Official Blog
Які існують методи резервного копіювання? Що і як я повинен захистити?
Synology Team
19 May 2023

Які існують методи резервного копіювання? Що і як я повинен захистити?

Резервне копіювання – як приватних, так і бізнес-даних – є обов’язковим. Однак для того, щоб резервне копіювання даних було надійним, користувачі повинні спочатку запитати себе, що вони хочуть резервувати, як вони хочуть резервувати і, перш за все, який метод резервного копіювання використовувати.

1. Що треба резервувати? Резервне копіювання всього ПК або окремих даних?

Більшість інструментів резервного копіювання дають користувачам можливість вибрати, що саме вони хочуть створити резервну копію. Користувачі можуть вирішити, чи хочуть вони виконати повне резервне копіювання всього комп’ютера, включаючи конфігурації системи, облікові записи користувачів, програми, додатки та файли, або просто створити резервну копію окремих даних. Тому Вам потрібно вирішити, що для Вас важливо. Чи потрібно створювати резервні копії лише певних папок, наприклад, папок з мультимедійними файлами та документами, чи на комп’ютері є додатково встановлені програми, налаштування тощо, втрату яких потрібно запобігти? Чи багато файлів обробляється, чи більшість даних залишається незмінною?

Загалом, але особливо, коли створюється резервна копія більшості папок і програм, має сенс вибрати повне резервне копіювання ПК, а не просто копіювати окремих файлів. Це дає дві основні переваги:

  1. Всі програми та дані дійсно мають резервні копії.
  2. У разі повного виходу з ладу комп’ютер можна відновити до попереднього стану в найкоротшій термін.

Якщо комп’ютер вийшов з ладу, лише повне резервне копіювання системи може запобігти необхідності встановлювати її з нуля. Однак, якщо скопійовано лише системну/програмну папку, у разі відновлення інсталяцію системи потрібно буде запускати вручну. Так само з цього моменту кожен повинен був би це зробити

2. Як має виконуватися резервне копіювання? Вручну чи автоматично?

Коли справа доходить до вибору рішення для резервного копіювання, користувачі мають вибір між ручним та автоматичним резервним копіюванням. Як вже зрозуміло з назв, при ручному резервному копіюванні користувач вручну вибирає, копіює і зберігає дані, що підлягають резервному копіюванню. Тут, наприклад, використовуються системні команди копіювання та вставки, щоб продублювати файли для резервного копіювання на зовнішній носій (наприклад, жорсткий диск, хмарне сховище, мережеве сховище даних або подібне).

Процедура дуже проста і добре відома більшості. Однак основним недоліком ручного резервного копіювання є те, що користувач повинен пам’ятати про те, що він повинен створювати резервні копії своїх даних, інакше нові дані будуть втрачені в надзвичайних ситуаціях. Крім того, резервне копіювання даних вручну без програмного забезпечення для резервного копіювання не дає користувачеві жодного уявлення про те, які файли або фотографії вже було створено. Результат? Дані або копіюються двічі, що займає зайвий простір і час, або окремі дані не копіюються взагалі.

Особливо марно витрачається час на резервне копіювання файлів, які регулярно або часто редагуються. При копіюванні вручну без програмного забезпечення необхідно або замінити оригінальний файл, або зберегти обидва файли. Якщо потрібно створити резервну копію 250 ГБ і не видаляти оригінальні резервні копії, то четверта резервна копія досягне межі стандартного жорсткого диска на 1 ТБ.

Переваги автоматичного резервного копіювання даних

Автоматичне резервне копіювання має багато переваг порівняно з ручним резервним копіюванням даних. Вони можуть бути налаштовані або в комп’ютерній системі, або за допомогою програм для резервного копіювання. Якщо Ви вирішите скористатися програмою, резервне копіювання відбувається автоматично, наприклад, за певним розкладом або за певною подією, наприклад, коли комп’ютер вмикається або вимикається. Це має велику перевагу для користувача: налаштувавши автоматичне резервне копіювання, він може бути спокійним і не турбуватися про резервне копіювання файлів. Ще одним плюсом є те, що як власні, так і додатково придбані програми резервного копіювання пропонують такі варіанти резервного копіювання, як інкрементне резервне копіювання та дедуплікація, які значно зменшують вимоги до пам’яті, починаючи з другої резервної копії. Це дуже зручно

Незалежно від того, чи потрібно створювати резервну копію всього комп’ютера, чи лише певних даних вручну або автоматично, користувачі зазвичай мають у своєму розпорядженні 3 найпоширеніші методи резервного копіювання.

3. 3 найпоширеніші методи резервного копіювання

3.1. повне резервне копіювання

Як уже згадувалося, при повному резервному копіюванні весь комп’ютер копіюється в дзеркальному відображенні. Це включає зберігання всіх вибраних даних, а також конфігурацій. Вони зберігаються у файлі резервної копії на цільовому носії даних. Якщо повне резервне копіювання виконується регулярно, це займає не тільки багато часу, але й багато місця на носії, оскільки всі дані, які потрібно зберегти, завжди потрібно копіювати. Якщо Ви також працюєте з версійними резервними копіями, тобто зберігаєте версію 1 за день X, а потім версію 2 за день Y, це може швидко призвести до того, що Ви зможете зберігати лише кілька старих версій через використання ємності.

Одна з переваг повних резервних копій, однак, полягає в тому, що їх відновлення вимагає менше зусиль, ніж інкрементних або диференціальних резервних копій. Це пов’язано з тим, що потрібен лише один файл резервної копії. Тому диференціальні та інкрементні резервні копії є гарною альтернативою повним резервним копіям.

3.2. Диференціальне резервне копіювання

Диференціальне резервне копіювання вимагає наявності повної резервної копії як відправної точки. При диференційованому резервному копіюванні створюється резервна копія тільки тих даних, які були додані або змінені в порівнянні з повною резервною копією.

Для відновлення потрібні як повна, так і диференційована резервна копія. Однак це трохи ускладнює процес відновлення. Оскільки диференціальна резервна копія завжди використовує повну резервну копію як точку порівняння, обсяг даних, що зберігаються, зростає з кожним резервним копіюванням даних. Це може уповільнити процес з часом.

3.3. Інкрементне резервне копіювання

Інкрементне резервне копіювання також базується на повній резервній копії. Воно відрізняється від диференціального варіанту тим, що нові резервні копії даних використовують попередні резервні копії як еталон для порівняння. Починаючи з другої резервної копії, до сховища резервних копій більше не копіюється “все”, а спочатку тільки те, що було додано або змінено з моменту останнього резервного копіювання.

Завдяки цій технології наступні резервні копії даних займають значно менше місця в сховищі та пропускної здатності. Хоча інкрементне резервне копіювання має певні переваги в процесі резервного копіювання, воно має недоліки в процесі відновлення. У разі відновлення інкрементна резервна копія вимагає як останнього повного файлу резервної копії, так і всіх наступних інкрементних резервних копій, щоб відновити комп’ютер до його останнього стану. Якщо одна з інкрементних резервних копій видалена або пошкоджена, комп’ютер можна відновити тільки до стану до останньої робочої резервної копії, оскільки інкрементні резервні копії завжди відносяться до змін по відношенню до попередньої. Це може бути як інкрементна, так і повна резервна копія.

Отже, якщо було зроблено п’ять інкрементних резервних копій, і третя інкрементна резервна копія виявилася несправною, комп’ютер можна відновити лише до стану першої або другої інкрементної резервної копії. Таким чином, інновації можуть бути втрачені. Тому рекомендується виконувати повне резервне копіювання через регулярні проміжки часу. Також корисно регулярно тестувати резервну копію. Так користувачі точно будуть у безпеці.

ПРИМІТКА:

Інкрементне резервне копіювання може виконуватися на різних рівнях: на рівні файлів, блоків або байтів.

Якщо інкрементне резервне копіювання виконується на рівні файлів, нові додані або змінені файли копіюються з новою резервною копією. З трьох перелічених варіантів цей вимагає найбільше місця в сховищі. Якщо інкрементне резервне копіювання виконується на рівні блоків, програма резервного копіювання визначає, які блоки даних змінилися, і додає їх до нової резервної копії у сховищі резервних копій.

При інкрементному резервному копіюванні на рівні байтів програмне забезпечення – як випливає з назви – визначає, які саме байти змінилися. Нові та змінені байти додаються до резервної копії. Цей рівень є найбільш економним з трьох представлених, оскільки змінені байти займають найменше місця в сховищі.

Незалежно від того, який варіант інкрементного резервного копіювання пропонується, він однозначно кращий за ексклюзивне повне резервне копіювання. Користувачі економлять місце для зберігання даних і час!

4. Інші види резервного копіювання

4.1. знімки (снепшоти)

Різниця між знімком і звичайною копією даних полягає в тому, що знімок є віртуальним, а копія даних – фізичною. Знімок – це знімок метаданих вибраного файлу. Його можна розглядати як своєрідний план, який описує, як виглядає файл X в момент часу Y.

Подібно до фотографії, знімок відображає моментальний знімок системи. Однак зберігаються лише метадані, що відрізняються від попереднього знімка. Це звучить складно, але насправді все просто. Після того, як зроблено знімок файлу, файл залишається незмінним з цього моменту. Всі зміни у файлі зберігаються окремо. Оригінал просто “ховається” користувачем. Тому у вас виникає відчуття, що ви продовжуєте працювати з тим самим файлом. Однак тепер це вже новий файл.

У чому підступ? Оскільки за допомогою знімків не створюється додаткова повна копія файлу, дані все ще знаходяться на тому ж носії. Однак з правила резервного копіювання 3-2-1 відомо, що ви ніколи не повинні зберігати резервну копію в тій самій системі, з якої ви створюєте резервну копію. Чи не настільки хороші знімки, як ви думаєте? Так, але ви завжди повинні поєднувати їх з резервною копією на другому носії даних.

У випадку зі знімками оригінальний файл не копіюється знову і не зберігається окремо. Він знаходиться там, де завжди був. Це означає, що при відновленні нічого не потрібно копіювати назад. І саме в цьому полягає найбільша перевага над трьома іншими класичними методами резервного копіювання, оскільки копіювання великих файлів займає багато часу. У випадку зі знімками дані просто “ховаються”, і система просто повинна показати їх користувачеві, якщо ви хочете відновити попередню версію. А це, в свою чергу, займає лише кілька секунд!

4.2. Резервне копіювання за принципом генерації

На відміну від трьох поширених методів резервного копіювання (повне, диференційоване та інкрементне), резервне копіювання за принципом генерації, також відоме як принцип “дідусь-батько-син”, описує схему ротації для резервного копіювання цифрових даних. Резервне копіювання даних виконується своєчасно, при цьому можуть використовуватися вищезгадані методи.

За цим методом резервне копіювання відбувається щодня (син), щотижня (батько) і щомісяця (дідусь). Відправною точкою тут також є повне резервне копіювання. Після цього наступні резервні копії будуть виконуватися щодня (син). Тут користувачі можуть вибирати між інкрементним і диференціальним резервним копіюванням. Наприкінці тижня виконується ще одне повне резервне копіювання (батько). Щоденні резервні копії попереднього тижня видаляються і починається нове щоденне резервне копіювання. В кінці місяця створюється ще одна повна резервна копія (дідусь). Вона замінює чотири попередні щотижневі резервні копії.

Основні переваги цього методу резервного копіювання полягають у тому, що він вимагає відносно невеликого місця для зберігання, а користувачі витрачають менше часу на керування резервними копіями. Однак загалом для забезпечення безпеки рекомендується використовувати різні носії для всіх трьох компонентів резервного копіювання.

4. Підсумок

Вибір правильного методу резервного копіювання має важливе значення для створення надійної резервної копії даних. Загалом, користувачі завжди повинні відповісти на наступні 5 основних питань для своєї стратегії резервного копіювання:

1. Що потрібно резервувати?

Чи завжди потрібно створювати резервні копії всього, чи достатньо певних папок, файлів і програм? У будь-якому випадку, зазвичай варто вибрати автоматичне резервне копіювання. На відміну від ручного резервного копіювання, це трохи складніше на початку, але це єдиний спосіб для користувачів бути впевненими, що їхні дані дійсно завжди зберігаються в резервній копії, що вони ефективно використовують дорогий простір для зберігання даних і що жодні дані не будуть втрачені в надзвичайній ситуації.

2. Який метод резервного копіювання використовувати?

Це має бути повне, диференційоване або інкрементне резервне копіювання, і чи має сенс також використовувати технологію знімків?

3. Коли має відбуватися резервне копіювання?

Чи повинні резервні копії завжди виконуватися після закінчення робочого дня, щодня в певний час або після певної події? Принцип генерації можна використовувати для оптимізації циклу резервного копіювання.

4. Які медіа слід використовувати?

Якщо резервне копіювання відбувається на зовнішніх жорстких дисках, в NAS, в хмарі або на декількох носіях паралельно. Саме тут в нагоді стає правило резервного копіювання 3-2-1 .

5. How does the recovery work?

Finally, users have to test how long the recovery takes and make sure that it really works smoothly in an emergency.

Нарешті, користувачі повинні перевірити, скільки часу займає відновлення, і переконатися, що воно дійсно працює безперебійно в надзвичайних ситуаціях.

 

Пов’язані посилання

Synology пропонує різні рішення для резервного копіювання особистих і робочих даних. Дізнайтеся більше про рішення для резервного копіювання від Synology тут.

Знайдіть правильне рішення для резервного копіювання за допомогою 4 основних запитань і докладної базової інформації. Посібник із резервного копіювання Synology можна безкоштовно завантажити тут.

Шукаєте відповідне рішення для резервного копіювання для своєї компанії? Дозвольте нашим експертам проконсультувати Вас безкоштовно та без зобов’язань.