Official Blog
Synology MailPlus Nedir?
Synology Türkiye
4 Temmuz 2023

Synology MailPlus Nedir?

Bir Bakışta Synology MailPlus

İnsanlar için e-posta, genellikle telefon ve mesajlaşma hizmetlerinden daha önemli olan en temel internet uygulamalarından biridir. Özellikle şirketler için, elektronik iletiler bilgi ve veri alışverişi, randevu iletimi ve müşterilerle ve ortaklarla iletişim için vazgeçilmezdir.

Küçük şirketler genellikle e-posta sağlayıcıların sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanırken, orta ölçekli şirketler e-posta yönetimini kendi bünyelerine taşıma yollarını ararlar. Bu sayede, Avrupa Genel Veri Koruma Tüzüğü’nün (EU-GDPR) kişisel verilerin AB dışındaki üçüncü ülkelere aktarımı için katı kurallar belirlediği ve kişisel verilerin üçüncü ülkelere aktarımı için sıkı kurallar getirdiği gereksinimlerini karşılayabileceklerdir. Ayrıca, bu şekilde e-posta trafiğini kontrol edebilir, bireysel kullanıcılar veya gruplar için belirli yönergeler atayabilir, kötü amaçlı yazılım tehditlerini erken aşamada tespit edebilir ve IT yöneticilerine sistemi yönetme yetkisi verebilirler.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için posta sunucuları

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için posta sunucuları, Synology NAS sistemlerinin bir parçasıdır. Yazılım donanımı, iki e-posta sunucusunu içerir:

1. Synology Mail Sunucusu: Bu, lisanssız bir uygulama olup yarı profesyonel kullanıcılar ve küçük işletmeler için uygundur.

2. Synology MailPlus Sunucusu: Bu, Mail Sunucusu’nun gelişmiş, profesyonel bir sürümüdür ve küçük ve orta ölçekli şirketlere yöneliktir. MailPlus, aynı anda en fazla 2.200 kullanıcı tarafından kullanılabilir. Bu çözüm, orta ölçekli şirketler için uygundur, ancak küçük, büyüyen şirketler de başlayabilir ve daha sonra kolayca genişletebilirler.

MailPlus, birden fazla alanın entegrasyonunu da destekler, özellikle daha büyük şirketler için bu önemli bir özelliktir. Böylece, birkaç organizasyon biriminden oluşan şirketler, kendi e-posta adreslerini atayabilirler.

MailPlus e-posta çözümüne genel bakış

Synology’nin e-posta çözümü, MailPlus Sunucusu, sezgisel bir web istemcisi ve iOS ve Android için mobil uygulamalar içerir. Tüm bileşenler ücretsizdir, ancak lisanslar aktif kullanıcı başına bir kez satın alınmalıdır. Bu lisanslar süresizdir ve devredilebilir.

Şirketler, bir kezlik donanım maliyetleri ve kullanıcı başına bir kezlik lisans maliyetleri olmadan e-posta çözümlerinin toplam maliyetlerini rekabetçi bir şekilde karşılaştırabilir ve uzun vadeli planlama yapabilirler.

MailPlus Sunucusu, Synology NAS teknolojisiyle mükemmel uyumludur. Örneğin, yönetici sunucuyu yüksek kullanılabilirlikli bir küme olarak iki NAS sistemi üzerine kurabilir. Bu şekilde, birincil sunucu arızalanırsa, ikincil sunucu hemen devralır ve işlevsellik kaybı olmadan çalışmaya devam eder.

E-posta sisteminin yönetimi için bireysel olarak uyarlanmış kullanıcı yönergeleri tanımlama ve yönetici görev ve yetkilerinin vekillere devredilmesi işlevleri önemlidir. E-posta kayıtları, detaylı bir hata analizi sağlar ve donanım kullanımı kullanıcı kotalarıyla kontrol edilebilir.

Veri güvenliği en yüksek önceliğe sahiptir

Veri güvenliği en yüksek önceliğe sahiptir ve Synology, MailPlus’ı veri güvenliğine en yüksek düzeyde önem vererek tasarlamıştır. Bir tehdit izleyici, gelen ve giden iletilerdeki tehditlerle ilgili güncel istatistikler sağlar. Engellenen e-postaların çoğunlukla hangi kaynaklardan geldiğini ve şirket içinde hangi alıcılara yönlendirildiğini görmek için yöneticiler bu bilgilere erişebilirler. ClamAV veya McAfee (bir ücret karşılığında) virüs tarayıcısını entegre ederek modern bir kötü amaçlı yazılım koruması sağlanabilir. Mesajlar ya silinir ya da güvenli bir karantina depolama alanına taşınır ve alıcılar ilgili bildirimleri alır. Virüs tanımları yapılandırılabilir bir zamanlama ile otomatik olarak güncellenir.

Spam e-postalara karşı kapsamlı seçenekler mevcuttur. MailPlus, istenmeyen iletiler için tespit oranını zaman içinde iyileştirebilen öğrenme yeteneğine sahiptir. Sunucu, şüpheli bir e-postayı başlangıçta reddedebilir ve gönderenden ikinci bir, tekrarlanan ileti isteyebilir – bu genellikle spam gönderenler tarafından göz ardı edilir. Ayrıca, DNSBL (DNS tabanlı Kara Delik Listesi) tarafından tanımlanan spam gönderenlerin IP adreslerini özetleyen bir veritabanına erişebilir. MailPlus, SPF (Gönderici Politika Çerçevesi), DKIM (Alan Anahtarları Tanımlı Posta) ve DMARC (Alan Temelli İleti Kimlik Doğrulama, Raporlama ve Uygunluk) gibi standart kimlik doğrulama mekanizmalarını destekler ve giden iletilerin alıcıların spam klasörlerine gitmediğinden emin olur.

MailPlus için ayrıntılı talimatlar mevcuttur

Synology, MailPlus sunucusunun kurulumu, yapılandırılması ve işletilmesi için ayrıntılı Türkçe talimatlar sağlar. Bir araç, yöneticilere Gmail, Google Workspace, Microsoft Exchange veya Yahoo gibi IMAP tabanlı hizmetlerden posta kutularını taşımayı kolaylaştırır. Sunucunun temel yapılandırması, IT eğitimi olmayan kullanıcılar tarafından bile anlaşılabilir bir şekilde açıklanmıştır. Ayrıca, göç, posta iletimi veya yüksek kullanılabilirlik kümesi oluşturma gibi birçok konuda talimatlar bulunmaktadır.