Official Blog
Резервне копіювання проти Синхронізації. У чому різниця? Порівняння
Synology Team
24 March 2023

Резервне копіювання проти Синхронізації. У чому різниця? Порівняння

Синхронізувати дані чи створювати резервну копію? Чи є синхронізація тим самим, що й резервне копіювання даних, чи без резервного копіювання не обійтися, коли йдеться про ефективний захист даних? Хоча синхронізація є практичною і корисною, якщо Вихочете отримати доступ до одних і тих же даних з різних пристроїв, вона не захищає від втрати даних. Адже в разі раптової катастрофи користувачі не зможуть відновити свої дані під час синхронізації. Троянські програми-шифрувальники або програми-вимагачі навіть синхронізуються з усіма пристроями. Тільки резервна копія захищає від втрати даних.

У цій статті ми розглянемо відмінності між резервним копіюванням і синхронізацією з чотирьох точок зору, а також прості способи зробити дані доступними та ефективно захищеними.

Резервне копіювання та синхронізація: 4 відмінності

Особливо в продуктивному робочому середовищі безперервна синхронізація та оновлення критично важливих для бізнесу даних має вирішальне значення. Безперебійний процес вимагає постійного оновлення, а отже, доступності всіх документів, облікових записів і файлів на всіх кінцевих пристроях і кінцевих точках. Тому синхронізація та доступність є важливими для продуктивного робочого середовища.

Але як Виможете забезпечити захист даних на додаток до їх доступності? І чим саме відрізняються синхронізація та резервне копіювання?

В принципі, синхронізація та резервне копіювання можуть здійснюватися локально, наприклад, на NAS-сервер, або онлайн як хмарне резервне копіювання. Вони відрізняються один від одного за 4 основними аспектами: період часу, напрямок процесу, формат файлу та мета застосування.

 

1й період

Файли синхронізуються безперервно і в режимі реального часу. Таким чином, файли синхронізуються між пристроями і підтримуються в синхронізованому стані. Постійна синхронізація характерна для поширених хмарних сховищ, таких як Dropbox або Google Drive. Але для синхронізації файлів на кінцевих пристроях можна використовувати й інше програмне забезпечення, наприклад, локально за допомогою мережевого сховища. Як тільки користувач змінює дані на кінцевому пристрої, вони одразу ж змінюються в хмарі або на мережевому сховищі.

Таким чином, немає ніякого розкладу, лише безперервний, постійний процес узгодження даних. На відміну від цього, резервне копіювання – чи то локальне, чи то хмарне – завжди виконується в певний, фіксований час доби, наприклад, щодня після роботи о 19:00. Це означає, що зміни, які відбуваються о 10 ранку, не переносяться до другої системи одразу під час резервного копіювання, а лише тоді, коли починається розклад (як у прикладі о 19:00).

 

2. Напрямок роботи

Синхронізація зазвичай має на меті негайну передачу змін даних на одному з двох пристроїв на інший, незалежно від того, з якого боку щось було змінено. Цей процес називається двосторонньою синхронізацією або дзеркальним відображенням. Теоретично можлива й одностороння синхронізація. У цьому випадку дані віддзеркалюються лише від А до Б, а не навпаки. Одностороння синхронізація – це z. Це корисно, наприклад, коли материнська компанія хоче поділитися документами з філією, але остання не повинна мати можливості синхронізувати дані назад.

Резервне копіювання, з іншого боку, завжди відбувається лише в одному напрямку. Пристрій 1 створює резервну копію даних для пристрою 2 щодня о 19:00. У цьому випадку зворотне порівняння інформації з 2 на 1 зазвичай більше не відбувається. Коротке повідомлення-підтвердження запевняє, що дані резервної копії успішно надійшли до місця зберігання.

3. Формат файлу

Під час синхронізації формат файлу в місці призначення завжди відповідає формату в джерелі даних. Отже, якщо користувач зберігає десять файлів JPG, на цільовому пристрої також є десять файлів JPG у тому ж форматі. Це має ту перевагу, що файли можна безперешкодно переглядати і редагувати в обох місцях. Однак це також має і той недолік, що вони займають однаковий обсяг пам’яті на обох пристроях.

 

 

З іншого боку, резервне копіювання часто відбувається в стислому “контейнері”. Таким чином, на цільовий пристрій потрапляє лише один файл-контейнер, в який вкладено десять файлів JPG, що зберігаються в стислому вигляді. Дані з цього контейнера не можна викликати одразу в оригінальному форматі, їх потрібно спочатку розпакувати, щоб обробити. Однак вони займають менше місця в сховищі в цілому. Це означає, що місце призначення резервної копії також вимагає меншого обсягу пам’яті, ніж початкове джерело резервного копіювання, на якому були створені дані.

4. Призначення

Завдяки постійному та автоматичному наданню доступу до всіх даних на всіх підключених пристроях під час синхронізації підвищується продуктивність роботи компанії або домогосподарства. Синхронізуючи різні пристрої, користувачі можуть отримати доступ до своїх даних у будь-який час. Однак, якщо Вивидалите документ зі свого пристрою, він також буде видалений з хмари або мережевого сховища під час синхронізації. Тому відновлення неможливе, оскільки копії не існує. Хоча деякі сервіси, такі як OneDrive, дозволяють користувачеві відновити файл з кошика, це не ідеальний варіант у випадку повного збою.

Основна небезпеказловживаннясинхронізацією в якості резервної копії полягає в тому, щопоганідані і зміни, такі як віруси і трояни, також передаються негайно. Зашифровані файли часто не можуть бути вчасно розпізнані через постійно запущену двосторонню синхронізацію і занадто швидко поширюються на кінцеві пристрої, що синхронізуються. Тоді часто буває занадто пізно втручатися.

Резервне копіювання, з іншого боку, використовується для зовнішнього і відновлюваного резервного копіювання шляхом копіювання даних на кінцевих пристроях в незалежне, додаткове місце зберігання. Таким чином, користувацькі дані не перезаписуються і не замінюються на новіші версії, а зберігаються у вигляді зовнішньої копії та резервного копіювання для подальшого відновлення в надзвичайних ситуаціях. Місцем зберігання може бути як локальне мережеве сховище, так і хмарне рішення, наприклад, C2 Backup.

Таким чином, синхронізація доступності та резервне копіювання слугують для захисту даних.

Резервне копіювання даних тільки з резервною копією

Отже, рішення для резервного копіювання та синхронізації йдуть пліч-о-пліч. Однак, здається, що вони служать різним цілям. Хоча синхронізація забезпечує співпрацю та доступність, дані повинні бути додатково захищені, наприклад, за допомогою локального рішення для резервного копіювання, такого як система NAS, або за допомогою хмарного сервісу резервного копіювання.

Локальне програмне забезпечення для резервного копіювання, а також хмарні сервіси резервного копіювання створюють копії вибраних даних в іншому місці, не замінюючи старі дані. Зберігаючи кілька версій файлів, що також називається версифікацією, можна відновити дані з певного моменту часу в минулому. Деякі сервіси резервного копіювання також пропонують гнучкі політики збереження та завдання резервного копіювання за розкладом або за певною подією. Наприклад, резервне копіювання виконується в певний час або при виконанні певної дії, наприклад, закриття ноутбука або ввімкнення екрану очікування. Таким чином, завдання резервного копіювання можна індивідуально адаптувати до звичок і процесів.

 

Рішення для резервного копіювання – як хмарні, так і локальні за допомогою NAS – пропонують ці переваги:

  • Резервне копіювання та відновлення файлів, папок, конфігурацій пристроїв, а також системних файлів, керування версіями. Це дозволяє отримати доступ до кількох версій збережених даних і їх відновлення.

  • Захист від програм-вимагачів. У разі хакерської атаки користувачі можуть відновити попередню, неушкоджену версію файлу.

  • Індивідуальна політика утримання. Вона допомагає видаляти дані після певних циклів і таким чином оптимально використовувати доступний простір для зберігання.

  • Автоматичне резервне копіювання даних. Створення резервних копій відбувається повністю автоматично і ручне втручання не потрібне.

  • Немає додаткового обладнання для хмарних служб резервного копіювання. Користувачам не потрібно встановлювати додаткове обладнання на місці.

Резюме: Синхронізація проти резервного копіювання. Хмарні та локальні сховища з NAS

Як уже згадувалося, початок роботи з хмарним сервісом резервного копіювання дає змогу легко розпочати довгострокове резервне копіювання даних без необхідності купувати власне обладнання. Хмарне рішення C2 Backup і програмне забезпечення для резервного копіювання Active Backup for Business для NAS Synology пропонують усі згадані вище переваги, такі як повне резервне копіювання та відновлення системи, версійність і політики зберігання. Індивідуально адаптований графік резервного копіювання також позбавляє користувача турботи про те, що він забуде створити резервну копію пристрою, і, таким чином, дозволяє йому завжди бути в безпеці. Однак NAS зберігається у власному будинку або офісі користувача і є одноразовою покупкою. Простір для зберігання даних у NAS можна розширювати дуже індивідуально, а місце призначення даних завжди відоме користувачеві.

Синхронізація підвищує доступність, але не безпеку даних. Таким чином, резервне копіювання гарантується лише шляхом виконання резервних копій. Для цього підходять локальні рішення для резервного копіювання за допомогою Synology NAS або хмарні служби резервного копіювання, такі як C2 Backup.