Official Blog
Synology NAS ile fidye yazılımlarına karşı korunun
Synology Türkiye
28 Şubat 2023

Synology NAS ile fidye yazılımlarına karşı korunun

Fidye yazılımı masum bilgisayar sahipleri için hala bir sorun teşkil ediyor. Synology NAS’ınızı yedekleyerek kendinizi koruyun.

Son yıllarda fidye yazılımı saldırılarında önemli bir artış yaşanıyor. Buna ek olarak, BT uzmanlarının yaptığı bir ankete göre, çok sayıda kötü amaçlı yazılım saldırısı bildirilmemeye devam ediyor. Kişi kendini bir sonraki kurban olmaktan nasıl koruyabilir? Başlamak için sağlam bir yer, bir Synology NAS cihazıdır.

Bir fidye yazılımı saldırısının hedefi olduğunuzda, suçlular verilerinizi kilitlemeye ve size erişim satmaya çalışacaktır. Muhtemelen, dosyalarınızın şifrelendiğini ve bunları geri almanın tek yolunun bir şifre çözme aracı için ödeme yapmak olduğunu bildiren bir tür istem alacaksınız. Verilerini yedeklemeyenler için, bu onların en kötü kabuslarından biridir.

Bilgisayarınızı saldırıdan önceki bir tarihe geri yüklemeniz genellikle önerilir. Hatta bazıları, sistemleri normale döndürmenin tek yolu olarak Windows’u yeniden yüklemeyi düşünebilir.  Her şeyi düzenli olarak yedeklemediğinizde, bu dosyaların kaybolmasına sebep olur.

Bilgisayarınızdaki fidye yazılımı saldırılarına karşı temel önlemler

-İşletim sisteminizi güncelleyin

-Saygın bir koruma programı yükleyin

-Şüpheli dosyalardan kaçının

-Uzaktan erişimi devre dışı bırakın

Devamı –> https://www.synology.com/tr-tr/dsm/solution/ransomware

Fidye yazılımlarına karşı en iyi silah, birden fazla sürümde yedekleme yapmaktır

Fidye yazılımlarına karşı en iyi silahlardan biri düzenli yedeklemeler ve güvenilir işlemlerin kullanılmasıdır. Önemli dosyaları fiziksel bir sürücüde güvende tutmak (sadece Dosya Gezgini’nde kopyalayıp yapıştırmak) ve Synology NAS üzerinde Windows ve bilgisayar verilerinin tam yedeklerine sahip olmak iyi bir fikirdir.

Bir bulut hizmeti kullanmak, özellikle hızlı bir internet bağlantınız varsa, söz konusu hizmette depolama alanınız varsa ve verilerinizi bir barındırma şirketine emanet etmeyi umursamıyorsanız yararlı olabilir. Bununla birlikte, kopyaları yerel olarak da tutmaya bakmalısınız. NAS cihazı bunun içindir ve yedekleri bilgisayarınızdan bir ağ cihazına depolamanıza olanak tanır.

Bilgisayarınızı Synology NAS’a Nasıl Yedekleyebilirsiniz

Eğer bir fidye yazılımdan etkilenirseniz, bilgisayarınızda tüm harici erişimi devre dışı bırakabilir, sistemi geri yükleyebilir veya yeniden yükleyebilir, bir yedek kullanabilir ve kendi dosyalarınızın “şifresini çözmek” için ödeme yapmak zorunda kalmadan tüm dosyalarınıza erişebilirsiniz. 

                        

 

                                                             Yedekleme

Bilgisayarınızdaki verileri bir NAS cihazına yedekleme seçenekleri:

-Synology Drive

Belirli bir zamanda geri yüklemenizi sağlayan ve verilerinizin kilidini açmak için fidye ödemekten kaçınan çok sürümlü bir yedekleme oluşturun.

-Hyper Backup  

Hyper Backup ile yerel paylaşımlardan, genişletme sürücülerinden ve harici sabit sürücülerden ağ paylaşımlarına, yeniden eşitleme sunucularına ve genel bulut hizmetlerine yedeklemelerin birden çok sürümü için hedef konumları kullanabilirsiniz.

-Snapshot Replication

Snapshot Replication, 5 dakikaya veya 15 dakikaya kadar aralıklarla anlık görüntüler almanıza veya birincil konumdan uzak bir konuma veri çoğaltmanıza olanak tanır.

-Active Backup for Business

Active Backup for Business tüm bilgisayarı yedekleyip geri yükleyebilir ve yedekleme işlerini tek bir basit konsoldan izlemenize olanak tanır.

Devamı –>https://www.synology.com/tr-tr/dsm/solution/data_backup

Synology NAS’ınızın güvenliğini sağlama

Synology, tüm sistem yöneticilerini ve müşterilerini sistemlerindeki zayıf yönetici kimlik bilgilerini değiştirmeye, hesap korumasını ve IP tabanlı otomatik engellemeyi etkinleştirmeye ve mümkünse çok faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlamaya teşvik eder.

Saldırılara karşı korunmak için önerilerin listesi:

– Karmaşık ve güçlü şifrelerin kullanımı ve sistemin tüm kullanıcılarına şifre gücü kurallarının uygulanması

– Yöneticiler grubunda yeni bir hesap oluşturma ve varsayılan sistem hesabı yöneticisini devre dışı bırakma

– Kontrol panelinde otomatik engellemeyi etkinleştirme – IP adreslerini çok fazla başarısız giriş denemesi halinde engelleme

– Güvenlik Danışmanı aracını kullanarak – ayarlardaki zayıflıkları güvenlik perspektifinden tespit etme


   Güvenlik Danışmanı – Kullanılan kurulumu değerlendirme ve olası zayıflıkları belirleme 

 

Güvenlik Danışmanı – Güvenlik veri tabanını güncelleme

Güvenliği sağlamak için, Denetim Masası’nda Güvenlik Duvarı’nı etkinleştirebilir ve yalnızca gerektiğinde hizmetler için ortak bağlantı noktalarını etkinleştirebilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmek, yetkisiz oturum açma girişimlerini önleyebilir. Synology NAS cihazını şifreleme tabanlı fidye yazılımlarına karşı dirençli hale getirmek için Snapshot Replication paketini kullanarak paylaşılan klasörlerin anlık görüntülerini alın. Synology NAS’ınızı fidye yazılımı etkilerine karşı koruma hakkında daha fazla bilgi için lütfen bu bağlantıdaki web sitesini ziyaret edin. Synology NAS cihazlarında güvenlik düzeyini artırmaya yönelik adımların tam listesi için Bilgi Merkezi’ne bakın – Synology NAS cihazımın güvenliğini nasıl artırabilirim?