Official Blog
Gözetim videolarınızın gizliliğini ve güvenliğini nasıl koruyoruz?
Synology Türkiye
31 Mayıs 2024

Gözetim videolarınızın gizliliğini ve güvenliğini nasıl koruyoruz?

Son zamanlarda medyanın dikkati, güvenlik kameraları arasında gizlilik ve güvenliği çevreleyen sorunlara çekildi; büyük bir şirketin göze çarpan güvenlik kusurları olduğu ve gizlilik iddialarını yerine getirmediği ortaya çıktı. Bu makalede gözetim çözümlerimizin verilerinizin gizliliğini ve güvenliğini nasıl sağladığını açıklayacağız.

Verileriniz %100 size aittir

Synology Surveillance Station, tüm ONVIF uyumlu IP kameralar dahil olmak üzere 140’tan fazla markanın 8.300’den fazla IP kamerasını destekleyen bir video yönetim sistemidir. Bir Synology NAS veya DVA’ya kayıt yapmak, kayıtları üzerinde tam mülkiyete sahip olduğunuz ve yeterli depolama alanı sağlandığında videolarınızı dilediğiniz sürece saklayabileceğiniz anlamına gelir. Surveillance Station için akıllı telefon yardımcı uygulamamız olan DS cam buluta aktarım yapmadığından ve tüm gözetim verilerini doğrudan ve yalnızca Synology cihazınızdan aldığından, bilgilerinizin hiçbirini, hatta mobil uyarı küçük resimlerini bile bir sunucuya yüklemiyoruz.

Kayıttan arşivlemeye kadar güvenli


Kayıttan arşivleme sürecine kadar görüntüleriniz güvende kalır. Tüm Surveillance Station İstemci, web ve mobil uygulama bağlantıları, veri gizliliğini sağlamak ve müdahaleyi önlemek için HTTPS üzerinden yönlendirilebilirken, IP kameralardan Surveillance Station’a ağ aktarımları SRTP veya HTTPS ile korunabilir.

Klasör şifreleme

Kayıtlar Synology sunucusundayken, AES-256 şifreleme kullanan Paylaşımlı Klasör Şifreleme kullanılarak bir şifreleme anahtarının arkasında güvence altına alınabilir. Bir paylaşımlı klasör şifrelendikten sonra, şifreleme anahtarına sahip olmayan kişiler sabit sürücüleri Synology NAS sunucunuzdan çıkarıp başka bir cihaza taksalar bile şifrelenmiş verilere erişemez veya bunları değiştiremezler.

Kullanıcılar Surveillance Station içindeki Kayıt uygulaması aracılığıyla kayıt depolama klasörlerinin şifrelenmesini etkinleştirebilirler.

Video görüntüsü (istemci tarafı) şifreleme

Kayıt şifreleme yoluyla ek bir güvenlik katmanı sağlanır. Kayıt şifreleme, bireysel videoları güvenlik ihlallerine ve veri sızıntısına karşı korur. Kullanıcıların kayıtları Monitor Center ve diğer oynatıcılarda görüntülemek için şifreleme anahtarını girmeleri gerekecektir. Ve yine, kullanıcılar anahtarlarını unuturlarsa, Synology olarak biz bile görüntüleri kurtarmanıza yardımcı olamayız.

Kayıt şifreleme, Sistem uygulaması altındaki Surveillance Station içinde etkinleştirilebilir.

Tüm yapay zeka yerel olarak işlenir

Derin Öğrenme NVR Serimizin sunduğu gelişmiş analizler %100 yerel olarak işlenir. Hiçbir bilgi buluta veya herhangi bir sunucuya gönderilmez.

Gelişmiş analizler arasında Yüz Tanıma, İzinsiz Giriş Algılama, Plaka Tanıma, Kişi ve Araç Uyarıları ve Kişi Sayma yer alır.

C2 Surveillance – gözetim videoları için tasarlanmış güvenli bulutumuz

Synology gözetim çözümleri temel olarak yerel depolamaya dayalı olsa da, eş zamanlı olarak buluta kayıt yaparak ekstra bir güvenlik katmanı sağlamak üzere tasarlanmış bulut hizmetimiz C2 Surveillance aracılığıyla isteğe bağlı bulut erişimi ve depolama sunuyoruz. Bulut depolama, kolay erişim ve paylaşım özellikleri de dahil olmak üzere birçok avantaj sağlar, ancak kullanıcılar dosyaları üçüncü taraf sunucularda depolandığında gizlilik endişeleri duymalıdır.

Bu endişeleri istemci tarafı video şifreleme ile gideriyoruz. İstemci tarafı şifreleme, Synology cihazınızdan ayrılmadan önce çekimlerinizi şifreleyen isteğe bağlı bir özelliktir. Şifreleme anahtarı olmadan çekimleriniz görüntülenemez. Sıfır bilgi şifrelemesinin doğasında olan risk nedeniyle varsayılan olarak etkin değildir: özel anahtarlarını kaybederseniz, gözetim kayıtlarınız sonsuza kadar kaybolur – Synology bile kurtaramaz.

C2 Surveillance üzerindeki görüntülerin şifrelenmesi, cihaz üzerindeki şifrelemeden ayrıdır.

Ayrıca, C2 Surveillance tarafından görüntüleriniz üzerinde herhangi bir analiz yapılmaz, bu yalnızca güvenli bir depolama, erişim ve paylaşım çözümüdür.

BC500 ve TC500 Yapay Zeka Kameraları ile tanışın


Müşterilerimizin aşina olduğu Synology standartlarıyla uyumlu eksiksiz bir gözetim çözümü sunmak için, ilk olarak BC500 ve TC500 serileri olmak üzere dahili AI özelliklerine sahip kendi IP kamera serimizi piyasaya sürüyoruz.

Synology kameraları, hızlı ve kolay kurulum, toplu yapılandırma ve sorunsuz ürün yazılımı güncellemeleri ile benzersiz kullanım kolaylığı sağlamak üzere Surveillance Station ile eşleşecek şekilde tasarlanmıştır. Surveillance Station dağıtımlarını akıllı yeteneklerle geliştiren kamera tabanlı yapay zeka özelliğine sahiptirler ve Derin Öğrenme NVR ünitesi gerektirmeden bazı yapay zeka analiz özellikleri sunarlar. SRTP desteği ve NDAA ve TAA uyumluluğu ile güvenlik de tasarımlarının ön saflarında yer alıyor. Çıkış tarihi yaklaştıkça bu heyecan verici ürünlerle ilgili daha fazla bilgi için gözünüzü dört açın.