Official Blog
Synology neden küçük NAS modelleri için HDD’leri piyasaya sürüyor?
Synology Türkiye
18 Temmuz 2023

Synology neden küçük NAS modelleri için HDD’leri piyasaya sürüyor?

HDD’ler NAS sunucuları için sadece ek ürünler değil, temel bir bileşendir. Bu nedenle, büyük şirket sunucuları için özel Synology HDD’ler ve SSD’ler, tüm sistemin güvenilirliğini daha da artırmak ve kesinti sürelerini en aza indirmek için 2020 yılında piyasaya sürülmüştür. Avantajları ve performansı özel kullanıcılar için erişilebilir kılmak amacıyla Plus serisinin Synology HDD’leri artık özellikle daha küçük NAS modelleri için mevcuttur. Bu blog yazısı, küçük NAS modelleri için yeni Synology HDD’ler hakkındaki en önemli soruları yanıtlamaktadır.

1. NAS sistemleri ile uyumlu HDD’ler neden bu kadar önemlidir?
Daha önce de belirtildiği gibi, HDD’lerin seçimi tüm sistemin performansını ve hızını etkilediğinden HDD’ler NAS sistemlerinin çok önemli bir bileşenidir. Daha yüksek hızlı HDD’ler ve ön bellek daha yüksek okuma ve yazma hızları sunabilir, bu da özellikle medya içeriği akışı veya gerçek zamanlı veri erişimi gibi görevler için önemlidir.

Ayrıca HDD’ler, düzenli güncelleme gerektiren ve NAS sisteminin yazılımıyla uyumlu olması gereken bir yazılıma da ihtiyaç duyar. Sorunlar ortaya çıkarsa, öncelikle kaynak açıkça belirlenmelidir. Bu da kullanıcıların iki üreticiden (HDD’ler ve NAS sistemi) destek talep etmesi ve aynı anda iletişim kurması gerektiği anlamına gelir. Bu süreç yorucu ve zaman alıcı olabilir.

2. NAS’ım için neden Synology Plus HDD’leri almalıyım?
En büyük ve en önemli avantaj, kullanıcıların sistemlerinin en önemli bileşenlerini tek bir kaynaktan almalarıdır. Sonuç olarak, hem NAS hem de HDD’lerin yazılımı en iyi şekilde koordine edilir. Değişiklikler ve güncellemeler de hızlı bir şekilde uygulanabilir. Bir HDD ürün yazılımı güncellemesi ile kullanıcıların artık her bir HDD’yi söküp bir PC’ye bağlamaları gerekmez. Synology HDD’ler ile güncellemeler doğrudan DSM’de gerçekleştirilebilir!
Tüm sistem tek bir üreticiden geldiğinden, kullanıcılar bir sorun yaşadıklarında her şeyle ilgilenen tek bir destek irtibat kişisine sahip olurlar.
Ayrıca Plus HDD’ler diğer üreticilerin NAS’a özel sürücülerine benzer fiyatlarla sunulacaktır.
Bir başka avantaj daha: HDD’ler ile ayrı birimler arasında veri tekilleştirme de mümkün olacak. Hangi modellerin bunu desteklediğini buradan öğrenebilirsiniz.

3. Diğer üreticilere ait mevcut HDD’lerimi kullanmaya devam edebilir miyim?
Evet, kullanıcılarımıza diğer üreticilerin mevcut HDD’lerini kullanmaya devam etme esnekliği sunmak istiyoruz. Normal çalışma için, uyumluluk listemizde bulunan ve test edip onayladığımız üçüncü taraf HDD’leri destekliyoruz.
Test edilmemiş veya doğrulanmamış sürücüler de çalıştırılabilir. Ancak, sorun çıkması durumunda teknik destek sağlayamayacağımız için bunu önermiyoruz. DSM arayüzündeki ilgili uyarılar doğrulanmamış sürücüler kullanıldığında sizi uyarır.
Özellikle ilk kez bir Synology NAS satın alırken veya mevcut HDD’ler arızalandığında ve yeni HDD’lerin satın alınması gerekliyse, Synology HDD’ler mantıklı bir seçimdir.

4. Synology Plus HDD’ler ile Enterprise HDD’ler arasındaki farklar nelerdir?
Plus ve Enterprise HDD’lerimiz arasında bazı temel farklar vardır. İlk fark güç tüketimindedir. Plus sürücüler Enterprise sürücülerden yaklaşık %29 daha az enerji kullanır. Bu aynı zamanda Enterprise HDD’lerin daha yüksek performans sunmasından da kaynaklanmaktadır. Plus HDD’ler buna bağlı olarak daha ucuzdur ve özellikle orta düzey iş yükleri için uygundur. Plus sürücüler 3 yıl garantiliyken Enterprise HDD’ler 5 yıl garantilidir.

5. Plus HDD’ler tüm sunucularla uyumlu olacak mı?
Hayır, Plus HDD’ler yalnızca Plus Serisi masaüstü ve raf modellerinin yanı sıra Value ve J Serisi DiskStation’lar ve DVA ile uyumlu olacaktır. Aşağıdaki modeller 4 TB Plus HDD’ler ile uyumludur:


Tüm Plus HDD’ler için tüm uyumlu modellerin tam listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni HDD’ler gibi bu uyumlu modeller de özel kullanıcılara ve küçük ofislere yöneliktir. Bu nedenle yeni HDD’ler Enterprise serimizdeki DiskStation ve RackStation modelleri ile uyumlu değildir. Bu modeller için Synology, kurumsal ortamlar için gereken daha yüksek performansı sunan eşleşen Enterprise HDD’leri ve SSD’leri zaten sunmaktadır.

Kısaca yeni Synology HDD’leri
NAS’ınız için doğru HDD’leri seçmek önemli bir karardır. Size geniş bir seçenek yelpazesi ve kullanıcı deneyiminizi geliştiren ve maksimum güvenilirlik sağlayan en iyi şekilde koordine edilmiş bir sistem sunmak istiyoruz. Kullanıcılarımızın sürekli değişen ihtiyaçlarını karşılamak için veri depolamaya ve yönetmeye yönelik yeni çözümler (hem donanım hem de yazılım) geliştirmeye devam edeceğiz.
Küçük NAS modelleri için yeni Synology HDD’ler hakkında daha fazla ayrıntıya buradan ulaşabilirsiniz.