Official Blog
Jak instytucje edukacyjne mogą chronić dane SaaS za pomocą rozwiązania BaaS?
Team Synology Polska
8 February, 2024

Jak instytucje edukacyjne mogą chronić dane SaaS za pomocą rozwiązania BaaS?

Wraz z pojawieniem się platform Software as a Service (SaaS), takich jak Microsoft 365 i Google Workspace, edukacja ewoluowała w kierunku nauczania online. Prowadzi to do rosnącego zapotrzebowania na efektywne zarządzanie danymi. Usługi SaaS są często wykorzystywane do przechowywania danych edukacyjnych z różnych platform w celu spełnienia zmieniających się wymagań IT.

Usługi Microsoft 365 zapewniają teraz studentom i wykładowcom narzędzia potrzebne do płynnej współpracy, a także do ochrony i szybkiego dostępu do ich danych. Jednak ich dane SaaS mogą nie być tak bezpieczne, jak im się wydaje. Szkoły mogą mieć do czynienia z hakerami, którzy podszywają się pod dostawców usług w chmurze i chcą nielegalnie uzyskać dostęp do danych logowania. To może prowadzić do naruszenia bezpieczeństwa kont, ataków ransomware, a nawet utraty danych.

Oprócz zagrożeń zewnętrznych, ludzie mogą być podatni na popełnianie prostych błędów. Te z kolei mogą prowadzić do utraty danych. Aby zapewnić bezpieczne przechowywanie danych SaaS, należy tworzyć ich kopie zapasowe za pomocą niezawodnego rozwiązania Backup as a Service (BaaS).

Czy powinienem martwić się przechowywaniem danych w chmurze?

Ponieważ wiele instytucji edukacyjnych przechodzi obecnie na wdrażanie usług SaaS, rośnie ilość treści edukacyjnych online. Ponieważ dane uczniów i plany lekcji są przechowywane w chmurze, wiąże się to z własnym zestawem wyzwań.

Usługi SaaS są zgodne z modelem współodpowiedzialności. Model ten stanowi, że dostawcy usług SaaS są odpowiedzialni jedynie za obsługę i zarządzanie infrastrukturą wykorzystywaną do uruchomienia usługi SaaS. Oznacza to, że użytkownicy są odpowiedzialni za ochronę swoich danych poprzez korzystanie z niezawodnej usługi tworzenia kopii zapasowych.

Ze względu na złe praktyki zarządzania danymi, wiele szkół i uniwersytetów może wdrożyć zasady tworzenia kopii zapasowych, które mogą narazić ich dane na ryzyko.

Jakie są korzyści z używania rozwiązania BaaS do tworzenia kopii zapasowych danych?

Rozwiązania BaaS mają wiele zalet, w szczególności skalowalność w chmurze. Dzięki rozwiązaniu Backup as a Service instytucje edukacyjne mogą skalować swoje zasoby na żądanie i bezpiecznie przechowywać swoje dane poza siedzibą w chmurze. Nie muszą martwić się o rosnące koszty w miarę zmiany potrzeb w zakresie danych.
Szkoły i uniwersytety mogą dostosowywać swoje zasoby IT bez konieczności wdrażania nowych urządzeń lub dodatkowego personelu, gdy chcą zwiększyć swoją pamięć masową. To czyni je idealnym rozwiązaniem dla instytucji edukacyjnych z ograniczonym budżetem.

Rozwiązania BaaS charakteryzują się niskim kosztem początkowym i nie wymagają konserwacji sprzętu. To w przeciwieństwie do wewnętrznej infrastruktury IT, która wiąże się z dodatkowymi kosztami utrzymania.
Kopie zapasowe danych są tworzone bezpośrednio z jednej chmury do drugiej. Instytucje edukacyjne nie będą już musiały wykorzystywać wewnętrznych zasobów sieciowych do tworzenia kopii zapasowych danych. Pomoże to w zmniejszeniu opóźnień i eliminacji wąskich gardeł w sieci.
Jednocześnie rozwiązania BaaS wykorzystują zaawansowane metody szyfrowania, aby zapewnić szyfrowanie danych podczas przesyłania i przechowywania.

Aby ograniczyć ryzyko związane z oprogramowaniem ransomware, tylko uprawnieni użytkownicy będą mogli uzyskać dostęp do danych za pomocą kluczy prywatnych.

Poznaj C2 Backup: Idealne rozwiązanie do tworzenia kopii zapasowych danych SaaS

W przypadku instytucji edukacyjnych, które chcą zabezpieczyć swoje dane w chmurze, warto zwrócić uwagę na C2 Backup. Ta aplikacja pozwala on instytucjom z powodzeniem skalować swoje dane, nawet w obliczu stale rosnącej ilości danych i ograniczonej liczby pracowników i zasobów.

Przykładowo, East Aurora School District w Illinois, USA, był w stanie wykonać kopię zapasową tysięcy kont Microsoft 365 za pomocą C2 Backup for Business. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Instytucje edukacyjne mogą również kwalifikować się do programu edukacyjnego C2 firmy Synology, w ramach którego oferujemy niestandardowe usługi pomagające szkołom i uniwersytetom w ochronie ich danych.

C2 Backup jest wyposażony w funkcje bezpiecznego udostępniania plików i oferuje użytkownikom model cenowy “pay-as-you go” z niskim całkowitym kosztem posiadania. Pozwala to szkołom skoncentrować swoje zasoby na tym, co najważniejsze – kształceniu uczniów.
C2 Backup to usługa tworzenia kopii zapasowych w chmurze. Zapewni ona użytkownikom niezawodną usługę, która zmniejsza ryzyko utraty danych, ataków ransomware, a nawet utraty danych z powodu błędu ludzkiego.
Pozwala użytkownikom na bezpośrednie tworzenie kopii zapasowych danych z platform SaaS, takich jak Microsoft 365, do usług w chmurze, takich jak C2 Backup.  Zmniejsza w ten sposób obciążenie administratorów IT, którzy w przeciwnym razie musieliby:

  • najpierw wykonać kopię zapasową
  • a następnie ręcznie przesłać dane na centralną platformę.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.


Nie czekaj! Rozpocznij bezpłatny 30-dniowy okres próbny.