Official Blog
İş gözetiminde kör noktalar: Hangi konular sıklıkla gözden kaçıyor?
Synology Türkiye
7 Aralık 2023

İş gözetiminde kör noktalar: Hangi konular sıklıkla gözden kaçıyor?

Gözetim sistemleri pazarı hızla gelişirken, işletmeler birçok tedarikçi tarafından sunulan çok sayıda seçenekle karşı karşıya kalmaktadır. Kendilerine özgü ihtiyaçları ve gereksinimleri için en uygun gözetim çözümünü seçmek göz korkutucu bir görev olabilir. Gözetim sistemlerinin genellikle onlarca yıl süren uzun vadeli yatırımlar olduğu göz önüne alındığında, şirketlerin tüm yönleri dikkatlice değerlendirmesi önemlidir.

Yüz binlerce şirkette gözetim sistemleri uygulama deneyimimize dayanarak, bir video gözetim çözümü seçerken genellikle göz ardı edilen, baş ağrısına neden olabilecek ve gelecekte maliyetli ek yatırımlar gerektirebilecek altı ortak faktör belirledik.

1. Kamera uyumluluğu

Bir video yönetim sistemi (VMS) seçerken, kamera uyumluluğu en önemli öncelik olmalıdır, çünkü yetersiz uyumluluk satıcı bağımlılığına neden olabilir, gelecekteki genişletme ve yükseltme seçeneklerini ciddi şekilde sınırlayabilir ve potansiyel olarak önemli ölçüde daha yüksek uzun vadeli maliyetlere yol açabilir. İdeal VMS, kullanıcılara daha fazla kamera seçeneği, daha fazla esneklik ve gelişmiş güvenlik sağlayan ONVIF protokolünü desteklemelidir.

Uyumluluk güncellemelerinin sıklığını da göz önünde bulundurmak önemlidir. Uyumluluk listesini düzenli olarak güncelleyen bir satıcı seçin; yeni kameralarla uyumluluğu sağlamak için üç ayda bir yapılan güncellemeler standarttır.

2. İşlevsel gösterge paneli

Sezgisel ve işlevsel bir gösterge paneli, bir VMS seçerken göz önünde bulundurulması gereken önemli bir faktördür. Güvenlik personelinin acil bir durumda hemen harekete geçmek için canlı video akışları, kayıtlar, kamera düzenleri ve olay bildirimleri gibi ilgili bilgilere hızlı bir şekilde erişmesi gerekir. Tüm VMS sistemleri bu önemli bilgileri tek bir gösterge panelinde sunma yeteneğine sahip değildir ve bu da acil durum müdahale sürelerinin uzamasına neden olabilir.

3. Lokasyonlar arasında merkezi yönetim

Bir şirket büyüdükçe, VMS’leri artan ihtiyaçlarına göre ölçeklenebilmelidir. Temel özelliklerden biri, birden fazla konumu tek bir merkezi konumdan izleme ve yönetme yeteneğidir. Bu özellik yönetim sürecini kolaylaştırır ve şirketlere güvenlik operasyonlarının birleşik bir görünümünü sağlar.

4. İzin yönetimi

Etkili ayrıcalık yönetimi, veri ihlallerini ve yetkisiz erişimi önlemeye yardımcı olabilecek video gözetiminin kritik bir yönüdür. İdeal bir VMS, yöneticilerin bireysel kullanıcılara belirli kamera, kayıt ve sistem ayrıcalıkları atamasına olanak tanıyan nesne odaklı ayrıcalık yönetimini desteklemelidir. Bu özellik, yalnızca yetkili personelin sisteme ve hassas verilere erişebilmesini sağlayarak veri ihlalleri ve hırsızlık riskini azaltır.

Birden fazla konumu ve kamerası olan büyük kuruluşlarda, temsilci rollerine erişim kritik önem taşır. Bu özellik, yöneticilerin farklı kullanıcılara hızlı bir şekilde belirli sorumluluklar atamasına ve diğer sistem işlevlerine erişimlerini kısıtlamasına olanak tanır.

İster Windows AD ister LDAP tabanlı olsun, bir kuruluşun mevcut kimlik yönetimi çözümüyle entegrasyon desteği de VMS için kritik öneme sahiptir. Doğru entegrasyon ayrıcalık yönetimini geliştirir, veri ihlali riskini azaltır ve hem bireylerin hem de bir bütün olarak kurumun gizlilik ve güvenliğinin korunmasına yardımcı olur.

5. Yük devretme desteği

İzleme için bir VMS seçerken, kesintisiz çalışmayı sağlamaya yardımcı olabilecek yerleşik yük devretme seçeneklerini göz önünde bulundurun. Yük devretme desteği, bir arıza durumunda yedek sunucuya otomatik geçişi sağlayarak kesinti sürelerini ve maliyetli sistem arızalarını önler. Şirketler, ihtiyaçları için hangi çözümün en uygun maliyetli olacağını belirlemek için 1+1 ve N+M gibi yük devretme politikalarını karşılaştırmalıdır. Destek ve yük devretme politikalarının başlangıçtan itibaren doğru şekilde planlanması, şirketleri kesinti süresi ve sistem arızalarıyla ilişkili önemli maliyetlerden kurtarabilir.

6. Uzun vadeli maliyetler

İzleme çözümlerini karşılaştırırken toplam sahip olma maliyetini anlamak, planlanmamış işletme ve bakım maliyetlerinden kaçınmanın anahtarıdır. Birçok kişi bir video gözetim sistemine sahip olmakla ilgili masrafların ilk maliyetin ötesine geçtiğini fark etse de, yerel video gözetim teknolojisinin çalıştırılması ve bakımıyla ilgili toplam masrafların, özellikle de depolama sunucuları söz konusuysa, sistemin ilk satın alma fiyatının katları olabileceğini keşfettiklerinde şaşırabilirler.

İhtiyaçlarınız için doğru seçimi yapmak

Bilinçli bir karar vermek ve şirketinizin özel ihtiyaçlarını ve bütçe kısıtlamalarını karşılayan bir gözetim çözümü seçmek için yukarıda tartışılan faktörleri dikkatlice değerlendirmek önemlidir. Bu faktörleri değerlendirmek için zaman ayırmak, işletmeniz için en uygun çözümü seçmenize yardımcı olabilir.

Synology Surveillance Station ile tanışın

Synology Surveillance Station, 140’tan fazla markanın 8.300’den fazla kamerasıyla resmi uyumluluğa sahip çok yönlü ve ölçeklenebilir bir video yönetim sistemidir. Ayrıca ONVIF, RTSP ve genel kamera üreticisi API’leri aracılığıyla geniş bir kamera yelpazesini destekler. Sistem, yerleşik yük devretme seçenekleri, yüksek kullanılabilirlik desteği ve hassas hak yönetimi ile birden fazla konumda 10.000 adede kadar kameranın merkezi olarak yönetilmesini sağlar.