Official Blog
Synology Photos ile Fotoğraf Güvenliği ve Yönetimi
Synology Türkiye
21 Eylül 2023

Synology Photos ile Fotoğraf Güvenliği ve Yönetimi

Akıllı telefonlar, hayattaki anları kaydetmek için erişilebilir ve kullanışlı bir seçenek sunarak fotoğrafçılıkta devrim yarattı. Ancak akıllı telefon fotoğrafçılığının sunduğu kolaylık, albümlerin ve depolamanın etkili yönetimi gibi devam eden bir zorluğu da beraberinde getirdi. Bu nedenle, kullanıcıların fotoğraf albümlerinin tutarlı şekilde düzenlenmesi ve yönetilmesi için güvenilir bir çözüm bulması çok önemlidir.

Synology Photos, akıllı telefon kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere tasarlanmış, kişisel verileri tamamen gizli kalırken anılarını kolayca saklamalarına ve düzenlemelerine olanak tanıyan şirket içi bir fotoğraf yönetimi çözümüdür.

Ancak şirket içi fotoğraf yönetimi çözümleri genellikle albüm erişimini engelleyebilecek elektrik kesintileri veya ağ bağlantısı kesintileri gibi zorluklarla karşı karşıyadır. Synology Photos ekibinin kullanıcılara fotoğraflarda sorunsuz şekilde gezinme, edge bilişim ve verimli yedeklemeler içeren kusursuz bir uygulama deneyimi sunmak için bu engelleri nasıl aştığını ayrıntılı olarak aşağıda ele alıyoruz:

Synology Photos mobil uygulamasının avantajları
Daha fazla bilgi: Synology Photos‘u keşfedin

 

  1. Yerel hızlarda fotoğraflarda sorunsuz şekilde gezinme

Synology Photos, cep telefonlarından albümlerde gezinmek için ağ bağlantısı gerektirir. Bu nedenle erişim süreleri, dengesiz ağ ortamlarından etkilenebilir. Ağ dengesizliğinin etkisini azaltmak amacıyla Synology Photos, mobil cihazlarda fotoğraflarda gezinmeyi yerel gezinme kadar sorunsuz hale getirmek için üç mekanizma kullanır:

Daha önce görüntülenen fotoğrafları önbelleğe alma

Synology Photos uygulamasında gezinerek göz attığınız fotoğraflar cep telefonunun önbelleğinde saklanır. Böylece aynı fotoğrafları tekrar görüntülerken başka bir ağ aktarımına gerek kalmaz ve fotoğraf erişimi önemli ölçüde hızlandırılır. Önbellek, kullanım sınırını aştığında depolama ve erişim hızı arasında uygun bir denge kurmak için önbelleğe alınmış en az görüntülenen fotoğraflar öncelikli olarak kaldırılır.

Anında görüntüleme için görüntülenmemiş fotoğrafları önceden yükleme

Uygulamada gezinerek fotoğraflara göz atarken diğer fotoğraflar önceden yüklenir. Böylece bir sonraki fotoğrafa geçerken yükleme süresi olmadan görüntülere tam olarak göz atılabilir. Bu da erişim aktarımlarını hızlandırır.

Yerel mobil fotoğraf eşleştirme

Fotoğraf yedekleme sırasında Synology Photos uygulaması, yedeklemeleri telefonda yerel olarak depolanan fotoğraflarla eşleştirir. Bu sayede fotoğraf görüntülerine herhangi bir ağ aktarımı olmadan erişilebilir.

 

  1. Performansı artırmak için edge bilişimden yararlanma

Synology Photos uygulaması, daha yüksek işleme gereksinimlerine sahip görevleri gerçekleştirmek için mobil edge bilişimden yararlanır. İşlenen sonuçlar NAS’ye geri gönderilerek küçük resim oluşturma, video dönüştürme ve nesne tanıma performansı aşağıdaki yöntemlerle iyileştirilir:

Synology Photos Arayüzü

Küçük resim oluşturmayı ve video kod dönüştürmeyi hızlandırma

Küçük resim oluşturma ve video kod dönüştürme, NAS performansını etkileyen, yoğun kaynak gerektiren işlemler olabilir. Bu nedenle, fotoğraf yedekleme sırasında Synology Photos eş zamanlı olarak küçük resimler oluşturur, videoları dönüştürür ve bunları orijinal dosyalarla birlikte NAS’ye yükler. Dosya yükleme tamamlandıktan sonra NAS’nin artık küçük resimler oluşturmasına ve videoları dönüştürmesine gerek kalmadığından diğer görevler için kaynaklardan tasarruf edilir.

Nesne tanıma hızını ve doğruluğunu artırma

Günümüzde çoğu akıllı telefon, makine öğrenimi görevlerini hızlandırmak için bir Nöral İşleme Birimi (NPU) ile donatılmıştır. Fotoğraf yedekleme sırasında Synology Photos uygulaması, sonuçları NAS’ye göndermeden önce nesne tanıma görevleri için mobil NPU’dan yararlanır. Bu özellik, NAS’nin bellek kullanımını azaltırken NAS’nin nesne sınıflandırmasına odaklanmasını sağlar. Tüm fotoğraflar, en iyi tanıma sonuçları için görüntülerin boyutunu küçültmek ve boyutları ile biçimlerini normalleştirmek için çift doğrusal ara değerleme kullanan bir standardizasyon sürecinden geçer.

Simgeler, Synology Moments'a kıyasla Synology Photos'un nesne tanıma performansındaki iyileşmeyi gösterir.

Simgeler, Synology Moments’a kıyasla Synology Photos’un nesne tanıma performansındaki iyileşmeyi gösterir.

Yerel süreç ve %100 veri sahipliği

Synology’nin Makine Öğrenimi Ekibi, yapay zeka nesne tanıma modellerini geliştirirken kullanıcı gizliliğine öncelik verir. Kullanıcı onayına tabi olarak elde edilen veriler sadece eğitim modelleri için kullanılır ve tamamen kullanıcının cihazında kalır. Güçlü gizlilik önlemlerine sahip olan Synology Photos, kullanıcıların verileri üzerinde tam sahiplik ve kontrol sağlarken yapay zeka modelinin geliştirilmesine aktif olarak katkıda bulunmasına olanak tanır.

 

  1. Yedekleme verimliliğini en üst düzeye çıkarma

Pil ömrünü korumak için çoğu mobil işletim sistemi, yedekleme görevleri dahil olmak üzere uygulamaları belirli bir süre sonra arka planda çalışmayı durdurmaya zorlar. Sürekli ve güvenli fotoğraf yedekleme sağlamak için Synology Photos üç mekanizma kullanır:

Arkaplan görevleri

Synology Photos, telefon şarj edilirken arka planda fotoğraf yedekleme görevlerini gerçekleştirmek için mobil sistemin arka plan görev mekanizmasını kullanır.

Arka planda anlık bildirimler

Mobil işletim sistemlerinde arka planda yapılan işlemler tahmin edilemez ve her zaman tutarlı olmayabilir. Bu sorunu çözmek için Synology Photos bir arka planda anlık bildirim mekanizması kullanır. Uygulamaya planlanmış anlık bildirimler gönderilir ve kullanıcı uygulamayı uzun süre açmasa bile yedekleme görevlerinin arka planda düzenli olarak gerçekleştirilmesi sağlanır.

Odaklı Yedekleme modu

Çok sayıda fotoğraf yedeklenirken arka plan yedeklemeleri yeterince verimli olmayabilir. Böyle durumlarda, telefonunuz boştayken Odaklı Yedekleme Modunu etkinleştirmeniz önerilir. Bu sayede, Synology Photos’un ekranı kapatmasına ve ön planda yedeklemeler yapmasına olanak tanıyarak çok sayıda fotoğrafı daha kısa bir zaman dilimi içinde verimli bir şekilde yedekleyebilirsiniz.

Synology Photos, mobil fotoğraflarda güvenilir şekilde gezinme, bilişim ve yedekleme hizmetleriyle akıcı bir kullanıcı deneyimi sağlamayı amaçlar. Synology Photos ekibi, ağ bağlantısı ve mobil işletim sistemleriyle ilgili teknik zorlukların üstesinden gelmeye kararlıdır. Synology Photos, uygulamayla kullanıcılara anılarını tek bir dokunuşla rahatça saklama, yönetme, paylaşma ve yeniden ziyaret etme olanağı sağlar.

Daha fazla bilgi: Synology Photos‘u keşfedin

Synology Photos ile fotoğrafları nasıl akıllı bir şekilde düzenleyebileceğinizi öğrenmek için bir diğer makalemize göz atın.