Official Blog
Chmura prywatna czy publiczna? Kluczowe pytanie? Nie całkiem! Oba rozwiązania oferują cenne korzyści.
Team Synology Polska
29 August, 2022

Chmura prywatna czy publiczna? Kluczowe pytanie? Nie całkiem! Oba rozwiązania oferują cenne korzyści.

Jeśli wyszukujesz w Google „chmura publiczna vs. prywatna”, najprawdopodobniej znajdziesz artykuły z wcześniejszych lat, które śmiało twierdzą, że debata się skończyła. Jeśli jednak tak jest naprawdę, dlaczego tak wiele firm wciąż kłóci się o odpowiednią konfigurację dla swoich potrzeb w 2022 roku?

Może to być spowodowane tym, że chociaż wśród ekspertów branżowych i dziennikarzy panuje powszechna zgoda, że ​​oba te zagadnienia są istotne, brakuje zasobów, które mogłyby pomóc firmom w podejmowaniu decyzji. To nadal sprawia, że ​​debata jest bardzo żywa i wartościowa.

Chmura publiczna jest popularna i to nie bez powodu. Jest często chwalona za łatwość dostępu, zwłaszcza zdalnego, oraz możliwość szybkiego i elastycznego zwiększania lub zmniejszania pojemności w zależności od potrzeb.

Jednak popularność nie oznacza jakości. Chmura publiczna wyróżnia się pod względem mocy obliczeniowej i aplikacji skierowanych do klientów. To powiedziawszy, istnieje wiele obszarów, w których chmura prywatna jest lepsza. Ale prawda jest taka, że ​​w najbliższym czasie żadne z nich nie zastąpi drugiego.

Ale jak teraz wybrać?

Infrastruktura lokalna z chmurą prywatną oferuje niezaprzeczalne zalety.
Na przykład ochrona danych. Nawet przy najnowszych środkach bezpieczeństwa stosowanych przez serwery chmury publicznej firmy nadal mają trudności z przechowywaniem najbardziej poufnych danych na serwerach znajdujących się poza ich organizacją. Obejmuje to dokumenty, takie jak plany biznesowe, akta osobowe, informacje księgowe, dane klientów i tym podobne.


Na przykład w wysoce regulowanej branży, takiej jak opieka zdrowotna, kwestię prywatności pogłębia odpowiedzialność prawna związana z ochroną danych. Ponieważ przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, takie jak RODO, stale się zmieniają w Europie, nawet mniej regulowane branże muszą rozważyć, jakie dane osobowe są przechowywane i gdzie.


Ponadto istnieje inny dobry powód, aby ważne operacje w chmurze utrzymywać lokalnie: wydajność Internetu. Przepustowość jest ograniczonym zasobem. Czasem również nie ma sensu korzystać z chmury publicznej do podstawowych operacji, takich jak wysyłanie bardzo dużego pliku do kolegi z działu, który siedzi za ścianą w sąsiednim pokoju.

Chmura publiczna jest tańsza?

Badania wykazały, że przedsiębiorstwom udało się obniżyć koszty chmury prywatnej i osiągnąć TCO porównywalne z chmurami publicznymi.

Badanie przeprowadzone przez 451 Research objęło 150 decydentów IT, z których 41 procent stwierdziło, że prowadzi chmurę prywatną po niższych kosztach jednostkowych niż chmura publiczna.

Planowanie wydajności, automatyzacja i technologie kosztowe były wymieniane jako kluczowe czynniki efektywności kosztowej. W tym samym badaniu respondenci stwierdzili, że nawet gdyby dostawcy chmury publicznej obniżyli ceny o połowę (co jest bardzo mało prawdopodobne), przenieśliby tylko 50% obciążeń chmury prywatnej do chmury publicznej. To oczywiste, że przedsiębiorstwa doceniają wartość chmury prywatnej nie tylko ze względu na koszty.


Nawet najbardziej oczywista zaleta chmury publicznej – dostęp do danych w podróży – jest oferowana również przez chmury prywatne. Dzięki którym chmura prywatna zachowuje się jak chmura publiczna. Na przykład firma Synology oferuje funkcje zapewniające zdalny dostęp, udostępnianie plików i synchronizację między witrynami lub między urządzeniami, aby naśladować najlepsze funkcje chmury publicznej w środowisku chmury prywatnej.


Wykorzystując to, co najlepsze z obu rozwiązań

Biorąc pod uwagę, że żyjemy w świecie z chmurą publiczną i prywatną, po co wybierać między nimi? Istnieją lepsze niż kiedykolwiek narzędzia do prowadzenia hybrydy tych dwóch rozwiązań.


Na przykład infrastruktury chmury publicznej doskonale nadają się do witryn i aplikacji przeznaczonych dla klientów. Możesz uruchomić stronę internetową w chmurze publicznej. Następnie umieszczasz jego kopię zapasową w prywatnej chmurze. W ten sposób oszczędzasz na kosztach wynajmu dodatkowej (drogiej) pamięci masowej w chmurze i mocy obliczeniowej, a także możesz wprowadzać zmiany w wersji kopii zapasowej i testować ją w zamkniętym środowisku przed ponownym wdrożeniem w środowisku aktywnym.


Możesz oczywiście samodzielnie skonfigurować kopię zapasową poza siedzibą firmy za pomocą dodatkowego serwera Synology NAS w lokalizacji zdalnej. Jest to bardziej opłacalne niż chmura publiczna, pod warunkiem, że masz odpowiednie zasoby (np. masz dostęp do drugiej strony i personel IT do jej skonfigurowania). Dla mniejszych firm bez tych zasobów chmura publiczna pozostaje odpowiednią opcją.

Chmura jako dodatkowa bariera bezpieczeństwa

 

Chmura publiczna może również odgrywać rolę jako część protokołu ochrony danych w połączeniu z rozwiązaniem lokalnym, które zapewnia dodatkową barierę bezpieczeństwa.

Na przykład można szyfrować poufne dane lokalnie przed przeniesieniem wszystkiego do chmury publicznej, dodając dodatkową warstwę ochrony przed złośliwymi atakami. W ten sposób możesz zwolnić miejsce na dysku i przechowywać ważne dane w bezpiecznym i dostępnym miejscu, gdy ich potrzebujesz.

Dzięki Synology masz możliwość tworzenia kopii zapasowych danych w C2 Storage lub u jednego z wielu znanych dostawców usług w chmurze, zintegrowanych z Synology. Oprogramowanie działa również inteligentnie, pozwalając na przykład na określenie, które pliki powinny zostać zarchiwizowane w chmurze publicznej, aby zapewnić ochronę najbardziej poufnych danych (takich jak informacje podatkowe lub dane klientów) i uniemożliwić ich przypadkową migrację.

Ostatecznie debata między chmurą prywatną i publiczną jest bez znaczenia. Możemy się zgodzić, że każda chmura prywatna i publiczna ma swoje zalety. Jak opisano, istnieje wiele scenariuszy, w których połączenie tych dwóch zapewni optymalne rozwiązanie.


Kluczem jest znalezienie rozwiązania odpowiadającego Twoim indywidualnym potrzebom. Jeśli chodzi o ochronę danych, nie ma jednego uniwersalnego podejścia. Serwer Synology NAS coraz bardziej zaciera granice między chmurą publiczną a prywatną, dzięki czemu Twoja firma może bezpiecznie wdrożyć system spełniający wszystkie Twoje potrzeby.