Official Blog
Merkezi veri yedekleme ile BT masraflarını azaltın
Synology Türkiye
25 Nisan 2022

Merkezi veri yedekleme ile BT masraflarını azaltın

İçiniz rahat etsin

“Verilerinizi nerede tutuyorsunuz?” sorusuna verilebilecek kısa bir cevap yoktur. Günümüzde işletme verileri, sunuculardan sanal makinelere, kişisel bilgisayarlardan Google Workspace veya Microsoft 365 gibi bulut uygulamalarına kadar birçok platform ve cihaza dağıtılmış durumdadır.

IT ve veri yöneticileri için bu durum çeşitli sıkıntılar yaratmaktadır.

Verilerinizin güvende kalabilmesi için her cihazın ve platformun yedeklenmesi gerekir. Öte yandan, tüm bu farklı platformlar belirli yedekleme çözümleriyle uyumlu olacağından, farklı tedarikçilerin sunduğu birden fazla ürünü birbirine entegre etmeniz gerekebilir. Bu da daha fazla karmaşıklık anlamına gelir; bu tedarikçilerin her birinin sınırlamalarını araştırmanız, ürünlerini nasıl kullanacağınızı öğrenmeniz ve teknik destek almak için farklı ekiplerle iletişime geçmeniz gerekir.

Halihazırda piyasada bulunan birçok yedekleme çözümü, sizi yazılımı bir tedarikçiden, depolama alanını ise bir başka tedarikçiden almak zorunda bırakır. Bu da işleri daha karmaşık hale getirir. Sonuç olarak, hem donanım maliyetlerini hem de yazılım lisans ücretlerini ödemek zorunda kalırsınız. Bunlar, ofis ortamında hızla birikebilen giderlerdir.

Synology ile merkezi veri yedekleme

Neyse ki bu kabusla yaşamak zorunda değilsiniz. Artık, verilerinizin tek bir yerde yedeklenmesini sağlayan merkezi yedekleme çözümleri bulunuyor. Örneğin Synology, NAS ürünleriyle birlikte ücretsiz şekilde– Active Backup Suite adlı yedekleme yazılımını sunuyor.

Synology’nin Active Backup çözümü, verilerinizi tek bir merkezi konumda yedeklemenin verdiği rahatlıktan başka avantajlar da sunar:

  • Merkezi yönetim

Active Backup Suite ile yüzlerce bilgisayarı, sunucuyu veya sanal makineyi tek bir sunucudan yedekleyebilirsiniz. Bu sayede, yalnızca zaman ve kaynak tasarrufu yapmakla kalmaz, aynı zamanda cihazları tek tek kurma zahmetinden de kurtulmuş olursunuz. Böylelikle daha önemli işlerinize odaklanabilirsiniz. Ayrıca, yüzlerce cihazdaki verilere kolay kullanımlı tek bir konsoldan erişebilirsiniz.

  • Global veri tekilleştirme

Aynı verilerin birden fazla cihaz ve platforma kaydedilmesi oldukça yaygın görülen bir durumdur. Onlarca cihaz yedeklenirken bu gereksiz veriler fazladan depolama alanı kaplar. Synology Active Backup’ın entegre global veri tekilleştirme teknolojisi sayesinde, tekrarlanan verilerin yalnızca bir versiyonu kaydedilerek depolama kapasitesinden tasarruf sağlanır ve kaynak tüketimi azaltılır. Ne kadar mı? Sonuçlar değişiklik göstermekle birlikte Synology müşterisi Shiseido, depolama alanı tüketimini %50’den yüksek bir oranda azaltarak 58 TB’den 28 TB’ye düşürmüştür.

  • Esnek geri yükleme seçenekleri

İşletmenizin verileri söz konusu olduğunda beklenmedik durumlara da hazırlıklı olmak istersiniz. Yedekleme sisteminizin olması, olağanüstü bir durumda verilerinizin sonsuza dek kaybolması ihtimalini ortadan kaldırır. Peki ya olağanüstü durumdan sonra verilerinizi geri yüklemek için ne kadar süre gerekecek? Synology Active Backup, iş sürekliliğini sağlamak adına, verilerin tekrar bir ana bilgisayara kopyalanmasını beklemeden, VM’leri (sanal makineleri) çok hızlı bir şekilde geri yükleyerek makineyi hızlandırır. Kişisel bilgisayarlarda veya Microsoft 365 gibi bulut uygulamalarında herhangi bir sorun olduğunda çalışanlar, IT yöneticilerine başvurmaya gerek kalmadan kişisel e-postalarını ve diğer dosyalarını geri yükleyebilir.

  • Yedek verilerinizi daha verimli kullanın

Synology, içinizin rahat etmesini sağlamanın yanı sıra daha verimli ve daha akıllıca çalışmanıza yardımcı olur. Synology’nin kendisine ait Virtual Machine Manager işlevini kullanarak cihazların veya sanal makinelerin tamamını yedekleme ve bunlara güç sağlama imkanının yanı sıra, yeni yazılım yükseltmelerini kritik bir üretim ortamında kullanmadan önce korumalı alan testleri yapabilir veya bu yükseltmeleri değerlendirebilirsiniz.

Verilerinizi kontrol altına alın

Merkezi veri yedeklemenin belki de en büyük avantajı, yedek verilerinizi kontrol altına alarak bu verilere yönelik maksimum erişim ve kontrol imkanına sahip olmaktır. Bu kontrol imkanı, sunduğu güvenliğin yanı sıra daha çevik olmanıza ve verilerinizi kullanarak işletmenizin karşılaştığı en baskın zorluklara yanıt vermenize yardımcı olur.

Hemen harekete geçin Synology’nin Active Backup Suite yazılımı hakkında daha fazla bilgi edinerek proaktif davranın ve verilerinizi hemen kontrol altına alın. Bizimle iletişime geçmek için bize Twitter veya Facebook üzerinden ulaşabilir ya da  iletişim sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.