Official Blog
Dlaczego onboarding i offboarding pracowników ma ogromne znaczenie?
Team Synology Polska
25 October, 2022

Dlaczego onboarding i offboarding pracowników ma ogromne znaczenie?

I jak sobie z tym poradzić z powodzeniem za pomocą C2 Identity

Pozyskanie odpowiednich osób do pracy w firmie to trudne zadanie w czasach obecnego niedoboru pracowników, ale wprowadzenie nowych pracowników może być jeszcze trudniejsze bez odpowiedniego sposobu zarządzania tożsamością i dostępem (IAM).

Podejście legacy

W przeszłości organizacje korzystały z Active Directory (AD), gdy potrzebowały zarządzać uprawnieniami i kontrolować dostęp do wewnętrznych zasobów w sieci firmowej, ale usługa Microsoftu jest dostępna tylko dla urządzeń z systemem Windows i nie jest przeznaczona do integracji z innymi platformami. To tradycyjne narzędzie oznacza również, że przedsiębiorstwa nie mają innego wyboru, jak utrzymywać infrastrukturę uwierzytelniania on-premises.

Jednak wraz z szybkim rozwojem systemów Linux i Mac oraz zdobywaniem widoczności na rynku, AD okazuje się niewystarczające dla nowoczesnego miejsca pracy. Ponadto, rosnąca zależność od różnych produktów typu software-as-a-service (SaaS) i platform chmurowych innych firm również wydaje się być niezaprzeczalnym trendem, więc ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby firmy zaczęły przechodzić na rozwiązanie neutralne wobec dostawców, aby zapobiec problemowi rozrostu tożsamości.

Nieudane wdrażanie

Większość firm korzysta obecnie z wielu usług, takich jak Google Cloud, Microsoft 365, Slack i inne narzędzia do pracy. Z tego powodu brak usprawnionego podejścia może poważnie skomplikować proces onboardingu dla zespołu IT, a nawet doprowadzić do ogromnej ilości pracy ręcznej. Może to również sfrustrować nowo zatrudnionych pracowników i zmniejszyć ich prawdopodobieństwo pozostania w firmie, jeśli nie będą w stanie łatwo uzyskać dostępu do wszystkich niezbędnych narzędzi i zasobów już pierwszego dnia.

Według badań przeprowadzonych przez Gallupa (rynek USA), 88% nowo zatrudnionych osób twierdzi, że ich pracodawcy nie wykonali dobrej pracy przy wdrażaniu ich do pracy, podczas gdy Digitate wskazało, że negatywne doświadczenia związane z wdrażaniem do pracy sprawiają, że ludzie są dwukrotnie bardziej skłonni do szukania nowej pracy w najbliższej przyszłości.

Zrewolucjonizowana usługa katalogowa

Na szczęście katalog w chmurze może być odpowiedzią dla administratorów IT, którzy chcą utrzymać wydajność procesów, a jednocześnie upewnić się, że nowi współpracownicy nie stracą cierpliwości, zanim jeszcze zostaną w pełni włączeni do zespołu. W przypadku katalogu opartego na chmurze nie ma potrzeby utrzymywania serwera na miejscu, a różne systemy operacyjne, typy urządzeń, platformy i usługi mogą zostać uwzględnione bez żadnych dodatków i dodatkowych kosztów ogólnych.

C2 Identity jest jedną z takich usług, która pozwala personelowi IT na zarządzanie wszystkimi kontami użytkowników i autoryzacją logowania z poziomu scentralizowanej konsoli. Dodatkowo administratorzy mają możliwość tworzenia zestawów uprawnień w oparciu o funkcje zawodowe, dzięki czemu dostęp może być przyznawany nowym członkom natychmiastowo, dzięki funkcji grupowania w ramach modelu opartego na rolach.

 

Nie pomijaj obowiązków związanych z offboardingiem

Tak jak wszystko ma swój bieg, również rotacja pracowników jest nieunikniona w cyklu życia firmowej kadry. Ale to, że ludzie odchodzą, nie oznacza, że można im po prostu pomachać na pożegnanie bez wdrożenia odpowiednich działań offboardingowych.

Według badań przeprowadzonych przez TechRepublic, około 20% organizacji stwierdziło, że “doświadczyło naruszenia danych przez byłych pracowników”, podczas gdy 48% badanych stwierdziło, że “są świadomi, że byli pracownicy nadal mają dostęp do sieci korporacyjnej”.

Według Międzynarodowej Organizacji Pracy w drugim kwartale 2020 roku liczba godzin pracy zmniejszy się o 6,7%, co odpowiada 195 milionom pracowników zatrudnionych na pełny etat. Z kolei specjaliści z Centrum Analiz Ekonomicznych wskazują, że z powodu pandemii pracę może stracić nawet 780 tys. Polaków. To trudna sytuacja nie tylko dla samych firm, lecz także dla ich pracowników, wedłu HCM Deck.

Aby zapobiec ewentualnemu wyciekowi danych spowodowanemu niewłaściwymi praktykami offboardingowymi, zespoły IT muszą w odpowiednim czasie odebrać stały dostęp.

Dzięki C2 Identity, administratorzy mogą odłączyć członków od wszystkich powiązanych usług po zakończeniu ich zatrudnienia – wystarczy zmienić ustawienia użytkownika z poziomu konsoli, bez konieczności wylogowywania każdego użytkownika. Dzięki zdefiniowanym przez tożsamość perymetrom i opartym na rolach uprawnieniom, firmy mogą skuteczniej strzec kluczy do swojego biznesowego królestwa.

A to prowadzi dalej…

Innymi słowy, C2 Identity to wszechstronna platforma o silnej kompatybilności, która umożliwia zarządzanie urządzeniami w systemie operacyjnym oraz integrację z różnymi usługami. Zapewniając definiowane przez grupy polityki IAM oraz scentralizowaną konsolę, pomaga usystematyzować, przyspieszyć i zabezpieczyć procedury przyjmowania i wydawania pracowników, co przyczynia się do zwiększenia satysfakcji pracowników, wydajności administracyjnej oraz bezpieczeństwa danych.

Oprócz działania w pełni w chmurze, C2 Identity daje ci również możliwość zbudowania hybrydowej architektury o niskim opóźnieniu. Wystarczy stworzyć lokalny węzeł LDAP przy użyciu Synology NAS lub wdrożyć kontener Docker, aby w łatwy sposób obsłużyć weryfikację logowania do usług w intranecie bez konieczności łączenia się z chmurą. Taka konfiguracja znacznie zmniejsza zależność od połączenia internetowego, umożliwia szybkie uwierzytelnianie offline i stanowi przystępną alternatywę dla firm, które mogą chcieć kontrolować koszty związane z chmurą, hostując część procesu IAM w sieci lokalnej.

C2 Identity oferuje obecnie 30-dniowy darmowy okres próbny. Odwiedź nas aby uzyskać więcej informacji lub dowiedzieć się jak zacząć.

Więcej historii jest w drodze…

Jeśli chcesz otrzymywać najnowsze informacje na temat usług, produktów i spostrzeżeń technicznych firmy Synology, działań i wydarzeń, utwórz darmowe konto Synology tutaj i zaznacz zgodę na otrzymywanie komunikacji od nas !