Official Blog
Benim için en iyi NAS hangisidir? Uygun model nasıl bulunur?
Synology Türkiye
1 Mayıs 2022

Benim için en iyi NAS hangisidir? Uygun model nasıl bulunur?

Eviniz veya şirketiniz için bir ağa bağlı depolama (NAS) aygıtı almaya karar verdiniz ve hangi modelin ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu mu merak ediyorsunuz? Çok fazla seçenek olduğundan seçim yapmak zorlu olabilir. Öte yandan, kendi amaçlarınız doğrultusunda en ideal depolama performansını elde etmek için bu karar dikkatli bir şekilde alınmalıdır.

Hangi modellerin/serilerin hangi uygulama için uygun olduğunu, bağımsız modelleri nerede karşılaştırabileceğinizi ve doğru kararı vermek için gerekli bilgileri nerede bulabileceğinizi bu makalemizden öğrenebilirsiniz.

İlk olarak, doğru NAS modeline karar vermenize yardımcı olmak üzere Synology’nin farklı NAS serilerine göz atalım.

Bir bakışta 6 Synology NAS serisi

İster ev kullanımına yönelik küçük bir NAS, ister şirket için büyük bir raf tipi sunucu olsun, tüm Synology NAS’ları Synology’nin kendi DiskStation Manager (DSM) işletim sistemini çalıştırır. Ancak, bağımsız işlevler ve desteklenen paketler, kullanılan modellere bağlıdır. Synology, toplamda 6 NAS serisi sunar: J, Value, Plus, XS/XS+ ve FS serisi.

1. J Serisi

J serisi, bireysel kullanıcılara yöneliktir. Serinin DS220j ve DS120j modelleri, özellikle NAS’a yeni başlayanlar için uygun maliyetli bir ilk çözüm olarak idealdir.

Standart uygulama alanları:

2. Value Serisi

Value Serisi, maliyet ve performans arasındaki açığı kapatır. J serisinden biraz daha iyi bir donanıma sahip bu seri, bireysel kullanıcılar ve IT ile ilgilenen kişi ve kuruluşlar için farklı tasarımlara sahip uygun NAS modelleri sunar (ör. DS418).

Standart uygulama alanları:

 • Küçük ekipler için dosya sunucusu
 • Ev için multimedya merkezi
 • Farklı konumlar arasında çalışmak için küçük bulut sunucusu

3. Plus Serisi

IT meraklıları ve KOBİ’ler için Plus Serisi son derece ilgi çekicidir. Bu seri, masaüstü (ör. DS220+) veya raf tipi (ör. RS820+) sunucular için muhafazalı NAS sunar. Bu serideki modeller, ikiden 16 yuvaya kadar birçok farklı boyutta mevcuttur.

İki veya dört yuvalı modüle sahip modeller genellikle iki çeşittir:

 1. Daha az işlemci gücü ve daha az genişletme olanağına sahip daha ucuz sürüm 
 2. Daha güçlü bir işlemciye ve genişletme birimleriyle iyi bir depolama genişletme seçeneğine sahip daha pahalı sürüm.

Standart uygulama alanları:

4. XS+/XS serisi

Synology XS/XS+ Serisi zorlu kullanım durumlarının üstesinden gelecek şekilde geliştirilmiştir. KOBİ’ler ve büyük şirketler şu işlevlerden faydalanabilir:

 • Hızlı sanal bellek için dört yuvalı modüle sahip (ör.RS1619xs+) küçük, yerden tasarruf sağlayan 1HE-Rack-NAS veya 12-16 yuvalı modüle sahip (ör. RS4021xs+) büyük raf sunucuları ve ayrıca
 • Doğrudan NAS üzerinde sanallaştırma için altı veya on iki yuvalı modüle sahip (ör. DS3622xs+) masaüstü NAS

Standart uygulama alanları:

5. SA Serisi

SA Serisi, örneğin, SA3600 modeliyle büyük ölçekli müşteri ortamlarında yoğun depolama uygulamaları için en üst sınıfı temsil eder: maksimum güvenilirlik, ölçeklenebilirlik ve performans. Bazı modeller, genişletilebilmeleri sayesinde 96x 3,5″ SAS-/SATA sürücü veya 180x 2,5″ SAS-/SATA sürücü desteği sunar.

Standart uygulama alanları:

6. FS Serisi

Synology FS Serisi, özellikle en düşük gecikme gereksinimlerine sahip G/Ç yoğun kurumsal uygulamalar için tasarlanmıştır. Çok sayıda CPU çekirdeği, hızlı arabirimler ve 24x 2,5” SAS/SATA SSD’leri barındırma kapasitesine sahip olan, FS6400 gibi bu modeller, şüphesiz tüm Synology serisindeki en hızlı depolamayı sunar.

Standart uygulama alanları:

 • Sanallaştırma için depolama
 • Çok kullanıcılı 4K video düzenleme ortamında dosya sunucusu veya
 • Şirketler veya okullarınbelgeler üzerinde birlikte çalışabilmesi için merkezi sunucu

Çok sayıda IOPS ile yüksek performansa ihtiyacınız varsa Synology FS serisinden bir model aradığınız çözüm olabilir.

Synology model adlarını doğru okuyun ve anlayın

 1. Model tipi
 • Masaüstü için NAS – DS (DiskStation)
 • Raf formundaki sunucular – RS/SA/FS/UC (ör. RackStation için RS)
 • Masaüstü veya raf biçiminde genişletme birimi – DX/RX
 1. Maks. yuva sayısı

Bu sayı, bir genişletme birimiyle birlikte toplamda kaç sabit diskin takılabileceğini gösterir.

Bu örnekte, ana ünitedeki 8 yuvalı modül ve 2 ek genişletme ünitesinin her birindeki 5 yuvalı modülle birlikte toplam 18 yuvalı bir modül mevcuttur. 

 1. Seri ve 4. Yayın yılı

Bu, 2019 yılında piyasaya sürülen Plus serisindeki bir modeldir.

İhtiyacınıza uygun en iyi NAS modelini bulmak için 5 ipucu

1. NAS Danışmanı ile başlayın

Başlangıç ve yönlendirme aşamasında Synology online Asistanı NAS Danışmanından faydalanmak uygun bir ilk adımdır. Basit sorulara verilen yanıtlara göre, uygun NAS modellerinden oluşan ilk seçimin yapılmasını sağlar.

2. Farklı NAS modellerini karşılaştırın

Ardından, doğrudan buraya tıklayarak farklı Synology NAS modellerini karşılaştırabilirsiniz. Sağ üstte yer alan kutucuklardaki onay işaretlerine tıklayarak karşılaştırmak istediğiniz modelleri seçmeniz yeterli. Uygun modelleri bulmak için filtreler de uygulayabilirsiniz.

3. Depolama alanı ve RAID ihtiyacınızı belirleyin 

Kısa ve orta vadede ne kadar depolama alanına ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bu süreçte aşağıdaki noktaları göz önünde bulundurmalısınız:

 • Hız ve gecikme gereksinimleri,
 • RAID depolama havuzlarına ilişkin istenen yedeklilik durumu
 • Dinamik yedek ve SSD önbelleği gibi diğer işlevler

Bu noktalara karar verdikten sonra, uygun sabit sürücü boyutunu seçebilir ve sonuç olarak NAS’ınızın kaç yuvalı bir modele ihtiyaç duyacağını belirleyebilirsiniz.

Synology RAID hesaplayıcı ile farklı RAID türleri için seçilen sabit sürücülerle ne kadar depolama alana sahip olacağınızı hemen öğrenebilirsiniz. Ayrıca, ne kadarlık bir disk alanının kullanılmadığını veya koruma için kullanıldığını da anında görebilirsiniz.

4. Diğer kullanıcıların deneyimlerini okuyun

Bunlara ek olarak, özellikle işletme kullanıcıları için diğer Synology müşterilerinin görüşlerine göz atabilirsiniz. Müşterilerin uygulama senaryolarına bağlı olarak, yatırımdan maksimum verim elde etmek üzere uygun modeller ve daha fazla seçenek keşfetmek mümkün olabilir.

5. Verimi ve performansı kontrol edin

İşletme kullanıcıları, ayrıca sistemin hangi G/Ç yükünü veya verimini işlemesi gerektiğini önceden kontrol etmelidir. Bu sayfada Synology modellerinin maksimum kapasite ve mümkün olan en iyi koşullardaki performans değerlerini bulabilirsiniz (Synology ağ kartları ve veri taşıyıcılar). Bu, genellikle seçimi önemli ölçüde sınırlar.

Unutmayın:

Mevcut gereksinimleriniz büyük olasılıkla zamanla değişecektir. Biraz öngörü ile mevcut NAS modelini hemen değiştirmek zorunda kalmayacaksınız. Bazı modellerde, depolama alanı daha sonra genişletme birimleri veya hatta ana bellek ve CPU ile artırılabilir. Bu nedenle önümüzdeki 2-3 yıl içinde gereksinimlerin artma olasılığının yüksek olduğunu biliyorsanız karar verirken genişletme seçeneklerini göz önünde bulundurmalısınız. 

Özet sorular

Bu 4 soruyu yanıtlayarak kapsamlı NAS modelleri seçkisini daraltabilirsiniz:

 1. NAS’ı öncelikli olarak ne amaçla kullanmak istiyorsunuz; kişisel işleriniz için mi yoksa iş süreçleri için mi?
 2. Dosya sunucusu, yedekleme, multimedya ortamı, ekip işbirliği, VM’ler için depolama gibi uygulamalar arasından ağırlıklı olarak hangi uygulamaları çalıştırmak istiyorsunuz?
 3. Hangi form faktörüne ihtiyacınız var? Masaüstü mü yoksa raf tipi mi?
 4. Wake-on-LAN veya SSD Önbelleği gibi sizin için önemli olan ek özellikler var mı?

İlgili bağlantılar

Daha fazla bilgi ister misiniz?

 • Almanca YouTube kanallarımızda birçok yararlı ve ilginç videoyu keşfedebilirsiniz: 
 • Ayrıca buradan web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Synology NAS sunucuları mı satın almak istiyorsunuz?

Bireysel kullanıcılar için:

Şirketler için

Ürünlerimize ilişkin sorularınız mı var?

 • Sorularınızı buradan bize gönderebilirsiniz.