Official Blog
Dlaczego Synology NAS może być cennym narzędziem dla twórcy filmowego i jakie konkretnie korzyści może przynieść w zarządzaniu filmami i zdjęciami oraz ich archiwizacji?
anetabelasky
1 November, 2023

Dlaczego Synology NAS może być cennym narzędziem dla twórcy filmowego i jakie konkretnie korzyści może przynieść w zarządzaniu filmami i zdjęciami oraz ich archiwizacji?

W dzisiejszych czasach, w erze cyfrowej rozrywki i produkcji, kreatywność jest w centrum uwagi wielu osób. Dlatego właśnie tak ważne jest wykorzystanie odpowiednich narzędzi, które ułatwiają przechowywanie, zarządzanie i udostępnianie plików multimedialnych. Synology NAS to rozwiązanie, które zdobywa coraz większą popularność wśród profesjonalistów i amatorów filmu oraz fotografii. Dlaczego? O tym opowiemy w naszym dzisiejszym wywiadzie.

Witalis Szumiło – Kulczycki, wideograf z Marry Me Studio, dziś podzieli się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie korzystania z Synology NAS. Odkryjmy razem, dlaczego to narzędzie może być niezastąpione dla twórców filmowych.

Prezentowane kadry filmowe są autorstwa Witalisa Szumiło – Kulczyckiego. Kadr filmowy ze spotu reklamowego PZU, reż. Natalia Jaz

 

1.Jakie rodzaje materiałów filmowych przechowujesz, i jakie ilości danych generujesz w ciągu roku?

Aktualnie tworzę filmy pod kilkoma brand’ami. Jedna gałąź to ja, Witalis Szumiło – Kulczycki, jako operator filmowy, gdzie albo udzielam się dla klientów zewnętrznych, albo tworzę materiał pod któryś ze swoich brand’ów. Brand Ownstyle Films, który właśnie jest w fazie rozwoju. Pod tą marką tworzymy reklamy, filmy korpo, teledyski muzyczne, relacje event’owe. Drugim jest moja marka, w ramach której tworzę artystyczne filmy ślubne, czyli Marry Me Studio. Każda z tych działalności to realizacja filmowa, gdzie powstaje ogrom plików video, audio, ale też zdjęciowych, jak tiff czy png, szczególnie jako wynik skanów negatywów taśmy filmowej. Jako miłośnik klimatów vintage, jako jeden z nielicznych w Polsce oferuję filmowanie starymi kamerami na taśmie filmowej 8 i 16 mm.

Każdy rok się różni, pod względem ilości materiału, charakteru zleceń – taka branża. Jednak śmiało można powiedzieć, że działanie roczne wymaga około 25-30 TB wolnej przestrzeni dyskowej. Biorąc pod uwagę backup, wypada to przemnożyć przez dwa, wówczas robi się 50-60 TB na sezon.

Prezentowane kadry filmowe są autorstwa Witalisa Szumiło – Kulczyckiego. Kadr filmowy z realizacji z hotelu Raffles, modelka Karolina Liebers

2.Jakie są główne korzyści wynikające z posiadania urządzenia Synology NAS w Twojej pracy jako filmowca?

Dla mnie kluczowa jest już podstawowa opcja, jaką oferują urządzenia NAS, czyli BACKUP danych. Staram się, aby tworzone spoty reklamowe, filmy dokumentalne, czy teledyski ślubne były jak najciekawsze dla klienta i jego odbiorców, jednak zanim do tego dojdzie, warunkiem koniecznym jest posiadanie materiałów źródłowych. A jak każdy twórca filmowy czy fotograf wie, że stracenie materiałów, z których miał powstać niesamowity spot czy reportaż, może się wydarzyć choćby podczas odpinania kabla od dysku z danymi. Tak więc nie musi być to spektakularny upadek dysku z 45 piętra wieżowca, ale zbyt energiczne odpięcie dysku ze stacji dokującej. I co wtedy? Oczywiście, nie ma backup’u doskonałego, ale nie wygrasz loterii, jeśli nie kupisz choćby jednego losu. W myśl tego, jeśli dotychczas nie korzystałeś z NAS’a i było przez lata ok, to super, ale „pech” zdarzy się prędzej czy później, dlatego warto w którymś momencie zadbać choćby o bezpieczeństwo bieżących materiałów, które w danym roku dają Ci dochód.

Kolejnym ważnym czynnikiem wciąż w obrębie funkcji BACKUP jest dla mnie prędkość, z jaką mogę zgrać materiał z danego zlecenia. Kiedy materiału jest to 100-200 GB, to wolny transfer jest do wytrzymania, choć i tak się dłuży, ale kiedy zgrywasz materiał o pojemności 1,5 – 4 TB, to prędkość transferu ma duże znaczenie. Podobnie jest, gdy zabierasz się za montaż na stacji montażowej, na którą zgrywasz tym razem materiał z NAS’a. Tu ponownie prędkość transferu jest ważna. Siadasz pełen zapału, bo wreszcie się zmotywowałeś, żeby zabrać się za montaż, a tu niespodzianka w postaci 3,5 godziny czekania, jak materiał się skopiuje. Tak więc wysokie osiągi transferu plików, jakie daje moja stacja NAS, znacznie skracają i ułatwiają ten etap pracy. Nie rozbija to dnia, a znacznie pomaga w jego sprawnej organizacji.

Następnym i coraz bardziej lubianą przeze mnie korzyścią (również w nawiązaniu do szybkości pracy) jest możliwość montażu na materiale, który jest zbackup’owany na stacji NAS. Coraz częściej jest potrzeba zrobienia krótkiej formy a la REELS zanim powstanie właściwy spot czy film. Czasem wraca się też do już zmontowanych projektów, które lądują zbackup’owane na NAS’ie. W każdej z tych opcji możliwość montażu bezpośrednio na Synology jest ogromnym ułatwieniem i przyspieszeniem pracy. Pamiętajmy, że obecnie są to pliki 4K, 5K (anamorficzne) a nawet 6K pochodzące z bardzo różnych kamer, w tym dronów z niewdzięcznym kodekiem h265. Możliwość bezpośredniego montażu na Synology to zaleta, z której coraz częściej korzystam.

W codziennym workflow znajduje się też regularnie używanie apki DS Files, za pomocą której udostępniam poszczególne klatki czy klipy (uprzednio przygotowane) bezpośrednio z Synology na Social Media – z pozycji telefonu.

3.Czy Synology NAS pomaga Ci w zarządzaniu i archiwizacji swoich zdjęć? Jakie funkcje są w tym przypadku najważniejsze?

Mówiąc szczerze, trochę gubię się w ilości opcji, jakie oferuje Synology, tych bezpłatnych pakietów, oraz możliwości jest wiele. Na pewno lubię ten przejrzysty układ folderów czy opcję, w której wskazane foldery znajdujące się w przestrzeni dyskowej komputera backup’ują się w czasie rzeczywistym do Synology, na przykład plik projektu tworzonego na komputerze w danej chwili. Na chwilę obecną nie korzystam z aplikacji jak Synology Photos, Video Station, ale wynika to tylko z racji braku czasu. W planie mam zacząć korzystać z Synology Photos do swoich prywatnych zdjęć. 

4.Jakie jest znaczenie przechowywania zdjęć na NAS’ie w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań, takich jak dyski zewnętrzne czy chmura?

Dyski zewnętrzne zawsze dobrze mieć. Jednak bazowanie wyłącznie na nich może być niebezpieczne. Niestety w większości używane są dyski talerzowe, a jak wiemy, podłączanie i odpinanie takiego dysku jest na porządku dziennym. Bardzo łatwo tu nawet nie o błąd użytkownika, ale losową sytuacje, gdzie w pośpiechu zbyt szybko wypięty lub schowany do etui może się uszkodzić. Przy dużej ilości danych trzeba mieć wiele dysków. To też staje się uciążliwe. Gdy taki dysk w pewnym momencie przestaje działać, często nawet nie wiemy, co na nim było, bo trudno jest opisywać i uaktualniać etykiety na danym dysku, jeśli w ogóle taki śmiałek się znajdzie. To jest czas, nerwy i koszty. Tak więc znaczenie przechowywania materiałów na NAS jest duże, bo daje poczucie spokoju i bezpieczeństwa.

Ciekawą opcją jako pewna alternatywa są dyski M2, jednak bardziej przy użyciu jako bardzo pojemny pendrive lub do spontanicznych realizacji montaży wyjazdowych. Dyski te jednak mają wciąż wysoką ceną, ograniczoną żywotność i oczywiście pojemności. Już 4TB dysk M2 to spory koszt, a kiedy przemnóżmy to przez 4-6-8 kieszeni dyskowych, to robi się ogromny wydatek ze stosunkowo małą pojemnością. NAS, choćby przez swoją fizyczną budowę, jest urządzeniem bezpieczniejszym. Stoi w wybranym przez użytkownika miejscu. Nie grozi mu kot czy to, że po prostu spadnie, lekko pociągnięty za kabel, gdy leży sobie pozornie bezpiecznie na obudowie komputera – strącony przez dziecko, kota lub naszą nieuwagę.

Chmura to rozwiązanie bardzo ciekawe. Niektórzy dodatkowo, oprócz NAS, wspierają się backup’em w chmurze. Jako swoisty konserwatysta trochę sceptycznie podchodzę do chmur. Mam świadomość, że są niesamowicie wygodne, ale obecnie jeszcze nie odważyłem się wysłać backup’owanych materiałów w przestrzeń publiczną. Rozwój wszelkich technologii AI zniechęca mnie przed tym krokiem przynajmniej na chwilę obecną.

5.Czy korzystasz z funkcji udostępniania zdjęć z Synology NAS swoim klientom lub współpracownikom? Jakie są zalety tego rozwiązania?

To się przydaje szczególnie, gdy mam przekazać nagrane materiały filmowe, a klient preferuje pobranie online bardziej niż wysyłkę dysku. Zdarzało mi się też udostępniać materiał klientom zagranicznym. Ograniczeniem jest tu wówczas prędkość Internetu pobierającego i udostępniającego. Przy dużych ilościach może to trwać, ale klient na spokojnie sobie pobiera materiał video. W ten sposób ostatnio wysyłałem materiał czeskiej agencji, której realizowałem zdjęcia filmowe w Polsce, około 1,5 TB. Można wtedy utworzyć dedykowany folder na indywidualnie utworzonym haśle. Dużym plusem jest to, że nie jest to link tymczasowy jak w darmowej opcji Wetransfer (3 dni) lub Myairbridge (6 dni). Nieraz wysyłasz klientowi link do pobrania, żeby po tygodniu dostać informacje zwrotną, że „link się nie otwiera”. Upload’ujesz ponownie, i nieraz trwa to kilka razy, bo klient zapomniał albo miał wyjazd, itp. Na Synology materiał będzie do momentu, kiedy ja chcę, więc może tam leżeć i pół roku 🙂

6. Jakie rodzaje kopii zapasowych obsługuje Twój Synology NAS i jakie to ma znaczenie dla bezpieczeństwa Twoich danych fotograficznych?

Wykorzystuje tu następujące rozwiązania:

– Drive – który backup’uje mi w czasie rzeczywistym określone foldery z komputera, również korzystam z wersjonowania plików, w celu ochrony przed ransomware

– W niedalekiej przyszłości chcę uruchomić mobilną stację roboczą do pracy w terenie, wtedy użyję aplikacji Drive, ale utworzę katalogi do synchronizacji pomiędzy stacjonarną stacją roboczą a mobilną. Żeby mieć niektóre pliki gotowe do pracy na obydwu komputerach, również te pliki będą wersjonowane.

– Z racji, że często kręcę telefonem swoim lub żony, czyli tym co mam pod ręką, również na nich mam zainstalowaną aplikację Drive – kopie zdjęć wędrują mi na Synology jakbym zgubił telefon bądź uległ awarii.

– Dodatkowo z racji tego, że posiadam dwie stacje NAS, najcenniejsze materiały backup’uje na drugie urządzenie. Ma to ustrzec przed np. pożarem czy zalaniem, jak główna lokalizacja ulegnie takiemu zdarzeniu. Tu wykorzystuje aplikację HyperBackup.

7. Czy znajdujesz jakieś wyzwania lub trudności w korzystaniu z Synology NAS w kontekście przetwarzania dużych plików filmowych?

Oba urządzenia NAS, które posiadam tj. DS1819+ oraz DS1522+ umożliwiają upgrade poprzez wstawienie w nie kart sieciowych. Wykorzystanie karty sieciowej 10Gb/s w Synology oraz tożsamej w stacji roboczej pozwala osiągnąć bardzo dobre transfery, co niesamowicie skraca czas kopiowania dużych ilości materiału video z: kamery na Synology czy pomiędzy dyskami NAS, a komputerem. Ponadto, wspomniana już praca montażowa na materiałach video, które są przechowywane bezpośrednio na NAS również jest ogromnym ułatwieniem i przyspieszeniem całego procesu pracy. Pamiętajmy, że są to najczęściej materiały video 4K 50fps, 100 fps w kodekach h265, 422LT, 422HQ często o pojemności ok. 1TB na projekt. Opcja płynnej pracy montażowej bezpośrednio ona NAS to bardzo duża oszczędność czasu.

8.Czy zdobywasz dostęp do swoich zdjęć z dowolnego miejsca dzięki funkcji zdalnego dostępu NAS? Jakie to ma znaczenie w Twojej pracy?

Jak najbardziej, dla mnie taka opcja ma duże znaczenie w kontekście publikacji ujęć i filmików online w Social Mediach. Mogę w wolnej chwili bez potrzeby siedzenia w biurze, opublikować jakieś zdjęcie czy filmik z Synology, które jest włączone w biurze, a ja przebywam gdzieś zupełnie indziej. Daje to znacznie większą swobodę w kwestii publikacji materiałów na FB, IG czy TikTok.

 

9.Czy Synology NAS pomaga Ci w utrzymaniu porządku w zbiorze zdjęć, zwłaszcza w przypadku dużych projektów lub długoterminowej pracy?

Z racji posiadania dość dużych pojemności na dane w Synology, wszystko jestem w stanie przechowywać w jednej lokalizacji na teoretycznie jednym dysku/przestrzeni (korzystam z macierzy RAID 6 w urządzeniu DS1819+ i RAID 5 w urządzeniu DS 1522+) , co znacznie ułatwia odnalezienie czegoś niż szukanie co, na którym dysku/partycji czy komputerze się znajduje.

10.Czy istnieją dodatkowe funkcje Synology NAS, które uważasz za szczególnie przydatne lub wartościowe w kontekście Twojej pracy jako filmowca?

Korzystam z powiadomień mail’owych o stanie urządzenia i dysków NAS. Serwer potrafi wybrane nieprawidłowości, np.: zaalarmować, który dysk wymaga wymiany. Dzięki wykorzystaniu Quickconnect nie posiadając publicznego adresu IP udostępniam znajomym i współpracownikom wybrane katalogi. Dzięki czemu mogą mi bezstratnie wysyłać materiały do wybranych katalogów. Jak i również mogą się wymieniać między sobą. Bardzo przydatne, kiedy jedno wydarzenie obsługiwało kilku operatorów. Nie trzeba jechać do kogoś z dyskami i kopiować. Jestem tylko ograniczony prędkością Internetu!

Jesteś zainteresowany?

Uzyskaj bezpłatne porady od naszych ekspertów i przetestuj nasze rozwiązania. Umów sie na konsultację już teraz pod linkiem poniżej:
https://sy.to/doradztwosynology

Witalis Szumiło – Kulczycki – opartor filmowy – www.witaliskulczycki.com
Witalis Szumiło Kulczycki jako twórca artystycznych filmów slubnych: www.marrymestudio.pl