Official Blog
Synology Photos ile fotoğrafları akıllı bir şekilde düzenleyin
Synology Türkiye
1 Mayıs 2022

Synology Photos ile fotoğrafları akıllı bir şekilde düzenleyin

Synology NAS için Synology Photos uygulamasıyla kişisel ve hatta profesyonel fotoğraflarınızı ve videolarınızı güvenle saklayabilir, akıllıca düzenleyebilir ve hareket halindeyken istediğiniz zaman görüntüleyebilirsiniz. Ayrıca, anılarınızı ve fotoğraflarınızı akraba ve arkadaşlarınızla veya profesyonel bir fotoğrafçı olarak müşterilerle çok kolay bir şekilde paylaşabilirsiniz.

Yaşadığımız her an değerlidir. Bu nedenle fotoğraf ve videoların özel bir hatıra veya profesyonel bir çalışma olarak uzun süreli ve güvenli bir şekilde saklanması birçok kişi için büyük önem taşımaktadır. Synology NAS ve yerleşik ücretsiz Synology Photos uygulaması ile hem bireysel olarak hem de profesyonel bir fotoğrafçı olarak fotoğraf çekebilirsiniz:

1. Fotoğrafları akıllıca düzenleyin
2. Fotoğrafları ortak kullanın ve kolayca paylaşın
3. Fotoğrafları telefondan ve hafıza kartından otomatik olarak yedekleyin

 

1. Fotoğrafları akıllıca düzenleyin

Synology Photos ile aşağıdaki kriterlere göre kolayca özel albümler oluşturabilir ve fotoğrafları düzenleyebilirsiniz:

  • Yüz tanıma
  • Meta veriler
  • Fotoğraf çekimi için kullanılan lens
  • Çekim yeri
  • Diyafram ve deklanşör süresi gibi ayrıntılar

Varsayılan olarak, fotoğraflar kronolojik olarak düzenlenir. Fotoğrafları farklı klasör yapılarında düzenlemeyi ve geleneksel bir görünümde görüntülemeyi tercih ederseniz zaman çizelgesi görünümünden klasör görünümüne geçiş yapmak da mümkündür.

Örneğin yüz tanıma işleviyle kendi bireysel albümlerinizi oluşturma özelliği, tanınan aile üyelerini içeren fotoğrafları bir aile albümünde birleştirmenize olanak tanır. İleride galeriye bu kişilerin resimleri eklendiğinde albüm de otomatik olarak bu fotoğraflarla güncellenir. Anılarınızla oluşturulan otomatik albümlerle anılarınız her zaman canlı kalacak.

 

2. Fotoğrafları bireysel bir kullanıcı veya profesyonel bir fotoğrafçı olarak ortak kullanın ve paylaşın

Synology Photos, ortak kullanım için geliştirilmiştir. Bu şekilde, aile üyeleri ve hatta iş arkadaşları, fotoğraf ve video gibi içerikleri kolayca paylaşabilir ve birlikte düzenleyebilir. Örneğin, oluşturulan aile albümü birkaç saniye içinde bir veya daha fazla akraba ile paylaşılır. Bu kişilerin Synology NAS’ınızda hesabı olmaması sorun değildir. Uygun paylaşım bağlantısını hızlı bir şekilde oluşturup gönderebilirsiniz.

Aile içinde ve arkadaşlar arasında kullanımın yanı sıra profesyonel kullanım da göz önünde bulundurulmuştur. Fotoğrafçılar veya kameramanlar, bir proje üzerinde meslektaşlarıyla sorunsuzca birlikte çalışabilir. Bu senaryolarda Shared Space mükemmel bir çözümdür: Paylaşılan klasörler için daha da profesyonel bir ortam sağlar.

Yönetici olarak, diğer kullanıcılar için Shared Space’i etkinleştirebilir ve farklı proje klasörlerini paylaşabilirsiniz. Shared Space, izinleri ayarlamak için kapsamlı seçenekler sunar.

Örneğin, hassas projelerde belirli bir klasörü müşteriyle paylaşabilirsiniz. Resimleri görme izniyle bağlantıyı “genel” olarak ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bir parola yapılandırabilirsiniz. Bu, içeriğin dahili veya harici olarak paylaşılması fark etmeksizin her durumda korunmasını sağlar.

Ayrıca, kullanışlıdır: Synology arama filtreleri ile tam olarak aradığınız fotoğrafları bulabilirsiniz. Örneğin şu faktörlere göre filtreleyebilirsiniz:

  • Yüz tanıma
  • Konum
  • Çekildiği tarih

Bu kriterlerin sıralanması da pek tabii mümkündür.

Bu işlev, profesyonel kullanım durumları için de idealdir: Deklanşör, lensler ve diyafram açıklığı gibi meta verilere dayalı olarak galeri ve klasörleri filtreleyebilirsiniz. Böylece, örneğin, farklı kamera ayarlarının etkisini karşılaştırabilir ve en iyi çekimi hızlıca bulabilirsiniz.

3. Telefondaki ve hafıza kartındaki fotoğrafları yedekleyin

Synology Photos, telefonunuzdaki fotoğrafları otomatik olarak yedeklemenizi sağlar. Yalnızca tek bir adımda fotoğrafları mobil uygulamayla tek tek yedekleyebilirsiniz: Akıllı telefon galerinizden doğru fotoğrafları seçin ve “yükle” seçeneğine tıklayın. Otomatik yedekleme ile fotoğrafların kaybolmasının önüne geçebilirsiniz. Sadece birkaç adımda tüm akıllı telefon galerisinin otomatik olarak yedeklenmesini sağlayabilirsiniz.

Özelleştirilebilir seçenekler ile fotoğraf yedeklemelerinizi esnek bir şekilde yönetebilirsiniz. Örneğin, yedeklemenin yalnızca W-LAN bağlantısıyla gerçekleştirilmesini sağlayabilir veya yedeklenecek fotoğrafları ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, yinelenen dosyaları verimli bir şekilde yönetme seçeneğiniz de vardır.

Yedeklemeden hemen sonra, halihazırda NAS’ınıza yedeklenmiş fotoğrafları akıllı telefonunuzdan silerek aynı ekran üzerinde kayıt yerini tekrar boşaltabilirsiniz. Böylelikle telefonunuzda da alan açılacaktır.

Yükleme her zamankinden daha hızlıdır. Yükleme sırasında, küçük resimlerin doğrudan akıllı telefonda oluşturulması işlevini etkinleştirebilirsiniz.  Bu, yedeklemeyi 100 kata kadar daha hızlı hale getirir. Bu, yalnızca akıllı telefonlar için değil, aynı zamanda diğer herhangi bir istemciden, tabletten vb. yüklemeler için de geçerlidir.

Bellek kartındaki medya dosyalarını Synology NAS’ınıza aktarmanın en kolay yolu, USB Kopyalama işlevini kullanmaktır. Bu şekilde, gerekirse hafıza kartı bir sonraki kullanım için hemen hazır olur.

 

Synology Photos hakkında daha fazla bilgi edinin