Official Blog
Exchange Server’ı yükseltmek zorunda mı kaldınız? Synology MailPlus ile tanışın
Synology Türkiye
30 Ağustos 2022

Exchange Server’ı yükseltmek zorunda mı kaldınız? Synology MailPlus ile tanışın

Yazılım yükseltmeleri zordur ve özellikle de posta hizmeti söz konusu olduğunda tüm işletmeniz buna bağlıdır. Ancak şirket içi sunucu, bulut hizmeti veya hibrit posta çözümü kullanıyor olmanız fark etmeksizin bakım, yükseltme ve abonelikler hakkında uzun vadede zor seçimler yapmak zorunda kalırsınız. Bu yıl, Microsoft Exchange Server kullanıcıları ekstra zor bir kararla karşı karşıya.

Microsoft’un bu yıl sonbaharda yaygın olarak kullanılan posta sunucusu çözümünün en son sürümünü piyasaya sürmesi bekleniyor ve bu yükseltmeyle Exchange Server ilk kez abonelik tabanlı bir modele taşınacak. Hem sunucu lisansları hem de istemci erişim lisansları (CAL’ler) önceden (her sürüm için destek sona erene kadar mevcut güvenlik güncelleştirmeleriyle birlikte) süresiz olarak geçerliyken artık bunların bir şirket içi sunucu çalıştırırken bile düzenli aralıklarla yenilenmeleri gerekecek.

Exchange Server 2013, 2016 ve 2019 hâlâ mevcut ancak her birinin destek sonu tarihi hızla yaklaşırken abonelik yazılımına geçiş yapmak istemeyen yöneticilerin yeni bir çözüm bulmak için sınırlı bir süresi var. Bir çözüm bulamamak ve iş posta sunucunuzu zamanında taşımamak, Exchange sürümleri birer birer güvenlik güncelleştirmeleri almayı durdurduğunda önemli yazışmalarınızı, kişilerinizi ve bilgilerinizi riske atabilir.

(Şekil 1: Nisan 2023 ile Ekim 2025 arasında, milyonlarca Exchange Server kullanıcısının posta sunucularını bir abonelik modeline geçirme veya başka bir şirket içi e-posta çözümüne geçme kararı alması gerekiyor.)

Kaçınılmaz olarak bazı kuruluşlar, posta sunucularının zaman alan ve maliyetli yükseltmelerini ertelemeyi tercih eder. Ancak eski bir şirket içi posta çözümünü kullanmaya devam etmek bir dizi işlevsellik, güvenlik ve emniyet sorunu teşkil eder. Alıcıların posta sunucuları, kaynağı güvenli olarak tanımadığı için e-posta teslimatları başarısız olur. 2021 yılında Exchange Server 2010, 2013, 2016 ve 2019’da 250.000’den fazla sunucuyu etkileyen siber saldırı dalgası, düzeltmeler yapılmasının önemini tekrar ortaya koymuştur. Yazılım piyasaya sunulduktan yıllar sonra bile güvenlik açıkları yayılıp kuruluşların kötü amaçlı yazılım saldırıları ve veri ihlalleri ile ilgili ciddi risklere maruz kalmasına neden olabilir.

Exchange Server’ın yeni veya daha eski bir sürümünü kullanmanızdan bağımsız olarak, şimdi bir sonraki sürüme mi yoksa daha şeffaf ve uygun maliyetli bir çözüme mi geçeceğinizi ve bunu ne zaman yapacağınızı düşünmenin tam zamanı. Bu kararı vermenize yardımcı olmak için yeni Exchange’e yükseltme, bulut tabanlı bir alternatife geçiş yapma ve Synology MailPlus’a yatırım yapma seçeneklerini karşılaştıracağız.

Daha karmaşık bir maliyet yapısı

Gelecek Exchange Server yükseltmesinin yalnızca daha yüksek fiyatlandırma değil, aynı zamanda daha karmaşık bir fiyatlandırma yapısını da beraberinde getireceği düşünülüyor. Microsoft’un duyurularına göre, bir sonraki sürümde bir abonelik modeli sunulacak. Abone sayısına dayalı yıllık fiyatlandırmayla, her yeni kullanıcı için kalıcı bir istemci erişim lisansı eklemek yeterli olmaz. İşletmeniz büyüdükçe yıllık ücretler artmaya devam ederken toplam sahip olma maliyetiniz birikmeye devam ederek sürekli bir mali yük oluşturacaktır.

Birçok küçük ve orta ölçekli işletme, alternatifler ararken Google Workspace, Microsoft 365 veya Exchange Online gibi bulut tabanlı e-posta sağlayıcılarına yönelir. Ne yazık ki bu hizmetler aylık olarak yüksek abonelik ücretleri alsa da bu, uzun vadede fiyatlarının tahmin edilebilir olduğu anlamına gelmez. Gmail’i örnek alırsak kullanıcı başına aylık 6 ABD Doları tutarında bir ücret karşılığında 100 çalışandan oluşan bir şirket, 1 yıllık hizmet için 7200 ABD Doları öder. Bu arada, her zaman hizmet sağlayıcı fiyatının artma riski vardır.

Tek sorun, öngörülemeyen fiyatlandırma değildir. Her sektör, verileri konusunda bulut e-posta sağlayıcılarına güvenemez veya güvenmek istemez. Finansal hizmetler ve sağlık hizmetleri sektörlerindeki şirketler, posta hizmetlerini çalıştıran altyapı üzerinde daha fazla kontrole ihtiyaç duyar. Bu alanlardaki denetim ve diğer yasal gereklilikler, genelde kuruluşların barındırma seçeneklerini azaltan tam veri sahipliğine sahip olması durumunda karşılanır.

Şirket içi Exchange altyapınızı yükseltmeyi veya dağıtımınızı buluta taşımayı düşünmeniz fark etmeksizin maliyet yapısı, yönetim ve veri korumayla ilgili ciddi endişeler mevcut. Bu nedenle Synology’de Exchange ve SaaS posta istemcilerinden Synology MailPlus posta sunucusu hakkında her gün çok sayıda soru alıyoruz.

Synology MailPlus, Synology sunucularında çalışmak üzere tasarlanmış özel bir bulut posta hizmetidir. Genel maliyet, veri güvenliği ve veri sahipliği açısından avantajlar sunar.

Kullanım ömrü boyunca şeffaf yatırım

Öncelikle toplam sahip olma maliyeti sorusunu ele alalım. Tek seferlik ödeme modeli, herhangi bir çözümün uzun vadeli maliyetlerini çok daha şeffaf hale getirir. Synology MailPlus posta sunucusu için lisans gerektirmezken posta kutuları için kalıcı lisanslar mevcuttur. Uzun vadeli bir posta çözümü uygulamak için gereken tek şey, Synology NAS ünitesinin desteklediği MailPlus, performans ve depolama birimi gereksinimlerinizi karşılayan sabit sürücüler ve her kullanıcı için bir MailPlus lisansıdır.

(Şekil 2: Synology MailPlus kullanıcıları sunucu lisans ücretlerine tabi değildir ve istemci lisansları devredilebilir ve kalıcıdır.)

100 çalışanlı bir şirket için 3 yıllık bir süre içinde Exchange Server postalarını çalıştırmanın toplam maliyetini inceleyelim ve bunu, Synology MailPlus eşdeğeriyle karşılaştıralım.

Microsoft Exchange hizmetlerinden yararlanan şirketin, hesap sayısına bağlı olarak donanım, bir işletim sistemi lisansı ve hesap sayısına bağlı olarak bir istemci erişimi lisans ücreti ödemesi gerekir. Bu tür bir kurulumu 3 yıl boyunca çalıştırmanın toplam maliyeti 29.500 ABD dolarıdır ve buna, Exchange Server’ın en yeni sürümüne yükseltme maliyeti dahil değildir.

Diğer yandan, Synology MailPlus’a geçen aynı büyüklükteki bir şirketin yalnızca tek seferlik donanım maliyetlerini (örneğin, KOBİ’ler için tasarlanmış çok yönlü ünite DS1621xs+) ve istemci erişimi için kalıcı lisans paketlerini (beş hesaplık gruplar halinde satılır) düşünmesi gerekir. Bir MailPlus çözümünün toplam maliyeti yalnızca 6650 ABD dolarına karşılık gelir ve yinelenen abonelik veya yenileme ücretleri yoktur.

Bu örnekte Synology MailPlus, size posta sunucusu dağıtımı ve çalıştırmasında %77 oranında önemli bir tasarruf sağlar.

Şekil 3: Sürücülerin fiyatı hariç olmak üzere, 100 kullanıcı için üç yıllık Microsoft Exchange Server ve Synology MailPlus sahip olma maliyetinin karşılaştırması.

Synology MailPlus Lisans Paketleri hakkında daha fazla bilgi edinin

 

Tek tıkla özellik ve güvenlik güncellemeleri

Yönetim kolaylığı, posta sunucusu çözümüne karar verirken maliyet kadar önemlidir. Synology MailPlus’ın önemli avantajlarından biri, hızın yanı sıra yönetim ve bakım kolaylığıdır. MailPlus, tüm yapılandırma ve yönetim seçeneklerini tek bir yerde merkezileştiren son derece sezgisel bir yönetim arabirimine sahiptir.

Güvenlik güncellemeleri tek bir tıklamayla gerçekleştirilebilir ve tamamen ücretsizdir; örneğin, DomainKeys identified Mail (DKIM) doğrudan aynı menüden ayarlanabilir. Çeşitli LDAP ve AD çözümleri aracılığıyla hesap yönetimi desteği, Synology MailPlus Server’ı yalnızca Windows AD ile kullanılabilen Exchange’den daha esnek hale getirir.


Şekil 3: MailPlus Server, DKIM’yi doğrudan ana menüden ayarlamanızı sağlarken Exchange Server için üçüncü taraf bir uygulama gerekir.

Dahili veri koruma ve denetleme

Synology MailPlus Server’ın merkezi yönetimi, yasal veya dahili güvenlik, kontrol ve yedekleme gereksinimlerine uyum sağlamak için ihtiyaç duyduğunuz tüm araçları sağlayarak bu sunucuyu özellikle hassas işlemlerle ilgili bilgilerin işlenmesi için uygun hale getirir.

Örneğin, sağlık hizmetlerinde birden çok etki alanı kullanan bir çözüm uygulamak için MailPlus Server’dan faydalanılabilir. Hassas veriler güvenli bir şekilde depolanabilir, yerel ağda alınıp gönderilebilir ve güvenilir alıcılara güvenli bir şekilde gönderilmeden önce şifrelenebilir. Yerel yöneticiler, Synology’nin DiskStation Manager (DSM) işletim sisteminde dahili olarak bulunan yerel yönetim araçlarına güvenerek posta sistemlerini kolayca denetleyebilirler ve gerektiğinde yedekleme çalıştırabilirler.

Synology DSM, felaket durumunda dağıtımınızı hızla geri yüklemek için kullanılabilecek önemli uygulama ve sistem verilerinizin acil durum kopyalarını verimli bir şekilde korumanıza yardımcı olan Synology Hyper Backup, Snapshot Replication ve Active Backup for Business gibi lisanssız yedekleme çözümleri ile birlikte sunulur.

Son olarak, Synology MailPlus veri sahipliği elde etmenize ve yasal uyumluluk sağlamanıza yardımcı olmanın yanı sıra sisteminizin çalışma süresini ve kullanılabilirliğini önemli ölçüde iyileştirebilir.

MailPlus Server’daki tek tıkla yükseltmeler, sisteminizi iyileştirmeye ve korumaya yardımcı olurken Exchange Server’da birkaç saat sürebilen bu işlem 1 saat veya daha az bir kesinti süresine neden olur. Ayrıca, sunucu kesintisi veya planlı bakım durumunda iş sürekliliği sağlamak için bir sunucunun kullanılamaz olması ihtimaline karşın diğer sunucunun dakikalar içinde devraldığı ve doğrudan tüm e-posta hizmetlerine erişimi kurtardığı iki Synology sistemi, MailPlus Yüksek Kullanılabilirlik veya Synology High Availability ile bir yük devretme kümesine birleştirilebilir.

Kuruluşunuzun ilk kez bir posta sunucusu çözümü uygulamaya koyuyor olması veya Microsoft Exchange’dan geçiş yapmayı planlıyor olmanız fark etmeksizin MailPlus, küçük ve orta ölçekli işletmelerin göz önünde bulundurması gereken uygun bir seçimdir. Synology’nin posta çözümü, tek bir sezgisel arabirimde yerleşik olarak bulunan güvenlik, emniyet ve güçlü yönetim araçlarıyla, şirketiniz için güvenilir, uyumlu, güvenli ve kullanımı kolay e-posta kurmanın en kolay yolunu sunar. Son olarak, işletmeniz büyüdükçe ve yıllık, aylık ücretler veya yükseltme ücretleri olmadan hesap eklemenize olanak tanıyan artımlı fiyatlandırma, toplam sahip olma maliyetini son derece şeffaf hale getirir.