dostęp za pośrednictwem przeglądarek internetowych, aplikacji komputerowych i aplikacji mobilnych. Administratorzy mogą także skonfigurować zadania synchronizacji z innymi serwerami Synology NAS za pomocą usługi Synology Drive ShareSync.

Dlaczego warto korzystać z Synology Drive?

System oferuje funkcje automatycznej synchronizacji, dzięki czemu wszelkie zmiany dokonywane w jednym urządzeniu są odzwierciedlane na innych urządzeniach. Usprawnia również proces synchronizacji folderów, dzięki czemu pliki są łatwe do udostępniania i dostępne w całym biurze, bez względu na to, jak fizycznie daleko są od siebie.

Ponadto, platforma pozwala na “żywą” i jednoczesną edycję i korektę dokumentu przez wiele osób. Dzięki funkcji czatu, komunikowanie się podczas współpracy jest bezproblemowe. Pliki te są również traktowane jako kopie zapasowe, więc nie trzeba obawiać się utraty danych w przypadku, gdy jedna ze stacji ulegnie awarii. Szkody wyrządzone przez przypadkowe usunięcie lub edycję są również łagodzone, jeśli nie likwidowane, dzięki możliwości tworzenia kopii zapasowych zarówno samych plików, jak i ich poprzednich wersji.

Jakie zalety płyną z korzystania z Synology Drive?

Infrastruktura on-premise

Przechowując dane na serwerze NAS firmy Synology lokalnie, użytkownik ma pełną własność danych, co zmniejsza ryzyko i potencjalne straty spowodowane wyciekiem danych. Udostępniając pliki w tym samym biurze, można uzyskać do nich dostęp z prędkością sieci LAN, bez ograniczeń związanych z przepustowością Internetu. Nie musisz płacić za oprogramowanie ani martwić się o powtarzające się opłaty abonamentowe. Jednorazowy koszt serwera NAS i dysków to jedyne płatności, jakich trzeba dokonać. Serwer Synology NAS można zintegrować z istniejącym systemem kont Windows AD / LDAP, dzięki czemu nie trzeba ani tracić czasu na konfigurowanie nowego systemu kont, ani zapamiętywać nowego konta i hasła.

Synchronizacja plików

Aplikacja desktopowa Synology Drive Client umożliwia synchronizację plików w czasie rzeczywistym między komputerem z systemem Windows/macOS/Ubuntu, a serwerem Synology Drive Server. Funkcja Synchronizacja na żądanie (Windows) w Synology Drive Client umożliwia wyświetlanie wszystkich plików bez zajmowania miejsca na dysku komputera. Pliki będą pobierane na komputer tylko wtedy, gdy będą potrzebne.

Udostępnianie plików

Możesz mieć pewność, że zawsze masz bezpieczny dostęp online do wszystkich osobistych i udostępnianych danych, niezależnie od tego, czy korzystasz z aplikacji mobilnej Synology Drive, klienta stacjonarnego, przeglądarki internetowej czy innego serwera Synology NAS.

Pliki można łatwo udostępniać innym osobom za pomocą aplikacji Synology Drive Client, portalu internetowego lub aplikacji mobilnych Synology dla systemów iOS/Android. System jest również wyposażony w aplikację mobilną dla urządzeń z systemem iOS i Android. Dzięki niej można uzyskiwać dostęp do plików i udostępniać je w podróży. Można również otwierać dokumenty Synology w popularnych formatach typu pdf,doc, xls.., pokazy slajdów itp. na przyjaznym dla użytkownika wyświetlaczu.

Dla dodatkowej warstwy ochrony swoich danych można zdefiniować ustawienia uprawnień dla różnych odbiorców: tylko zaproszeni, tylko użytkownicy wewnętrzni lub publiczni. W przypadku udostępniania publicznego można także określić hasło i okres ważności dla dostępu.

Bezproblemowa praca na różnych urządzeniach

Pracuj bezproblemowo na różnych komputerach dzięki aplikacji komputerowej. Nadal możesz pracować w systemie Windows, macOS lub Ubuntu, ale zmiany w plikach są automatycznie synchronizowane z innymi urządzeniami, gdy tylko zostaną podłączone.

Przesyłaj pliki strumieniowo do urządzenia tylko w przypadku żądania (wyłącznie dla Windows), aby zaoszczędzić lokalne miejsce na dysku i przepustowość, lub przypisz je do komputera, aby na stałe zachować lokalną kopię.

Współpraca z plikami

Zintegrowany z aplikacją Synology Office, która umożliwia tworzenie i edytowanie plików online, Synology Drive pozwala wielu użytkownikom jednocześnie edytować ten sam dokument, arkusze lub slajdy. Można również pozostawiać komentarze do określonych słów/zdań, aby usprawnić dyskusję z kolegami z zespołu. Udostępniaj dokumenty w organizacji i poza nią, konwertując je między formatami Microsoft Word, Excel, PowerPoint i OpenDocument ODF, ODS oraz wersjami pakietu Synology Office.

Kopia zapasowa danych

Kopię zapasową plików komputerowych można utworzyć na serwerze Synology Drive Server za pomocą aplikacji Synology Drive Client, dzięki czemu nie trzeba się już martwić o omyłkowe usunięcie danych. Ponadto można zaplanować tworzenie kopii zapasowej plików poza godzinami szczytu, aby bardziej efektywnie wykorzystywać przepustowość łącza internetowego. Dodaj dodatkową warstwę ochrony do danych i ustawień aplikacji na dysku Synology Drive, tworząc kopię zapasową w zdalnej lokalizacji. Korzystając z Hyper Backup, pakietu Synology NAS do tworzenia kopii zapasowych plików, aplikacji i konfiguracji systemu w wielu miejscach docelowych, można dalej tworzyć kopie zapasowe danych na różnych serwerach NAS, dyskach zewnętrznych, chmurach publicznych i Synology C2, własnej chmurze publicznej firmy Synology.

Dodatkowa ochrona przed cyberatakami

Chroń dane przed oprogramowaniem ransomware lub przypadkowym usunięciem, dzięki funkcji tworzenia kopii zapasowych ważnych folderów w czasie rzeczywistym lub zgodnie z harmonogramem.

Przywracaj poprzednie wersje plików lub folderów bezpośrednio w urządzeniu. Algorytm Intelliversioning firmy Synology oszczędza miejsce, ponieważ zachowuje tylko wersje z najbardziej istotnymi zmianami w czasie.

Synology oferuje rozwiązania dla każdego biznesu, niezależnie od rozmiaru i mozliwości finansowych firmy. Firmy różnych rozmiarów mogą wybierać spośród wielu modeli, od jednokieszeniowych serwerów NAS po 24-kieszeniowe serwery do montażu w szafie serwerowej, z możliwością dodania półek i rozbudowy do aż 180-kieszeni w przypadku serii SA.

Ze względu na ogromną liczbę oferowanych produktów firma Synology dokłada wszelkich starań, aby proces wyboru był jak najłatwiejszy i bezproblemowy. Narzędzie selekcji odpowiedniego rozwiązania pokaże najlepszy serwer NAS dopasowany do potrzeb – Sprawdź.