Official Blog
Sınırsız Depolama: Buna Gerçekten İhtiyacınız Var mı?
Synology Türkiye
8 Eylül 2023

Sınırsız Depolama: Buna Gerçekten İhtiyacınız Var mı?

Neden gerçekten sınırsız depolama alanına ihtiyacınız olmadığını ve neden kendinizi kişiselleştirilmiş depolama hizmetleriyle memnun edebileceğinizi öğrenin.
İlk 1TB sabit diskimi satın aldığımda ne kadar heyecanlandığımı hala hatırlıyorum. O zamanlar bu hala gerçek bir istisnaydı. Depolama alanı hantal ve pahalıydı! Ancak uzunca bir süredir sabit diskler çok daha büyük ve ucuz hale geldi. Ve bununla birlikte çok gözlemlenebilir bir eğilim ortaya çıktı: daha fazlası için doyumsuz bir talep var gibi görünüyor – sanki daha büyük ve daha fazlası aslında her zaman daha iyiymiş gibi. Bu zihniyet bulut sektörüne de yansıyor. Bazı sağlayıcılar sınırsız depolama alanıyla övünüyor – “Ne kadar çok depolama alanı, o kadar iyi” sloganına sadık kalarak.

İnsan beyninin içgüdüsü

Genellikle sınırsız abonelik planları veya her şeyi yapabileceğimiz teklifler ilgimizi çeker ve hatta bunlar için benzer sınırlı tekliflerden daha fazla ödemeye razı oluruz. Sınırsız depolama alanına yönelik bu eğilim bulut yedekleme alanında da gözlemlenebilir.

Bunun elbette çeşitli nedenleri var. Birincisi, daha fazlasını istemeye şartlanmış durumdayız. Öte yandan, maliyet ve fayda odaklı olduğumuzdan, paramızın karşılığını en iyi şekilde veren referans değere¹ kıyasla bize uygun olan paketi seçme eğilimindeyiz. Bizim senaryomuzda referans değerler, farklı bulut sağlayıcılarının farklı abonelik seçenekleri olacaktır. Sınırlı ve sınırsız gibi çeşitli seçenekler varsa ve bunlar arasında çok fazla fiyat farkı yoksa, tüketiciler genellikle sınırsız seçeneği seçer ve daha fazla ödeme yapar. Sınırlı seçenekte kullanacaklarından daha fazla disk alanı kullanmasalar bile. Sınırsız teklif, bu durumda sınırsız depolama alanı, daha iyi bir yatırım izlenimi verir.

Fırsat maliyetinin sınırsız depolama ile ne ilgisi var?

Buna ek olarak, rasyonelleştirme gerektiren bir karar vermemiz gerektiğinde (abone olmak veya bir yatırım yapmak gibi), “fırsat maliyeti” olarak adlandırılan, potansiyel olarak kaybedilen kar veya faydanın maliyetini hesaplarız. Anlaşılır bir şekilde, bu çok az insanın hoşuna giden bir süreçtir, çünkü a) bir karar vermeniz ve b) yanlış karar verme riskini göze almanız gerekir. Dolayısıyla, hangi alternatifi seçeceğimize karar vermemiz gereken her seferinde, kelimenin tam anlamıyla seçim yapmakta zorlanırız ve hangi teklifi seçeceğimizi rasyonalize etmek zorunda kalırız. Bu yüzden genellikle görünüşte daha iyi olan yatırımı seçeriz: sınırsız arz.

Duke Üniversitesi’nde Psikoloji ve Davranışsal Ekonomi Profesörü Dan Ariely’e göre, her şeyi yapabileceğin teklifler de odağımızı yukarıda tartışılan potansiyel fırsat maliyetlerinin acı verici noktasından uzaklaştırır. Aklınızın bir köşesinde sabit bir üst limit ve oradan itibaren geçerli olacak kısıtlamalar olmadan, rahat bir şekilde bir teklifi kullanabilme ve keyfini çıkarabilme hissi ön plana çıkıyor. Ariely’e göre, bu durum kullanıcı deneyimimizi o kadar önemli ölçüde değiştiriyor ki, birçok kullanıcı sadece kolaylık için daha fazla ödemeye razı oluyor² .

Ama gerçekten sınırsız depolama alanına ihtiyacınız var mı?

Veri yedekleyenler veri kaybı riskinin farkındadır ve bu nedenle verilerini kaybetmekten korkarlar. Depolama kapasitenizin tamamını kullanacak olsaydınız, artık verilerinizi yedekleyemezdiniz. Peki sınırsız depolama için para ödemeye gerçekten değer mi? Ya da başka bir şekilde söylemek gerekirse: Bu kullanıcıların gerçekten yedekleyecek sınırsız miktarda verisi var mı?

Örnek olarak oyuncuları ele alalım. Çok sayıda büyük AAA oyunu yedekleseler bile, muhtemelen yalnızca birkaç yüz GB’a, en fazla TB’a ihtiyaçları vardır. Düşük bilgisayar kullanımı olan sıradan kullanıcılardan bahsetmiyorum bile. Bunlar genellikle 500 GB ile iyi hizmet alırlar, çünkü yedeklemelerde normalde tüm veriler her seferinde yedeklenmez, yalnızca yeni eklenenler yedeklenir. Başka bir deyişle, ortalama bir ev kullanıcısının sınırsız depolama alanına ihtiyacı yoktur. Burada da sınırsız depolama alanı reklamı, genellikle güvenlik ve rahatlık ihtiyacımızı sömüren psikolojik bir hileden ibarettir.

Sınırsız Depolama Alanının Sınırları

Ayrıca, birçok sınırsız teklif gerçekten sınırsız değildir. Şimdi bunun nedenine bir göz atalım. Şu anda piyasada bulunan bulut yedekleme hizmetleri genel olarak şu fiyatlandırma modelleri üzerinde çalışmaktadır:

1. GB veya TB başına ödeme,
2. Cihaz başına lisanslama artı depolama ücretleri ve
3. Lisans ücretleri ile sınırsız depolama alanı.

Son fiyatlandırma modelinin gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşünüyorsanız, genellikle öyledir.

Depolama alanının sınırsız olduğu vaadine rağmen, bu tür tarifeler genellikle şaşırtıcı derecede opaktır. Bu da genellikle depolama ve kurtarma için ekstra maliyetlere neden olur. Ayrıca, tüm sağlayıcılar saklama politikalarını açıkça belirtmez. Yedeklenen verilerin örneğin 30 gün sonra kullanıcılar bilgilendirilmeden veya farkına varmadan kaldırılma olasılığı her zaman vardır.
Bazı sağlayıcıların kullanmayı sevdiği bir başka sınırlama da, belirli bir depolama hacminin üzerinde yükleme ve indirme hızlarının düşürülmesidir. Bu, yüklemeyi büyük ölçüde yavaşlatır. Buna ek olarak, belirli dosya türleri otomatik yedeklemenin dışında tutulabilir. Örneğin Carbonite, varsayılan olarak belirli dosya ve klasörleri buluta yüklemiyor. Elbette bu verileri yedekleyebilirsiniz, ancak bunu yalnızca manuel olarak yapabilirsiniz.

C2 Backup – sınırsız depolama alanı yok, sınırsız cihaz var

C2 Backup, sınırsız depolama alanına sahip her şeyi yapabileceğiniz bir çözüm sunmaz. Bunun yerine, müşteriye odaklanan şeffaf, esnek bir çözüm vardır. Kullanıcıya mümkün olan en iyi desteği sağlamak için, kullanıma dayalı bir fiyat modeli vardır, böylece kullanıcılar gerçekten ne kadar depolama alanına ihtiyaç duyduklarına kendileri karar verebilirler.

Synology C2 Backup user interface

Birden fazla cihazdan veri yedeklemenin sınırsız depolama alanına sahip olmaktan daha önemli olduğunu biliyoruz. Çoğumuz günlük olarak kişisel ve profesyonel olmak üzere iki veya daha fazla bilgisayarla hokkabazlık yaptığımız için C2 sınırsız sayıda cihazı yedekleme özelliğini destekliyor. Böylece tüm verileriniz için tek bir merkezi kontrol noktasına sahip olursunuz.

C2’de esnek saklama politikası

Yedekleme çözümleri için sınırsız depolama alanı sunan birçok sağlayıcının aksine, C2 kullanıcıların ek bilgisayarlar için ödeme yapmalarını veya veri geçmişlerini manuel olarak takip etmelerini gerektirmez. Gizli bir saklama süresi yoktur ve verilerinizin en güncel sürümü her zaman saklanır. Bu, kullanıcılara dijital verilerini bizim kurallarımıza göre değil, kendi koşullarına göre yönetme özgürlüğü verir.

Synology C2 Backup user interface

C2 Backup’ı 30 gün boyunca ücretsiz test edin

C2 Backup’ın iki farklı sürümü mevcuttur: bireyler ve şirketler için. Her iki sürüm de çeşitli özellikler ve fiyatlandırma planları sunar. Böylece herkes kendi ihtiyaçlarına en uygun olanı bulabilir. İster kişisel bilgisayarınızdan ister Microsoft 365 gibi kurumsal bir paketten veri yedeklemek isteyin, doğru çözümü elde edebilirsiniz. C2 Backup hakkında daha fazla bilgi edinin ve 30 gün boyunca ücretsiz deneyin.

1Briesch, RA, Krishnamurthi, L., Mazumdar, T., & Raj, SP (1997). Referans fiyat modellerinin karşılaştırmalı bir analizi. Tüketici Araştırmaları Dergisi, 24(2), 202-214

2https://www.youtube.com/watch?v=PCujWv7Mc8o