Official Blog
Czym jest oprogramowanie ransomware? Zrozum ataki i poznaj sposoby ochrony danych dla Twojej organizacji
Team Synology Polska
20 March, 2024

Czym jest oprogramowanie ransomware? Zrozum ataki i poznaj sposoby ochrony danych dla Twojej organizacji

Ransomware to rodzaj złośliwego oprogramowania, którego głównym celem jest zainfekowanie komputera lub systemu użytkownika, zaszyfrowanie jego plików lub zablokowanie całego systemu. Następnie atakujący żądają okupu od osoby poszkodowanej w zamian za dostarczenie klucza deszyfrującego lub narzędzia odblokowującego.

Typowe metody ataków ransomware obejmują złośliwe załączniki do wiadomości e-mail, fałszywe strony internetowe lub wykorzystywanie luk w zabezpieczeniach systemu w celu uzyskania dostępu do komputera ofiary. Po pomyślnym zainfekowaniu, zaczyna on szyfrować pliki, czyniąc je niedostępnymi dla właściciela i wyświetla żądanie okupu. Zazwyczaj takie żądania mają określony termin, a niezapłacenie okupu w terminie może skutkować groźbą usunięcia zaszyfrowanych danych lub publicznego ujawnienia informacji o ich zawartości.

Ransomware atakuje różne gałęzie przemysłu, w tym instytucje finansowe, agencje rządowe, szkoły, szpitale i wiele innych. Może atakować dyski lokalne i rozszerzać swój wpływ na wszystkie podłączone urządzenia, a nawet wymazywać całe sieci i kopie zapasowe danych za jednym razem. Chociaż odzyskanie danych bez płacenia okupu jest czasami możliwe, może być czasochłonne i kosztowne, jeśli ofiara jest nieprzygotowana lub stoi w obliczu ukierunkowanego ataku. Aby zapobiec ransomware, organizacje powinny starannie zarządzać bezpieczeństwem poczty e-mail, zabezpieczeniami sieci, regularnie aktualizować systemy i tworzyć kopie zapasowe krytycznych danych.

Ransomware to rosnące i trwałe zagrożenie

Pierwszy atak ransomware miał miejsce w 1989 roku. W tamtym czasie 90 prób usunięcia programu przez użytkownika i ponowne uruchomienie komputera zaskutkowało zaszyfrowaniem wszystkich folderów. Dane pozostałyby niedostępne, chyba że dokonano by płatności na określone konto podane przez oszusta w celu uzyskania klucza deszyfrującego. Dzisiejsze ataki ransomware są bardziej wyrafinowane i kosztowne. Pomimo gwałtownego wzrostu liczby cyberataków przed pandemią, incydenty nie ustąpiły wraz z jej złagodzeniem. W regionie Azji i Pacyfiku odnotowano 22% wzrost średniej tygodniowej liczby ataków cybernetycznych na pojedynczą organizację. W skali globalnej roczna stopa wzrostu utrzymuje się na poziomie blisko 40%.

Co więcej, firmy po doświadczeniu ataku często potrzebują kilku tygodni lub miesięcy na odzyskanie danych. Alarmujące jest to, że aż 71% przedsiębiorstw nie jest w stanie przywrócić swoich danych po ataku. Nawet jeśli organizacje są skłonne zapłacić okup, nie gwarantuje to odzyskania istniejących danych. Według statystyk 50% organizacji nadal traci niektóre pliki, a 13% nawet wszystkie dane.

Dlatego zrozumienie wzorców zachowań oprogramowania ransomware i wdrożenie środków zapobiegawczych ma kluczowe znaczenie. Dla firm jest to fundament zapewnienia bezpieczeństwa danych i utrzymania ciągłości prowadzonej działalności.

Zrozumienie zachowań oprogramowania ransomware i sposoby zapobiegania tym atakom

Oprogramowanie ransomware z biegiem lat przekształciło się w lukratywny model biznesowy, prowadząc do coraz bardziej zaplanowanych i ukierunkowanych ataków na organizacje. Aby zapobiec ransomware, pierwszym krokiem jest zrozumienie jego wzorców operacyjnych. Zazwyczaj oprogramowanie ransomware wykonuje następujące kroki, aby przeniknąć do organizacji:

  1. Obserwacja: Zbieranie informacji o celach ataków.

  2. Infiltracja: Nakłanianie do klikania w złośliwe linki (wykorzystywanie luk w systemie lub oprogramowaniu w celu infiltracji, a następnie łączenie się ze stacją przekaźnikową).

  3. Ukrywanie się: Przygotowanie do ataku, ciągłe zbieranie informacji organizacyjnych i pozyskiwanie krytycznych danych.

  4. Zniszczenie i atak: Szyfrowanie oryginalnych danych u źródła i usuwanie kopii zapasowych.

  5. Negocjacje: Jeśli negocjacje zawiodą, ransomware może ujawnić istotne informacje firmowe lub bezpośrednio je usunąć.

Ochrona przed ransomware polega na aktualizowaniu systemów i oprogramowania, instalowaniu oprogramowania antywirusowego i białej listy, szkoleniu pracowników, aby nie pobierali nieznanych aplikacji i byli czujni na najnowsze zagrożenia ransomware. Ponadto kluczowe znaczenie mają regularne kopie zapasowe danych z funkcjami niezmienności. W przypadku ataku, przyspieszenie procesu odzyskiwania danych zapewnia nieprzerwaną działalność biznesową.

Podsumowując, znaczenie ochrony danych rośnie w obliczu zwiększającego się zagrożenia ransomware. Pomimo środków zapobiegawczych, problem nadal istnieje, a organizacje mają tylko jedną szansę na obronę przed licznymi atakami hakerów. Rozwiązania do ochrony danych, takie jak te dostarczane przez Synology, stają się kluczowe we wzmacnianiu organizacji przed atakami ransomware. Kompleksowa ochrona danych Synology zapewnia najwyższy poziom bezpieczeństwa, dostępności i przywracalności, ułatwiając skuteczną ochronę przed atakami ransomware.

Rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych po awarii dzięki rozwiązaniu Synology Data Protection Solution

W obliczu stale rosnącego zagrożenia ze strony oprogramowania ransomware, znaczenie ochrony danych staje się coraz bardziej oczywiste. Ransomware powoduje milionowe straty każdego roku i pomimo środków zapobiegawczych, problem ten nie ustępuje. Co więcej, hakerzy mogą próbować niezliczonych ataków, podczas gdy organizacje mają tylko jedną szansę na obronę przed nimi. W takim środowisku rozwiązania do ochrony danych stają się kluczem do zabezpieczenia organizacji przed atakami ransomware.

Firma Synology zapewnia kompleksową ochronę danych, gwarantując im najwyższy poziom bezpieczeństwa. W przypadku ataku możemy szybko ułatwić odzyskiwanie danych, zapewniając nieprzerwaną działalność biznesową. Rozwiązania Synology pomagają personelowi IT w pełnym wdrożeniu ochrony danych, gwarantując bezpieczeństwo, dostępność i możliwość odzyskania danych firmowych, skutecznie powstrzymując ataki typu ransomware.