Official Blog
Aile fotoğraflarını güvenli bir şekilde kaydedin ve paylaşın.
Synology Türkiye
1 Mayıs 2022

Aile fotoğraflarını güvenli bir şekilde kaydedin ve paylaşın.

Bebeğinizin veya ailenizin fotoğraflarını akıllı telefonunuzda güvenli bir şekilde kaydetmek, düzenlemek ve paylaşmak için hangi yaygın çözümler mevcuttur ve bu çözümler pratiklik, veri güvenliği ve maliyet açısından nasıl faydalar sağlar?

Çocuklar çok hızlı büyüyor! Göz açıp kapayıncaya kadar okul çağına geliyorlar. Hayatımızdaki dönüm noktalarını veya günlük yaşamımızdaki bazı anları, akıllı telefonlarımızla ölümsüzleştiriyoruz. Anılarımızı, yakın arkadaşlarımız ve ailemizle paylaşıyor ve onlara düzenli olarak e-posta, WhatsApp ve diğer mesajlaşma programları aracılığıyla fotoğraf gönderiyoruz. Ayrıca, çocuklarla ilgilenen büyükanne ve büyükbabalar, oyun gruplarındaki ebeveynler veya okuldaki önemli günlerde diğer aile bireyleri de çocuklarımızın fotoğraflarını çekebiliyor.

Tüm bu fotoğrafları güvenli bir şekilde saklamak, düzenlemek, başkalarıyla paylaşmak ve başkalarından fotoğraf istemek zaman alan bir iş haline geliyor. Dahası, tüm bu fotoğraflar nedeniyle telefonun hafızası hızla tükeniyor. Ayrıca telefon bozulduğunda fotoğraflara erişmek de mümkün olmuyor.

Peki bu konuda hangi çözümler sunuluyor ve bu çözümlerin karşılaştırmalı olarak avantajları ve dezavantajları neler?  Bu yazımızda, akıllı telefonunuzdaki fotoğrafları yedeklemek, düzenlemek ve paylaşmak için kullanılan en yaygın 3 çözümü öğreneceksiniz.

1. Bilgisayara kablo ile
2. Genel bulutta saklama
3. Özel bulutta saklama

 

1. Fotoğrafları bilgisayara kablo ile aktarma

Herkesin bildiği bu yedekleme işleminde, ilgili dosyalar bilgisayara USB kablosu ile aktarılır. Akıllı telefon bilgisayara bağlandıktan sonra, telefonda veri aktarımına izin vermeniz yeterlidir; ardından telefondaki fotoğrafları çeşitli klasörlerden (Kamera, WhatsApp…) istediğiniz hedefe taşıyabilirsiniz. Bilgisayara harici bir sabit disk bağlıysa aynı Sürükle bırak veya Kopyala yapıştır işlemi kullanılarak fotoğraf verilerinin yedeklenmesi mümkündür.

Bu çözüm ne kadar kullanışlı?

Bu standart veri yedekleme işlemini gerçekleştirmek kolaydır; ancak, bu işlem her zaman manuel olarak yapılmalıdır. Uygun (ve çalışan) bir kablo olmadan yedekleme yapılamaz. Hareket halindeyken, yalnızca bir dizüstü bilgisayar üzerinde yedekleme yapılabilir. Kaydedilen fotoğrafları düzenlemek istiyorsanız genellikle iki durumdan biriyle karşılaşırsınız: 1. Fotoğraflar herhangi bir düzende kaydedilmez ve tüm fotoğraflar bir klasörde toplanır ya da 2. Tarihe, konuma, olaya veya kişiye göre sıralanan fotoğrafların bulunduğu klasör ağaçları oluşturulur. Her iki senaryoda da belirli bir resmi bulmak zaman alır. Çocukların fotoğrafları daha sonra başkalarıyla paylaşılacaksa bu paylaşım, sadece bilgisayardaki başka programlar aracılığıyla yapılabilir.

Veriler nerede bulunur?

Kendi masaüstü bilgisayarınızda veya dizüstü bilgisayarınızda ya da harici bir sabit sürücüde.

Maliyetler nelerdir?

Uygun USB kablosu doğrudan akıllı telefonla birlikte sağlanır. Harici bir sabit disk satın alındığında ise ek maliyetler oluşur. Seagate veya WesternDigital gibi üreticiler, yaklaşık 50 avrodan başlayan 2 terabaytlık depolama alanı sunar.

2.Fotoğrafları genel bulut ile yedekleme

Google Drive, Microsoft OneDrive, DropBox veya Apple Cloud gibi genel bulut sağlayıcılarının benimsediği ilke iyi bilinmektedir: Verilere çok çeşitli uç cihazlardan herhangi bir zamanda erişilebilir. Bu nedenle hemen hemen herkes hızlı veri alışverişi veya belge depolama için bu hizmetlerden birini kullanır. Uygulamaların kullanımı kolaydır ve başlangıçta ücretsizdir. Öte yandan, çocukların değerli ve özel fotoğrafları için bir depolama yeri ararken, kullanılabilen depolama alanının yetersizliği ve kişinin kendi verilerinin yabancı sunucularda saklanabileceği gerçeği göz önünde bulundurulmalıdır.

Bu çözüm ne kadar kullanışlı?

Genel bulut platformlarının uygulamalarına tarayıcı aracılığıyla erişilebilir veya ilgili uygulamalar uygulama mağazalarından indirilebilir. Daha sonra kendi hesabınızı oluşturmak için hızlıca kaydolmanız gerekir. Klasörler oluşturma, belgeleri, fotoğrafları ve videoları karşıya yükleme ve indirme işlemleri oldukça sezgiseldir. Ancak, organizasyon açısından genel bulutların, bilgisayarda veri yedeklemeye kıyasla bir avantajı yoktur. Veriler ayrıca klasörler halinde sıralanmalıdır; bu nedenle kafa karıştırıcı yapılar ortaya çıkabilir. Öte yandan, genel buluttaki tüm verilere her yerden erişilebilmesi ve bu verilerin yalnızca birkaç tıklamayla paylaşılabilmesi daha pratiktir.

Veriler nerede bulunur?

İlgili veri koruma yasalar kapsamında, başta ABD olmak üzere dünya çapındaki veri merkezlerinde.

Maliyetler nelerdir?

Uygulamalar ve ilk birkaç gigabaytlık kullanım ücretsizdir. Bununla birlikte, yaklaşık 100 GB’den itibaren, aylık veya yıllık bir abonelik satın alınmalıdır ve 2 terabaytlık depolama maliyeti ayda yaklaşık 9,99 avrodur. Dolayısıyla kalıcı veri yedeklemesi pahalıya patlar.

3.Fotoğrafları özel bulut ile yedekleme

Özel bulut, örneğin, bir Synology NAS sunucusunda oluşturulabilir. Tüm veriler, evde kendi sunucunuzda güvenli bir şekilde saklanır. Cihaz internete bağlandıktan sonra, bilgisayar, tablet, akıllı telefon fark etmeksizin istediğiniz sayıda cihazla dilediğiniz yerden verilere erişebilir ve diğer kişiler için bağlantı yoluyla erişime izin verebilirsiniz. Diğer yandan, tüm cihazlardan alınan bebek ve aile fotoğrafları da ev sunucusunda yedeklenebilir. Örneğin, akıllı telefonunuza ücretsiz Synology Photos uygulamasını indirebilir ve telefonunuz WLAN ağına bağlıyken telefonunuzdaki tüm resimlerin otomatik olarak yedeklenmesini sağlayabilirsiniz. Yakın arkadaşlarınızın ve ailenizin seçili fotoğraflara erişebilmesini istiyorsanız kolayca ortak bir klasör oluşturabilirsiniz. İlgili kişilerin ne kadar süreyle erişime sahip olacağı ve fotoğrafları yükleme, görüntüleme veya indirme izinlerine sahip olup olmayacağı bireysel olarak ayarlanabilir.

Bu çözüm ne kadar kullanışlı?

Bir NAS sunucusunun ilk kurulumu, diğer çözümlere kıyasla daha fazla zaman alır. Öte yandan Synology, bu amaç için Synology asistanlarını geliştirmiştir. Böylece, sunucu hızla işletime alınabilir. İşletim sistemi, en önemli temel ayarlar yapılırken size adım adım rehberlik eder. Bireysel uygulamaların gerçekleştirilmesi, özellikle akıllı telefondaki uygulamalar sayesinde sezgiseldir. Synology Photos uygulaması ayrıca, fotoğraf düzenleme sürecini çok kolaylaştırır: Fotoğraflar tarihe, konuma ve diğer özel etiketlere göre etiketlenebilir, bu da fotoğrafları bulmayı kolaylaştırır. Yüz tanıma özelliği sayesinde, örneğin, çocuğunuzun bulunduğu tüm fotoğraflar tek bir tıkla derlenebilir. Cep telefonları, tabletler veya bilgisayarlar NAS ile senkronize edilmişse tüm veriler, uç cihazlarda depolama alanı kullanmadan her zaman elinizin altındadır.

Veriler nerede bulunur?

Evinizde kendi sunucunuzda güvenle saklanırlar. Başka bir harici konuma (örneğin harici bir sabit sürücüye) düzenli yedeklemeler yapıldığında en üst düzeyde güvenlik sağlanır.

Maliyetler nelerdir?

Bir Synology NAS’ın tek seferlik satın alım maliyeti yaklaşık 100 avrodan başlar. Buna ek olarak sabit diskler de vardır. Yazılım ve evde kullanıma yönelik tüm güncellemeler kalıcı olarak ücretsizdir.

Bir bakışta çözümler

 

Fotoğraf yedeklemeye yönelik özel bir bulut platformu olarak Synology NAS hakkında daha fazla bilgi edinin

ya da

Uygun Synology NAS ürününü buradan bulun